Кристъл Палас се изправя срещу Манчестър Юнайтед на финала на ФА Къп днес от 19:30 часа българско време. Битката прилича на поредната приказка за сблъсъка между Давид и Голиат, но без да се знае дали футболното джудже ще надвие световния колос. Мачът между „орлите“ и „червените дяволи“ връща лентата на историята с 26 години, когато двата тима също играха финал на най-стария футболен турнир. Тогава в състава на лондончани е Алън Пардю, настоящият мениджър на тима, който със сигурност ще изведе отбора си с желанието за реванш. В рубриката БЛИЦ Архив припомняме за онзи двубой отпреди 26 години.

ПРЕДИСТОРИЯТА

През сезон 1989/90 Манчестър Юнайтед и Кристъл Палас са сравнително равностойни. „Червените дяволи“ завършват шампионата на 13-о място с 48 точки, колкото имат и „орлите“, останали 15-и заради по-лошата си голова разлика от манчестърските Юнайтед и Сити. Освен това и мачовете между двата тима в първенството са равностойни. Кристъл Палас бие с 2:1 като гост на „Олд Трафорд“ и в срещата в Лондон завършва при резултат 1:1.

За да стигне до финала Манчестър Юнайтед елиминира последователно Нотингам, Херефорд, Нюкасъл и Шефилд Юнайтед, а на полуфиналите отстранява Олдъм след преиграване. Кристъл Паллас от своя страна се справя с Портсмут, Хъдърсфилд, Рочдейл и Кембридж, а на полуфинала убива надеждите на Ливърпул за дубъл след успех с 4:3 след продължения и победен гол на Алан Пардю в 108-ата минута (на снимката ликува след попадението си).

ФИНАЛЪТ

Мачът на 12 май 1990 година на „Уембли“ е изключително интересен, тъй като и двата отбора играят открит и нападателен футбол. Въпреки това според мнозина фенове на „орлите“ главният съдия Алан Гън е получавал постоянни наставления как да свири от капитана на „червените дяволи“ Браян Робсън. В 17-ата минута Кристъл Палас открива резултата с гол на Гари О'Райли, който с глава засича центриране от фаул. В 35-ата Робсън изравнява, когато след удара му с глава топката се отбива в кората на Джон Пембъртън и влиза във вратата.

В 62-ата минута Юнайтед излиза напред в резултата. Центриране на Нийл Уеб намира Марк Хюз, който праща топката в ъгъла на вратата. Малко след това мениджърът на Кристъл Палас Стив Копъл прави изключително успешна замяна. Той пуска в игра Йън Райт на мястото на Фил Барбър. Минути след това Райт пробива през двама защитници и стреля точно покрай вратаря Джим Лейтън, за да изравни резултата. Малко преди края на редовното време Майк Филън има шанс да донесе победата на Манчестър Юнайтед, но ударът му среща напречната греда над Найджъл Мартин.

Две минути след началото на продълженията Джон Салако центрира на далечната греда, Лейтън се колебае дали да излезе и да пресече летящата топка, която попада в Йън Райт и той се разписва за втори път в мача. В средата на второто продължение Дани Уолъс намира Марк Хюз, който изравнява резултата с втория си гол в мача.

ПРЕИГРАВАНЕТО

Пет дни по-късно двата тима отново излизат на „Уембли“ в преиграване, което трябва да определи носителя на ФА Къп. Кристъл Палас е с тотално променен стил на игра и залага на твърдост, граничеща с грубост. Браян Робсън описва поведението на съперника като военна операция, в която не се взимат пленници.

Основната новина на финала обаче е решението на мениджъра на Манчестър Юнайтед Алекс Фъргюсън да замени вратаря Джим Лейтън и да пусне вместо него Лес Сийли. Лейтън ще изиграе само още един мач за „червените дяволи“ през кариерата си. Сийли пък прави силен мач в преиграването и се отличава с три извънредно важни спасявания.

„Червените дяволи“ печелят с 1:0 след гол на Лий Мартин в 59-ата минута. Защитникът спира с гърди пак на Нийл Уеб и след това праща топката във вратата Найджъл Мартин. Така Браян Робсън за трети път в кариерата си вдига ФА Къп в ролята на капитан. Алан Пардю пък съвсем наскоро призна, че в суматохата след мача вместо своя сребърен медал е взел възпоменателното отличие на съдията Алън Гън

КАКВО СЕ СЛУЧИ СЛЕД ТОВА

Този финал остава в историята на английския футбол с две знаменателни събития. Кристъл Палас става последният отбор, излязъл в спор за ФА Къп с изцяло английски отбор. И в двата мача стартовият състав и двете резерви са англичани (според нтогавашните правила на английския футбол клубовете са можели да вписват само двама резервни футболисти в групата за мач). Мениджърът Стив Копъл също е англичанин.

От друга страна това е първият трофей на Манчестър Юнайтед под ръководството на Алекс Фъргюсън. Така се слага началото на един изключително богат на отличия период, превърнал „червените дяволи“ в един от най-успешните клубове в света. Кристъл Палас пък завършва следващия сезон на трето място в класирането, печели несъществуващия вече трофей Фул Мембърс Къп, но след това започва постепенно да се срива и през годините се превърна предимно в участник във втора дивизия, отколкото в елита.
ВЕСЕЛИН РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

12 май 1990 г.
Кристъл Палас – Манчестър Юнайтед 3:3
1:0 Гари О'Райли (18), 1:1 Браян Робсън (35), 1:2 Марк Хюз (62), 2:2 Йън Райт (72), 3:2 Йън Райт (92), 3:3 Марк Хюз (113)

Кристъл Палас: Найджъл Мартин, Джон Пембертън, Ричард Шоу, Анди Грей (117-Дейвид Медън), Гари О'Райли, Анди Торн, Фил Барбър (69-Йън Райт), Джеф Томас, Марк Брайт, Джон Салако, Алан Пардю

Манчестър Юнайтед: Джим Лейтън, Пол Инс, Лий Мартин (88-Клейтън Блекмор), Стив Брус, Майк Филън, Гари Палистър (93-Марк Робинс), Байън Робсън, Нийл Уеб, Брайън Маклеър, Марк Хюз, Дани Уолъс