Полша постигна историческа първа победа на европейско първенство, след като надделя с 1:0 над дебютанта Северна Ирландия. Двубоят бе първи от група "С" на Евро 2016 и се игра на стадион "Алианц Ривиера" в Ница. Единственото попадение за успеха бе дело на Аркадиуш Милик, а селекцията на Майкъл О'Нийл допусна първо поражение в последните си 13 мача.

Срещата се игра почти през цялото време пред една врата - тази на Северна Ирландия. Поляците бяха пълни господари на терена, но вкараха само един гол и можеха да съжаляват в края.

Най-доброто положение през първия половин час се откри пред Милик, който получи топката в наказателното поле, залъгa добре защитата на Северна Ирлaндия, но ударът му профуча малко над горната греда.

В 39-ата минута поляците имаха претенции за игра с ръка на Макоули в собственото наказателно поле. Докато половината играчи на терена гледаха към съдията, Капустка овладя на гърди и изстреля топката от воле. Майкъл МакГовърн обаче бе напълно концентиран и изби акробатично в корнер. След него се заформи разбъркване в полето на ирландците, а удар на Пишчек се оплете в мрежата, но от външна страна на вратата.

Северна Ирландия успя да удържи атаките на Полша и запази вратата си суха през първите 45 минути.

Селекцията на Майкъл О'Нийл се пропука в 51-ата минута. Блашчиковски пуска топката към Милик, който бе на дъгата на наказателното поле на Северна Ирландия. Нападателят стреля добре по земя и направи безпомощен Майкъл МакГовърн - 1:0 за Полша.

Конър Уошингтън имаше отлична възможност за Северна Ирландия в 71-ата минута. Бързият нападател преодоля двама бранители и излезе сам срещу вратаря, но Шчесни излезе и се хвърли в краката му.

Северна Ирландия така и не успя да наложи натиск до края на мача, докато Полша имаше още две възможности за гол, но не успя да ги реализира. В крайна сметка нов гол не падна и поляците вдигнаха победоносно ръце.
Румен ПАЙТАШЕВ, специален пратеник на БЛИЦ СПОРТ на Евро 2016

Полша - Северна Ирландия 1:0
1:0 Аркадиуш Милик (51)

Полша: 1.Войчех Шчесни, 15.Камил Глик, 3.Артур Йенджейчек, 2.Михал Паздан, 20.Лукаш Пишчек jalt.jpg , 5.Кжищоф Мачжински (78- smqna.jpg 6.Томаш Йодльовиец), 10.Гжегож Криховяк, 21.Бартош Капустка jalt.jpg (88- smqna.jpg 17.Славомир Пешко), 16.Якуб Блашчиковски (80- smqna.jpg 11.Камил Гросицки), 7.Аркадиуш Милик, 9.Роберт Левандовски
Резерви: 22.Лукаш Фабиански, 12.Артур Боруц, 14.Якуб Вавржиняк, 4.Тиаго Ционек, 18.Бартош Саламон, 6.Томаш Йодльовиец, 8.Карол Линети, 19.Пьотър Желински, 23.Филип Старжински, 11.Камил Гросицки, 17.Славомир Пешко, 13.Мариуш Стиепински
Селекционер: Адам Навалка

Северна Ирландия: 1.Майкъл МакГовърн, 20.Крейг Каткарт jalt.jpg , 5.Джони Евънс, 6.Крис Беърд (76- smqna.jpg 19.Джейми Уорд), 17.Пади МакНеър (46-smqna.jpg 14.Стюарт Далас), 3.Шейн Фъргюсън (66- smqna.jpg 11.Конър Уошингтън), 4.Гарет Макоули, 2.Конър МакЛафлин, 8.Стивън Дейвис, 16.Оливър Норууд, 10.Кайл Лафърти
Резерви: 12.Рой Керъл, 23.Алън Манъс, 22.Лий Хъдсън, 15.Люк МакКълъф, 18.Аарън Хюз, 13.Кори Евънс, 14.Стюарт Далас, 21.Джош Магенис, 19.Джейми Уорд, 9.Уил Григ, 7.Найъл МакГин, 11.Конър Уошингтън
Селекционер: Майкъл О'Нийл

Съдия: Овидиу Хацеган (Румъния)