СКА победи Черно море с 3:1 в мач от 27-ия кръг на Първа лига, игран на стадион "Българска армия". Така "червените" продължиха наказателната си акция срещу Георги Иванов - Гонзо и "моряците", постигайки четвърта поредна домакинска победа над този съперник. С два гола за ЦСКА тази вечер блесна Фернандо Каранга, който най-после се отпуши. При второто си попадение в 87-ата минута обаче бразилецът се контузи след сблъсък с Емил Михайлов, като има съмнения за тежка травма - счупен крак.

Точен във вратата на Черно море беше и Кирил Десподов, който демонстрира отлична форма напоследък. Автор на единственото попадение за варненци бе Иван Коконов.

За мача днес Сектор "А" на "Армията" остана без публика поради наложеното наказание на ЦСКА от Дисциплинарната комисия.

"Червените" се хвърлиха в атака още в началото. Не беше изминала и една минута, когато Каранга имаше отличен шанс, но пропусна да вкара отблизо след подаване на Десподов. Избраниците на Стамен Белчев продължиха да доминират, а избраниците на Гонзо, сред които младоците Валентин Йосков и Мартин Костадинов, бяха принудени главно да се отбраняват.

В 35-ата минута Руи Педро направи невероятен пропуск, а десет по-късно "червените" най-после успяха да поведат. Фернандо Каранга хвърли в екстаз публиката на "Армията". Руи Педро напредна през центъра, подаде вдясно за Десподов, който изведе Каранга зад гърба на Траян Траянов, след което бразилецът преодоля Емил Михайлов и реализира на празна врата за 1:0.

В добавеното време на първата част домакините поведоха с 2:0. Две минути след откриването на резултата Арсенио Нунеш центрира в наказателното поле на Черно море, Десподов надскочи Стефан Станчев и засече с глава топката, която срещна напречната греда и тупна зад голлинията.

В началото на втората част Георги Иванов замени Борислав Балджийски с опитния Георги Илиев. Другата резерва на "моряците" Марек Кузма с първото си докосване бе близо до гол. Нападателят замени младия Валентин Йосков в 55-ата минута, а след това Георги Китанов спаси удара му. При следващата атака на "червените" Траян Траянов фаулира Руи Педро. Последният реагира остро, но бранителят не му остана длъжен, като го блъсна с две ръце. Съдията Никола Попов изгони Траянов и показа жълт картон на португалеца.

Последваха няколко спасявания на Емил Михайлов, а в 75-ата минута и ЦСКА остана с 10 човека. Капитанът Божидар Чорбаджийски бе изгонен заради удар с лакът по Иван Коконов, за което получи втори жълт картон. При следващата атака Коконов вкара за 2:1. Дълго подаване към Марек Кузма, Рубен Пинто игра с топката, но вместо да избие, я прати в краката на Коконов, който овладя и успя да реализира. При подаването към Кузма обаче останаха сериозни съмнения за засада.

В края Каранга отново реализира. Бразилският нападател беше изведен отлично от Густаво Кулма в наказателното поле на варненци и останал сам срещу Михайлов, отново опъна мрежата му за крайното 3:1. Каранга обаче получи тежък удар в коляното след сблъсък с Михайлов при гола и бе изнесен с носилка от терена. Съмненията са за счупен крак.

След успеха ЦСКА събра 49 точки и е само на две зад втория Левски, който утре от 17:30 часа приема Локомотив (Пловдив). Черно море е четвърти с 43 точки.

Пълно разяснение на новата схема на Първа лига

Tелевизионната програма на Първа лига

Всичко за Първа лига

ЦСКА - ЧЕРНО МОРЕ 3:1

1:0 Фернандо Каранга (45), 2:0 Кирил Десподов (45+2), 2:1 Иван Коконов (76), 3:1 Фернандо Каранга (87)

Срещата по минути:
1 - Начало на мача!
1  Фрапантен пропуск на Каранга още в началните секунди. Десподов напредна на скорост към вратата на Черно море и подаде към съотборника си, който пред вратаря Емил Михайлов не успя да засече топката в мрежата му.
9 - Десподов центрира от корнер, Чорбаджийски стреля с глава, но твърде слабо и Михайлов лови.
37 - Десподов стреля от пряк свободен удар, топката срещна стената и попадна в Арсенио Нунеш. Португалецът стреля силно, но право в тялото на Стефан Станчев, а при добавката Руи Педро не намери целта от границата на вратарското поле.
42 - Каранга засече с глава центрираната топка от Десподов, праща я в аут.
45  ГОООЛ! 1:0 за ЦСКА! Фернандо Каранга открива резултата. Руи Педро напредна през центъра, подаде вдясно за Десподов, който изведе Каранга зад гърба на Траян Траянов, след което нападателят на "армейците" преодоля Емил Михайлов и реализира на празна врата.
45+2  Кирил Десподов прави 2:0! Арсенио Нунеш центрира в наказателното поле на Черно море, Десподов надскочи пазача си, топката срещна напречната греда и тупна зад голлинията.
45+2 - Край на първото полувреме.
----------------
46 - Начало на второто полувреме.
46  Георги Иванов - Гонзо заменя Балджийски с Георги Илиев.
49 - Каранга засече с глава центриране на Манолев, Михайлов обаче не бе затруднен.
54  Петрус Бумал с контузия, Давид Симао го замени.
60 - Спречкване между футболистите. Траян Траянов повали Руи Педро, който нахлуваше на скорост към вратата на гостите.
61  Траянов е изгонен с директен червен картон, след като избута с две ръце в гърдите Педро при вече спряна игра.  Руи Педро получава жълт картон.
69 - Удар на Кулма от малък ъгъл, Емил Михайлов успява да избие.
71  Отличен шанс за "червените". След нова комбинация между Десподов и Каранга, последният стреля, но неточно. При падането Каранга получи контузия и се държа за ръката.
74 - Удар на Десподов, Михайлов отново спасява.
75  И ЦСКА остава с 10 човека. Капитанът Божидар Чорбаджийски е изгонен. Националът удари с лакът Иван Коконов.
77  ГОООЛ! "Моряците" намаляват изоставането - 2:1! Иван Коконов бележи. Дълго подаване към Марек Кузма, Рубен Пинто игра с топката, но вместо да избие, я прати в краката на Коконов, който овладя и успя да реализира. При подаването към Кузма останаха сериозни съмнения за засада.
82  "Червените" с претенции за дузпа за фаул на Мартин Костадинов срещу Манолев. Съдията Никола Попов е безмълвен.
87  Каранга с втори гол - 3:1 за ЦСКА! Бразилският нападател беше изведен отлично от Густаво Кулма в наказателното поле и останал сам срещу Михайлов, отново опъна мрежата му.
88 - Каранга получи тежък удар в коляното при гола и изпитва болка. Нападателят на ЦСКА е изнесен с носилка от терена. Домакините ще довършат мача с 9 човека.

90 - Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. ЦСКА победи Черно море с 3:1.

ЦСКА: 12.Георги Китанов, 16.Станислав Манолев, 4.Божидар Чорбаджийски (к) , 14.Николай Бодуров, 23.Александър Дюлгеров , 20.Петрус Бумал (54 17.Давид Симао), 6.Рубен Пинто, 10.Арсенио Нунеш (65  26.Густаво Кулма), 21.Руи Педро (78  28.Пламен Гълъбов), 19.Кирил Десподов , 9.Фернандо Каранга
Резерви: 1.Слави Петров, 7.Kевин Меркадо, 8.Кевин Кубемба, 15.Кристиян Малинов, 17.Давид Симао, 26.Густаво Кулма, 28.Пламен Гълъбов
Tреньор: Стамен Белчев

ЧЕРНО МОРЕ: 33.Емил Михайлов , 73.Ондрей Сукуп, 15.Траян Траянов , 22.Пламен Николов , 5.Стефан Станчев (к) , 6.Александър Цветков , 84.Тодор Паланков (84  77.Хосе Лопес), 13.Иван Коконов , 17.Мaртин Костадинов, 70.Борислав Балджийски (46  21.Георги Илиев), 98.Валентин Йосков (56  29.Марек Кузма)
Резерви: 30.Войтех Щром, 4.Михаил Венков, 21.Георги Илиев, 77.Хосе Лопес, 10.Николай Минков, 29.Марек Кузма
Треньор: Георги Иванов

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация