На днешния 2 май през 1962 година Бенфика печели купата на европейските шампиони, след като на финала побеждава Реал (Мадрид) с 5:3. Това е вторият по резултатност финал в историята на турнира след 7:3 за Реал (Мадрид) срещу Айнтрахт (Франкфурт) през 1960 година.

Това е втори пореден трофей за гранда от Португалия след спечелената КЕШ година по-рано след 3:2 срещу Барселона. На финала на Олимпийския стадион в Амстердам Пушкаш вкарва два гола за 2:0 в 18-ата и 23-ата минути. Агуас (25) и Кавем (33) изравняват преди унгарецът Пушкаш да забие хеттрик в 39-ата минута. Марио Колуна изравнява за 3:3 в 50-ата минута, а два гола добавя 20-годишният тогава Еузебио (64-дузпа, 59).

Любопитното е, че това е последният европейски трофей, който Бенфика печели в историята си. След финала с Реал (Мадрид) треньорът Бела Гутман, извел лисабонския отбор до два поредни трофея в КЕШ, влиза в конфликт с ръководството. Унгарецът, който е от юдейски произход, иска да му бъде увеличена заплатата. Той обаче получава отказ и подава оставка. На излизане от офиса треньорът изрича клетвата: „Бенфика няма да спечели купа в Европа през следващите 100 години!“

Появява се проклятието на Бела Гутман. 54 години по-късно то все още стряска сънищата на всички в Бенфика. От онази 1962 година досега "орлите" играха на осем финала в Европа и загубиха всеки един от тях. Преди финала на КЕШ срещу Милан във Виена, където е погребан Бела Гутман (1899-1981 г.), легендата на Бенфика Еузебио се моли на гроба на бившия си треньор в опит да развали проклятието. Това не помага, тъй като „росонерите“ печелят с 1:0 с гол на Франк Рийкард.

За последно Бенфика игра два поредни финала в Лига Европа през 2013-та и 2014 година. През 2013-та португалците паднаха от Челси, а година по-късно играха нов финал, който загубиха от Севиля след изпълнение на дузпи.

БЕНФИКА - РЕАЛ (МАДРИД) 5:3
0:1 Пушкаш (17), 0:2 Пушкаш (23), 1:2 Агуас (25), 2:2 Кавем (34), 2:3 Пушкаш (38), 3:3 Колуна (51), 4:3 Еузебио (64-дузпа), 5:3 Еузебио (69)

БЕНФИКА: Алберто да Коща Перейра, Марио Жоао, Хермано, Анхело Мартинс, Доминциано Кавем, Фернандо Круз, Жозе Аугусто, Еузебио, Жозе Агуас, Марио Колуна, Антонио Шимоеш
Треньор: Бела Гутман

РЕАЛ (МАДРИД): Хосе Аркистаин, Педро Касадо, Висенте Миера, Фело, Хосе Сантамариа, Пачин, Хусто Техада, Луис дел Сол, Алфредо Ди Стефано, Ференц Пушкаш, Франсиско Хенто
Треньор: Мигел Муньос

Олимпийски стадион, Амстердам (Холандия) - 61 257 зрители
Съдия: Лео Хорн (Холандия)

ЗАГУБЕНИТЕ ФИНАЛИ ОТ БЕНФИКА СЛЕД ПРОКЛЯТИЕТО НА ГУТМАН
22.05.1963 г., КЕШ, Милан – Бенфика 2:1
27.05.1965 г., КЕШ, Интер – Бенфика 1:0
29.05.1968 г., КЕШ, Бенфика – Манчестър Юнайтед 1:4 след прод. (1:1 в ред. вр.)
04.05.1983 г., УЕФА, Андерлехт – Бенфика 1:0
18.05.1983 г., УЕФА, Бенфика – Андерлехт 1:1
25.05.1988 г., КЕШ, ПСВ Айндховен – Бенфика 6:5 след дузпи (0:0 в ред. вр. и след прод.)
23.05.1990 г., КЕШ, Милан – Бенфика 1:0
15.05.2013 г., ЛЕ, Бенфика – Челси 1:2
14.05.2014 г., ЛЕ, Севиля - Бенфика 4:2 след дузпи (0:0 в ред.вр. и след прод.)