Националите ни изиграха страхотен мач и победиха с 2:0 Холандия в мач от световните квалификации. Големият герой в двубоя на "Васил Левски" беше Спас Делев, който отбеляза и двете попадения. Нисичкият нападател на полския Погон реализира в 5-ата и 20-ата минути. За Делев това са първи голове за националния отбор.

Сладката победа съхрани минималните шансове на България за класиране на Мондиала в Русия през 2018 година. Селекцията на Петър Хубчев събра 9 точки и скочи на третото място, изпреварвайки Холандия (7 точки). Лидер е Франция с 13, а Швеция е втори с 10. Следващият мач на "трикольорите" е на 9 юни - гостуване на Беларус.

Избраниците на Хубчев изиграха много силен мач тази вечер, като през по-голямата част надиграха "лалетата" и заслужено спечелиха трите точки. Огромното желание на "трикольорите" пролича още в началните секунди, когато изобщо не чакаха грешка на противника, а се хвърлиха смело в атака. Капитанът Ивелин Попов напредна, но беше фаулиран пред наказателното поле на Холандия, след което стреля право в ръцете на вратаря Йерун Зут.

В 5-ата минута Спас Делев "взриви" трибуните на "Васил Левски". Симеон Славчев изсипа топката в наказателното поле на гостите, където нисичкият нападател от село Ключ се възползва от грешката на младока Матайс де Лигт (17-годишен), след което финтира и Зут, за да реализира за 1:0 и бурно да се зарадва.

Момчетата на Хубчев продължиха да надиграват холандците. В 20-ата минута трибуните изригнаха за втори път. И пак Спас Делев попадна в прегръдките на съотборниците си. Този път нападателят на полския Погон реализира с мощен изстрел от 20-ина метра, след като получи подаване от Георги Костадинов, oвладя топката и я изпрати неспасяемо в долния ляв ъгъл на Зут - 2:0.

Малко преди почивката дойде първа сериозна опасност пред българската врата, която беше опазена от изигралия силен мач Николай Михайлов. Стражът на Мерсин за малко да бъде разпечатан от Бас Дост, но за наш късмет топката премина на сантиметри покрай лявата греда.

В началото на второто полувреме Дани Блинд замени грешника Де Лигт. Играчът на Ливърпул Джорджиньо Вайналдум също беше сменен. На терена влязоха Уесли Снайдер и Уесли Худт. "Трикольорите" позволиха на "лалетата" по-често да поглеждат към българската врата, като на няколко пъти Михайлов отчая гостите с блестящите си намеси. Момчетата на Хубчев пък почти нямаха шансове за трети гол, но и не допуснаха такъв, продължавайки до края да играят стабилно в защита, която беше съставена от Страхил Попов, Божидар Чорбаджийски, Васил Божиков и Петър Занев. В центъра на терена бяха Симеон Славчев и Георги Костадинов. По крилата атакуваха Александър Тонев и Станислав Манолев, на върха на атаката героят Делев, а зад него капитанът Ивелин Попов. При смяната си в 68-ата минута играчът на Спартак (Москва) връчи лентата на Николай Михайлов.

Както е известно, за важния мач Хубчев имаше сериозни кадрови проблеми, тъй като основни футболисти се контузиха - Светослав Дяков, Владислав Стоянов и Георги Миланов. Въпреки това селекционерът се справи с тежката задача и надхитри колегата си Дани Блинд.

След сладкия успех тази вечер България продължава да бъде без загуба в домакинствата си на Холандия - 3 победи и 1 равенство в 4 официални мача. Освен това балансът ни срещу "лалетата" вече е положителен. Победите за България са 5, а за холандците - 4.

НАШАТА КВАЛИФИКАЦИОННА ГРУПА ЗА МОНДИАЛ 2018

ВСИЧКИ ГРУПИ В БИТКАТА ЗА СВЕТОВНОТО В РУСИЯ​

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:0
1:0 Спас Делев (5), 2:0 Спас Делев (20)

Световната квалификация по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
1 - Oще в началните секунди Ивелин Попов напредна към вратата на Холандия, но бе фаулиран в близост до дъгата на наказателното поле. При последвалото изпълнение играчът на Спартак (Москва) стреля право в ръцете на вратаря Йерун Зут.
5  ГОООЛ! 1:0 ЗА БЪЛГАРИЯ! Спас Делев бележи! Симеон Славчев изсипа топката в наказателното поле на Холандия, където нисичкият нападател от село Ключ се възползва от грешката на младока Де Лигт, който не се разбра с вратаря Зут и за Делев остана само да добута кълбото зад голлинията.
14 - Манолев напредна по дясното крило, където обаче беше фаулиран от защитника на Манчестър Юнайтед Дейли Блинд. След изпълнението не се стигна до опасност пред холандската врата.
20  ГОООЛ! 2:0 ЗА БЪЛГАРИЯ! Страхотно попадение на Спас Делев! Нападателят на полския Погон получи подаване от Георги Костадинов, oвладя топката и от 20-ина метра със силен изстрел реализира в долния ляв ъгъл на Зут.
32 - Джорджино Вайналдум с джентълменска проява. Играчът на Ливърпул вади топката извън терена, тъй като Делев има нужда от лекарска помощ.
33 - Авторът на двата гола до момента се завръща на терена, контузията му не е сериозна.
36 - Васил Божиков с добра намеса, изчиствайки с глава насочената към Бас Дост топка пред Николай Михайлов.
44  Първа сериозна опасност пред българската врата, Бас Дост за малко да отбележи, пращайки топката на сантиметри покрай лявата греда.
45 - Добавеното време е 1 минута.
45+1 - Край на първото полувреме.
---------------------
46 - Начало на второто полувреме.
46 - Селекционерът на гостите Дани Блинд търси промяна, извършвайки две смени.
46  Уесли Снайдер влиза в игра, Джорджиньо Вайналдум е изваден.
46  Неубедителният дебютант - 17-годишният Матайс де Лигт е сменен от Уесли Худт.
58  Първи точен изстрел към нашата врата, Ники Михайлов спасява изстрела на Куинси Промис.
62  Страхотна намеса на Михайлов след удар на Дейви Клаасен.
68  Хубчев извършва първа смяна - Ивелин Попов за Божидар Краев. Ники Михайлов сложи капитанската лента.
69  Люк де Йонг е последната смяна за Холандия, Куинси Промис излиза.
82 - Михайлов лови топката след удар на Бас Дост.
86  Петър Занев е изнесен на носилка, след като се контузи. Хубчев пуска Антон Недялков в игра.
89  Спас Делев е заменен, за да обере овациите на публиката. Николай Бодуров вече е на терена.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+4 - Kуриозна случка. Две топки на терена, но съдията не спира играта, холандците обаче не успяха да завършат успешно атаката си.
90+5 - Край на срещата. България победи Холандия с 2:0 в мач от световните квалификации.

Image result for БФС лого
БЪЛГАРИЯ: 13.Николай Михайлов, 2.Страхил Попов, 4.Божидар Чорбаджийски, 15.Васил Божиков, 3.Петър Занев (86  14.Антон Недялков), 6.Симеон Славчев, 7.Георги Костадинов, 11.Станислав Манолев, 20.Александър Тонев, 10.Ивелин Попов (68  12.Божидар Краев), 9.Спас Делев   (89  5.Николай Бодуров)
Резерви: 1.Георги Китанов, 23.Николай Кръстев, 5.Николай Бодуров, 8.Стефан Велков, 12.Божидар Краев, 14.Антон Недялков, 16.Андрей Гълъбинов, 18.Ивайло Чочев, 19.Кирил Десподов, 21.Александър Василев, 22.Александър Цветков
Селекционер: Петър Хубчев

ХОЛАНДИЯ: 1.Йерун Зут, 2.Рик Карсдорп, 3.Матайс де Лигт (46  14.Уесли Худт), 4.Бруно Мартинс Инди, 5.Дейли Блинд, 6.Кевин Строотман, 7.Куинси Промис (69  19.Люк де Йонг), 8.Джорджиньо Вайналдум (46  20.Уесли Снайдер), 10.Дейви Клаасен, 11.Ариен Робен, 9.Бас Дост
Резерви: 22.Мишел Ворм, 23.Яспер Силесен, 12.Жоел Велтман, 13.Кени Тете, 14.Уесли Худт, 15.Ник Виргевер, 16.Тони Вилхена, 17.Джърмейн Ленс, 18.Йенс Тоорнстра, 19.Люк де Йонг, 20.Уесли Снайдер, 21.Мемфис Депай
Селекционер: Дани Блинд

София, Национален стадион "Васил Левски"
Съдия: Уилям Колъм (Шотландия)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация