Помните ли скандалния съдия Жоел Киню, който на полуфинала на световното първенство в Щатите ни поряза срещу Италия? Същият този французин обаче носи късмет на Христо Стоичков три години по-рано, когато Барселона се изправя срещу Ювентус в полуфинален сблъсък от турнира за КНК. Всъщност, именно предстоящият четвъртфинал от Шампионската лига между двата отбора е повод в рубриката БЛИЦ Архив да върнем лентата назад. Още повече, че вчера се навършиха 26 години от срещата на "Камп Ноу".

Барселона и Ювентус са се срещали само три пъти в евротурнирите. Единият от тях е въпросният полуфинал за Купата на носителите на национални купи през 1991 година. Първата среща се играе на стадион "Камп Ноу", а Христо Стоичков е твърд титуляр в състава на каталунците. Главен съдия на двубоя е Жоел Киню, който извежда двата отбора на терена пред над 100 000 зрители.

Началото е кошмарно за домакините. След детинска грешка и неразбирателство между защитниците и вратаря Субисарета топката буквално е подарена на Казираги. Нападателят на Юве се възползва от подаръка и в 12-ата минута открива резултата – 0:1.

Това е шок за Барса, шок и за треньора Йохан Кройф, който няколко месеца по-рано претърпява тежка операция на сърцето. Каталунците окупират вратата на съперника, но мощните удари – най-вече далечните тупалки на Роналд Куман, не водят до нищо особено. Веднъж и гредата спасява Юве.

През второто полувреме обаче Христо Стоичков се развихря. Само за пет минути (55 и 60) Камата два пъти поразява вратата на италианския отбор. Първият гол е отбелязан с глава – нещо необичайно за Ицо. След центриране отдясно той е оставен непокрит. Стоичков нанася удар, след който топката се удря в горната греда и тупва зад голлинията. Малко след това при самостоятелен рейд Камата изскача сам срещу вратаря Стефано Такони и обръща резултата до 2:1.

В 75-ата минута Гойкоечея с изключително красиво попадение оформя крайния резултат – 3:1 за Барселона.

По-късно в наказателното поле на каталунците има любопитна ситуация. Гостите искат дузпа, но Киню дава убедително знак играта на продължи. В самия край той маркира доста спорна засада, при която нападател на Юве изскача очи в очи срещу Субисарета.

Реваншът на 24 април, в който Ицо отново е титуляр, е повече от интересен, макар да пада само един гол. Юве печели с минималното 1:0 след попадение на Роберто Баджо. Това се оказва недостатъчно и Барса се класира на финала. Голът пада в 60-ата минута, след което половин час се играе само пред вратата на каталунците. Стоичков е заменен 18 минути преди края от Хулио Салинас.

В спора за трофея срещу Манчестър Юнайтед Стоичков не участва, тъй като е контузен. Там Барса губи с 1:2 след два гола на Марк Хюз и един на Роналд Куман.

МАЧ ВЪВ ФОКУС
10 април 1991 година
Барселона – Ювентус 3:1
0:1 Пиерлуиджи Казираги (12), 1:1 Христо Стоичков (55), 2:1 Христо Стоичков (60), 3:1 Андони Гойкоечея (75)

Барселона: Андони Субисарета, Роналд Куман, Нандо Муньос, Рикардо Серна, Алберт Ферер, Гийермо Амор, Андони Гойкоечея, Михаел Лаудруп, Чики Бегиристайн (46-Еусебио), Хулио Салинас (87-Мигел Солер), Христо Стоичков
Треньор: Йохан Кройф

Ювентус: Стефано Такони, Жулио Сезар, Джанлука Лупи, Николо Наполи, Луиджи де Агостини, Стефано Фортунато, Томас Хеслер, Джанкарло Мароки, Роберто Баджо, Пиерлуиджи Казираги (69-Еудженио Корини), Салваторе Скилачи (88-Паоло ди Канио)
Треньор: Луиджи Майфреди

Барселона, „Камп Ноу“ - 110 000 зрители
Съдия: Жоел Киню
Жълти картони: Нандо Муньос (Барселона); Роберто Баджо (Ювентус)

ВСИЧКИ МАЧОВЕ МЕЖДУ ЮВЕНТУС И БАРСЕЛОНА
05.03.1986 г., КЕШ, четвъртфинал
Барселона – Ювентус 1:0
1:0 Хулио Алберто (82)

19.03.1986 г., КЕШ, четвъртфинал
Ювентус – Барселона 1:1
0:1 Стив Арчибалд (30), 1:1 Мишел Платини (44)

10.04.1991 г., КНК, полуфинал

24.04.1991 г., КНК, полуфинал
Ювентус – Барселона 1:0
1:0 Роберто Баджо (60)

09.04.2003 г., Шампионска лига, четвъртфинал
1:0 Паоло Монтеро (16), 1:1 Хавиер Савиола (78)

22.04.2003 г., Шампионска лига, четвъртфинал
Барселона – Ювентус 1:2 след прод.
0:1 Павел Недвед (53), 1:1 Шави (66), 1:2 Марсело Салайета (114)

06.06.2015 г., Шампионска лига, финал
Ювентус – Барселона 1:3
0:1 Иван Ракитич (4), 1:1 Алваро Мората (55), 1:2 Луис Суарес (68), 1:3 Неймар (90+7)