Франция и Португалия излизат тази вечер на финала на Евро 2016. „Петлите“ ще опитат за трети път да станат европейски шампион и за трети път да спечелят голям турнир на своя територия след европейската титла през 1984 година и световната през 1998 година. Португалците пък са едва за втори път в историята си на финал и ще опитат да се реваншират за сензационната си загуба от Гърция през 2004 година в първенството, на което бяха домакин.

Историята на сблъсъците между Франция и Португалия обхваща общо 24 мача, в които са постигнати 18 победи за французите, 5 успеха за португалците и едно равенство. 21 от тези двубои са контроли, а три са на големи първенства. И трите въпросни срещи са на полуфинал – два пъти на европейски шампионат и един път на Световно. И трите пъти победител излиза френският национален отбор.

На полуфинала на Евро'84 във Франция „петлите“ записват успех с 3:2 над Португалия след продължения на „Стад Велодром“ в Марсилия. Тогавашният защитник на Тулуза Жан-Франсоа Домерг вкарва два гола за Франция, а нападателят на Спортинг (Лисабон) Руи Жордао се разписва два пъти за Португалия. Звездата на домакините Мишел Платини бележи победния гол в предпоследната минута на продълженията. След това Франция печели титлата след успех над Испания на финала.

16 години по-късно двата тима се срещат отново на полуфинал. Този път европейското първенство е в Белгия и Холандия. Двубоят на „Крал Бодуен“ в Брюксел отново се решава след продължения. Нуно Гомеш дава аванс на Португалия през първата част, но Тиери Анри изравнява през втората. Звездата Зинедин Зидан е точен от дузпа три минути преди края на продълженията и носи успеха на тима си. На финала „петлите“ надвиха Италия след продължения.

За последно Франция и Португалия се срещнаха на голям турнир на полуфинала на Мондиал 2006. Двубоят на „Алианц Арена“ в Мюнхен отново беше решен от попадение на Зинедин Зидан, който вкара от дузпа в 33-ата минута за успеха на „петлите“ с 1:0. На финала в Берлин Франция загуби след дузпи от Италия.