Локомотив (Пловдив) ще премери сили със Спартак (Търнава) във втория предварителен кръг на Лига Европа. Любопитното е, че същият този словашки тим вече се е изправял срещу българи и ги е преодолявал. Става въпрос за драматичните битки с Левски, за които БЛИЦ ще ви разкаже.

През лятото на 2011 година двата отбора се срещат в третия квалификационен кръг на Лига Европа. Първата битка е на „Герена”, откъдето 15 000 зрители стават свидетели на изпълнен с голяма интрига мач. „Сините”, водени от треньора Георги Иванов-Гонзо, се опитват да стигнат до бърз гол в началото, но словаците са повече от стабилни в защита.

Всичко най-интересно се случва в последните десет минути, когато най-напред Спартак повежда. Точен е Томашек от дузпа. На финалната права обаче Левски се втурва напред и прави пълен обрат. Първо Владимир Гаджев изравнява, а веднага след това холандският нападател Сьорд Арс вкарва второто попадение за крайното 2:1.

След една седмица на реванша в Словакия всичко започва повече от добре за „сините”. Пак Арс е точен, но този път още в 10-ата минута. Гостите се оттеглят на почивката с гол аванс, но през второто полувреме Спартак организира масиран натиск, който води до два бързи точни изстрела. Автор на попаденията е отново Томашек, като вторият гол е пак от дузпа.

До края резултатът се запазва. Той си остава същият и след двете продължения по 15 минути, за да се стигне до драмата с дузпите.
Там първи изпуска Христо Йовов. Първи и единствен, защото никой не греши от останалите изпълнители. Така Левски преживява поредния си европейски кошмар и напуска Лига Европа по драматичен начин – след дузпи.

28 юли 2011,  ЛЕ, тр. кв. кръг
Левски – Спартак Търнава 2:1
0:1 Томашек (80-д), 1:1 Гаджев (89), 2:1 Арс (90)

4 август 2011, ЛЕ, реванш
Спартак Търнава - Левски 2:1
(след ред. време и продължения), 7:5 след дузпи
0:1 Арс (10), 1:1 Томашек (52), 2:1 Томашек (59-дузпа)
При дузпите: Йовов (Л) – пропуска, Кархан (Сп) – гол, Арс (Л) – гол, Ханзел (Сп) – гол, Гаджев (Л) – гол, Прохазка (Сп) – гол, Калво (Л) – гол, Томашек (Сп) – гол, Райков (Л) – гол, Кашчак (Сп) – гол

Що се отнася до общите мачове между български и словашки тимове, сега ни предстои десети сблъсък. От досегашните девет ние сме излизали пет пъти крайни победители, а съперникът – четири пъти.

С най-много двубои срещу словаци е Левски. От петте сблъсъка „сините” два пъти продължават напред и три пъти отпадат.

Най-убедително от нашите отбори срещу словаци се е представял ЦСКА. През есента на 1988 година „червените” първо бият Интер в Братислава с 3:2, а на реванша газят с 5:0.