Националите ни допуснаха домакинска загуба с 0:1 от Босна и Херцеговина в първия си мач за 2018 година. Контролата се игра на отлично подготвения терен на "Лудогорец Арена" в Разград. Домакините от Лудогорец положиха много усилия, докато разчистят снега, който валя в последните дни.

Селекцията на Роберт Просинечки стигна до успеха след автогол на Васил Божиков в 20-ата минута.

В края на проверката червен картон получи Мартин Райнов, който комично се опита да вкара с ръка.

Мачът бе първо домакинство на футболните ни национали далеч от София от 22 август 2007 година. Тогава отстъпихме с 0:1 на Уелс в контрола, която се игра на стадион "Лазур" в Бургас.

Селекционерът Петър Хубчев заложи на Пламен Илиев на вратата, а в центъра на защитата стартираха Николай Бодуров, Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков. Михаил Александров и Петър Занев бяха по фланговете, а Георги Костадинов, Ивайло Чочев и Георги Миланов - зад Ивелин Попов и Спас Делев.

Роберт Просинечки заложи на най-доброто, като големите звезди Един Джеко и Миралем Пянич започнаха от първата минута.

Играта беше равностойна, като в началните минути нашите опитаха да открият резултата. Първият удар беше на Спас Делев, който стреля слабо и Шехич улови топката без проблем. В 12-ата минута пък Ивайло Чочев с глава я изпрати над напречната греда.

Босненците съумяха да поведат още при първата си добра атака. В 20-ата минута Сеад Колашинац центрира остро в наказателното поле на България, където Кенан Кодро засече отблизо, топката се отклони от тялото на Васил Божиков и влетя във вратата на Пламен Илиев - 0:1.

До почивката нашите не успяха да създадат реална голова ситуация. През втората част играта доста се накъса с множеството смени, които двамата треньори извършиха.

В 53-ата минута Пянич стреля над българската врата, а малко след това Божидар Чорбаджийски беше санкциониран с жълт картон заради неспортсменска проява. Избраниците на Хубчев започнаха по-смело да поглеждат към босненската врата, но Ибрахим Шехич скучаеше.

В 84-ата минута колегата му Пламен Илиев се намеси решително и отрази удар на резервата Дени Милошевич. Не бяха изминали и две минути, когато нашите удариха греда. След центриране от корнер топката се удари в гърба на Симеон Славчев, а след това се спря в десния стълб на вратата на Шехич.

В 87-ата минута България остана с човек по-малко след червен картон на Мартин Райнов. Капитанът на Берое опита по комичен начин да вкара гол с ръка, което не беше подминато от френския съдия Франсоа Летексие. За действието си Райнов получи втори жълт картон и така нашите доиграха контролата в намален състав, допускайки минимална загуба.

Във вторник селекцията на Петър Хубчев ще изиграе още една проверка. В Унгария нашите ще премерят сили и с националния отбор на Казахстан, който наскоро беше оглавен от Станимир Стоилов.

БЪЛГАРИЯ - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 0:1
0:1 Васил Божиков (20-автогол)

Контролата по минути с БЛИЦ
1 - Начало на мача. Теренът на стадион "Лудогорец Арена" е в отлично състояние. Домакините от Лудогорец са се погрижили и снегът е разчистен.
8 - Удар на Спас Делев, той обаче е слаб и Шехич лови топката без проблем.
12  Чочев засече с глава центрираната от корнер топка, изпращайки я на сантиметри над напречната греда.
20  ГОЛ! Гостите повеждат след автогол - 0:1! Сеад Колашинац центрира остро в наказателното поле на България, където Кенан Кодро засече отблизо, топката се отклони от тялото на Васил Божиков и влетя във вратата на Пламен Илиев.
32 - Ивелин Попов изпълни пряк свободен удар, Шехич улови без проблеми.
38 - Вратарят на гостите спаси удар на Мишо Александров.
41 - Кенан Кодро излезе сам срещу Пламен Илиев, стреля, топката премина в опасна близост край лявата греда на българската врата.
45 - Край на първото полувреме.
-----------
46 - Начало на второто полувреме.
53 - Изстрел на Миралем Пянич, топката прелетя над вратата на Пламен Илиев.
56  Жълт картон за Чорбаджийски, който задържа Дени Милошевич за фланелката.
63  Петър Хубчев извършва три смени. В игра влизат Славчев, Райнов и Деподов. Заменените са Георги Миланов, Чочев и Делев.
66  Жълт картон за Райнов, който влезе остро в краката на Сеад Колашинац.
75 - Центриране от корнер, Васил Божиков надскочи Бичакчич и стреля с глава, но в аут.
75  Страхил Попов заменя Чорбаджийски.
76  Един Джеко отстъпва мястото си на Смаил Превляк.
82  Тодор Неделев ще доиграе срещата, Занев е заменен.
84  Гостите за малко да удвоят. Мемишевич центрира в наказателното поле на България, където топката стигна до Милошевич, който стреля, а Пламен Илиев спаси.
86 - ГРЕДА! След центриране от корнер топката се удари в гърба на Симеон Славчев, а след това се спря в десния стълб на вратата на Шехич.
87   ЧЕРВЕН КАРТОН! Мартин Райнов е изгонен. Футболистът на Берое игра с ръка в наказателното поле на гостите, за което получи втори жълт картон.
* Нашите ще доиграят контролата с човек по-малко.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. България отстъпи на Босна и Херцеговина с 0:1.

Image result for bulgarian football federation
БЪЛГАРИЯ: 13.Пламен Илиев, 15.Васил Божиков , 5.Николай Бодуров, 4.Божидар Чорбаджийски  (75  2.Страхил Попов), 3.Петър Занев (82  8.Тодор Неделев), 14.Георги Костадинов, 7.Михаил Александров, 17.Георги Миланов (63  6.Симеон Славчев), 18.Ивайло Чочев (63  22.Мартин Райнов ), 10.Ивелин Попов, 9.Спас Делев (63  19.Кирил Десподов)
Резерви: 1.Божидар Митрев, 2.Страхил Попов, 6.Симеон Славчев, 8.Тодор Неделев, 11.Станислав Манолев, 12.Камен Хаджиев, 19.Кирил Десподов, 20.Цветомир Панов, 21.Иван Минчев, 22.Мартин Райнов, 23.Радослав Кирилов
Селекционер: Петър Хубчев

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА:
12.Ибрахим Шехич, 2.Самир Мемишевич, 3.Ермин Бичакчич, 17.Ервин Зуканович, 5.Сеад Колашинац, 7.Мухамед Бешич (84  13.Гойко Цимирот), 21.Елвис Сарич (46  8.Харис Медунянин), 10.Миралем Пянич, 18.Кенан Кодро (46  23.Дени Милошевич), 9. Харис Дулевич, 11.Един Джеко (76  14.Смаил Превляк)
Резерви: 22.Кенан Пирич, 1.Ведран Кьосевски, 6.Огниен Враниеш, 15.Тони Сунич, 13.Гойко Цимирот, 8.Харис Медунянин, 19.Един Вишча, 23.Дени Милошевич, 16.Рияд Баич, 20.Горан Закарич, 14.Смаил Превляк
Селекционер: Роберт Просинечки

Разград, стадион "Лудогорец Арена"
Съдия: Франсоа Летексие (Франция)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация