Националният ни отбор стартира световните квалификации за Русия 2018 с измъчена победа 4:3 срещу аутсайдера Люксембург и оглави класирането в Група "А". "Трикольорите" бяха на път да запишат огромен резил насред София, но резервата Александър Тонев блесна в продължението и спаси България.

Избраниците на Ивайло Петев позволиха на гостите от Люксембург първо да поведат - 1:2 след 2 гола в рамките само на 2 минути на бившия нападател на ЦСКА Орелиен Жоаким, след което се стигна и до равенство 3:3 в продължението, за да дойде 92-ата минута, когато Тонев отбеляза.

Първото попадение за България беше дело на Димитър Рангелов в 16-ата минута, Жоаким вкара в 60-ата и 62-ата, 2:2 направи Марселиньо в 65-ата, а за 3:2 се разписа Ивелин Попов. 18-годишният Флориан Бонер от втория отбор на Шалке 04 доведе спора до 3:3 в 91-ата, но гостите се радваха по-малко от минута. Малкото публика на "Васил Левски" - около 2500 зрители, пък се чудеха дали да се смеят или да плачат, гледайки невярващо как България се мъчи срещу аутсайдера Люксембург. След втория гол на Жоаким от трибуните дори скандираха "Оставка, оставка!".

Най-много след края на мача се радваше президентът на БФС Борислав Михайлов, който си отдъхна след победния старт в световните квалификации. Селекционерът Ивайло Петев обаче трябва да си вземе поука от допуснатите грешки тази вечер. А те не бяха една и две... Треньорът изненада с избора в защита, залагайки от първата минута на дебютантите Божидар Чорбаджийски и Антон Недялков. След дълго отсъствие отново част от националния отбор стана Иван Иванов, който очевидно няма нужния синхрон с Чорбаджийски в центъра на отбраната. Българската защита беше крайно неубедителна днес и лесно се пропукваше. Най-сериозната заплаха за Владо Стоянов беше Жоаким, който с лекота преодоляваше бранителите пред него. Бившият нападател на ЦСКА се превърна в първият футболист в историята на Люксембург, който вкарва два гола в един мач от световни квалификации. Жоаким дори можеше поне още веднъж да ни шокира, но Стоянов не му позволи. За гостите е изключително постижение, че вкараха цели три гола при гостуване и само могат да съжаляват, че не измъкнаха поне точка от "Васил Левски", което щеше да бъде напълно заслужено.

До момента държавата-джудже беше отбелязвала само веднъж в България - през далечната 1969 година. Днес го стори цели три пъти... Но важното е, че все пак имаме стопроцентова успеваемост срещу Люксембург - вече 13 победи в 13 мача.

За националите ни предстоят далеч по-сериозни битки от тази днес на "Васил Левски". В нашата група са Холандия, Франция, Швеция и Беларус. "Петлите" са следващият съперник на България - гостуваме им на 7 октомври.

Французите тази вечер направиха 0:0 с Беларус, а Швеция и Холандия също не излъчиха победител - 1:1.

Припомняме, че победителят от всяка група се класира директно за Световното в Русия. Най-добрите осем втори отбора, от девет групи, играят бараж.

НАШАТА КВАЛИФИКАЦИОННА ГРУПА ЗА МОНДИАЛ 2018

ВСИЧКИ ГРУПИ В БИТКАТА ЗА СВЕТОВНОТО В РУСИЯ​

БЪЛГАРИЯ - ЛЮКСЕМБУРГ 4:3
1:0 Димитър Рангелов (16), 1:1 Орелиен Жоаким (60), 1:2 Орелиен Жоаким (62), 2:2 Марселиньо (65), 3:2 Ивелин Попов (79), 3:3 Флориан Бонер (90+1), 4:3 Александър Тонев (90+2)

Световната квалификация по минути с БЛИЦ
2 - Първи точен удар към едната врата, Владо Стоянов лови слаб шут на Марио Муч.
13 - 16-годишният Венсан Тил отправя силен удар към българската врата, но в аут.
16 -  ГОООЛ! България повежда на Люксембург с гол на Димитър Рангелов - 1:0! Нападателят на Коняспор реализира с топовен изстрел от над 25 метра и не остави шанс на вратаря на гостите Жонатан Жубер.
* Това е шести гол на Рангелов за "А" националния отбор.
35 - Удар на Михаил Александров е спасен от Жубер.
42 - ГРЕДА! Мощен изстрел на Георги Миланов се отби в напречната греда на вратата на гостите.
45 - Край на първото полувреме.
------------------------
47 - Жоаким опитва удар по земя към вратата на Стоянов, но топката излиза в аут.
56  smqna.jpg Ивайло Петев извършва първа смяна. Михаил Александров излиза, Ивайло Чочев влиза в игра.
60 -  ГОООЛ! Гостите изравняват - 1:1! Жоаким бележи след изключително груба грешка в защитата на България. Бившият играч на ЦСКА не беше удържан от Иван Иванов и Божидар Чорбаджийски и опъна мрежата на Владо Стоянов.
62 -  СЕНЗАЦИЯ на "Васил Левски"! Люксембург ни шокира с пълен обрат - 1:2! Отново Жоаким бележи. Бившият нападател на ЦСКА матира Иван Иванов в наказателното ни поле и с техничен удар прати топката неспасяемо в левия ъгъл на Владо Стоянов.
63 - Малкото публика на Националния стадион скандира "Оставка, оставка!".
65 -  ГОООЛ! Марселиньо изравнява - 2:2! Тонев центрира от корнер, Ивелин Попов отклони към Марселиньо, който засече точно топката на близката греда.
79 -
ГОООЛ! 3:2 за България! Ивелин Попов изпълни перфектно пряк свободен удар пред наказателното поле, пращайки топката в горния ляв ъгъл на Жубер.
* За Ивелин Попов това е 11-и гол за "А" националния отбор.
85 smqna.jpg Петев пуска Георги Божилов, Ивелин Попов напуска терена под аплодисментите на феновете.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+1 - ГОЛ! Трети гол за гостите - 3:3! Резервата Флориан Бонер след поредната контраатака за гостите, бележи сам срещу Владо Стоянов.
90+2 -
ГОООЛ! Александър Тонев спасява България със страхотен гол от далечно разстояние- 4:3!
90+4 - Край! България победи Люксембург с 4:3!

БЪЛГАРИЯ: 12.Владислав Стоянов, 2.Страхил Попов, 5.Божидар Чорбаджийски, 15.Иван Иванов, 3.Антон Недялков jalt.jpg , 21.Светослав Дяков, 17.Георги Миланов (64  smqna.jpg 20.Александър Тонев jalt.jpg), 7.Михаил Александров (56  smqna.jpg 18.Ивайло Чочев), 10.Ивелин Попов (85 smqna.jpg 9.Георги Божилов), 11.Марселиньо jalt.jpg , 8.Димитър Рангелов
Резерви: 12.Благой Макенджиев, 1.Божидар Митрев, 4.Васил Божиков, 19.Димитър Пиргов, 16.Илия Миланов, 18.Ивайло Чочев, 14.Георги Костадинов, 6.Мартин Райнов, 22.Атанас Зехиров, 20.Александър Тонев, 11.Тодор Неделев, 9.Георги Божилов
Селекционер: Ивайло Петев

ЛЮКСЕМБУРГ: 1.Жонатан Жубер, 4.Кевин Малгет jalt.jpg, 18.Лоран Янс, 2.Максим Шано, 10.Венсан Тил (59  smqna.jpg 20.Давид Тюрпел), 6.Крис Филипс, 7.Ларс Герсон, 8.Кристофър Мартинс jalt.jpg, 17.Марио Муч, 22.Орелиен Жоаким , 9.Даниел Да Мота (68  smqna.jpg 5.Флориан Бонер )
Резерви: 12.Ралф Шон, 13.Дирк Карлсон, 5.Флориан Бонер, 15.Рикардо Делгадо, 11.Бен Паял, 3.Матиас Йениш, 16.Себастиан Тил, 14.Том Латерза, 19.Ерик Вейга, 21.Морис Девил, 20.Давид Тюрпел
Селекционер: Люк Холц

София, Национален стадион "Васил Левски"
Съдия: Гедиминас Мазейка (Литва)