Националният отбор на България по футбол победи Беларус с минималното 1:0 на стадион "Васил Левски" в София. Двубоят бе квалификация за световното първенство през 2018 година в Русия. Ивелин Попов отбеляза единственото попадение в 10-ата минута след асистенция на Спас Делев. Гостите завършиха в намален състав, след като в последните секунди бе изгонен звездата Александър Хлеб. Дебют за националния ни отбор направиха Радослав Кирилов и Преслав Йорданов, които се появиха като резерви през второто полувреме.

Това бе първа победа за Петър Хубчев като селекционер след двете загуби от Франция и Швеция. На практика това бе и първата среща, за която Хубчев селектира сам състава, след като за предишните два двубоя разчиташе на футболисти, повикани от Ивайло Петев.

След успеха България вече има 6 точки от две победи и две загуби. На първо място е Франция с 10 точки, Холандия е на второ място със 7, след като днес надви Люксембург. Швеция е на трета позиция също със 7 точки, нашите "лъвове" са четвърти с 6 точки, само на една от втория и третия съответно Холандия и Швеция. Следващият ни мач е догодина - на 25 март в София срещу "лалетата".

Хубчев изненада с няколко промени в титулярния състав. На левия фланг на отбраната започна Петър Занев, а останалите вэ защита бяха Божиков, Александър Александров и Страхил Попов. Пред тях започнахаСветослав Дяков и Симеон Славчев. Титуляр по лявото крило бе Александър Тонев, а отдясно Георги Миланов. На върха на атаката бе другата изненада - Спас Делев, а зад него стартира Ивелин Попов.

Националите ни заслужават добри думи за желанието за игра. Особено през първото полувреме нашите показаха онова, за което жадуват феновете. Още в 10-ата минута Спас Делев проби отдясно и центрира прострелно в наказателното поле. Ивелин Попов засече с много силен удар топката с глава и откри резултата за 1:0. Именно Спас Делев бе един от най-активните в нашия тим през първата част. Помагаха му Ивелин Попов и Петър Занев заедно с Тонев по левия фланг. Вратарят Владислав Стоянов отново бе на висота и се справи с доста трудни положения.

В 28-ата минута Петър Занев центрира много опасно отляво, Мартинович не отигра добре топката и тя след рикошет се отправи към вратата, но стражът спаси в последния момент. В 30-ата минута Владислав Стоянов спаси удар от доста близко разстояние. Три минути след това Георги Миланов имаше шанс, но след далечен удар прати топката извън вратата. В 35-ата минута селекционерът на гостите направи принудителна смяна заради контузия на капитана Мартинович. В последните минути на първото полувреме Беларус имаше два поредни шанса да изравни. Майевски обаче изпусна най-чистото, след като остана почти сам срещу Владислав Стоянов, но би в аут.

Второто полувреме бе малко по-трудно за България. Гостите от Беларус създадоха доста повече положения и накрая стана опасно. Още в 53-ата минута Георги Миланов бе заменен принудително, след като получи удар в гърдите. На негово място се появи Ивайло Чочев. В 57-ата минута резервата за беларусите Шитов изпробва рефлексите на Владислав Стоянов. В следващата минута гостите отново имаха положение, този път чрез Поляков, но защитата ни се справи. В 67-ата минута Тонев отстъпи мястото си на Радослав Кирилов, който заигра по левия фланг на атаката и се включи добре. Малко след това на терена за България се появи и Преслав Йорданов на мястото на Ивелин Попов. В последните минути наистина стана страшно пред вратата на нашите, но гостите или не успяваха да стигнат до завършващ удар, или Владислав Стоянов се справяше. В добавеното време Корниленко вкара топката във вратата, но попадението бе отменено заради засадаа

Двубоят по минути с БЛИЦ
1 - начало на мача
2 - атака на Тонев отляво, изпусна топката, която излезе в аут
10 -  ГООЛ за България, голмайстор Ивелин Попов. Атака на Спас Делев отдясно, прострелно центриране и Ивелин Попов засече мощно с глава
14 - далечен удар на Александър Тонев, но над вратата
21 -  жълт картон за Александър Хлеб (Беларус)
28 - ОПАСНО пред вратата на Беларус. Петър Занев центрира отляво, Мартинович не успя да отиграе добре и след рикошет топката застрашително тръгна към вратата на Беларус, но вратарят Горбунов изби
29 -  жълт картон за Александър Александров, който направи груб фаул на границата на наказателното поле
30 - СПАСЯВАНЕ на Владислав Стоянов. Първо изстрел от фаул в стената, а при добавката Кендиш от няколко метра шутира, но Владислав Стоянов спаси
33 - ОПАСЕН удар на Георги Миланов, който се пребори за топката с противник, стреля зад дъгата на наказателното поле, но покрай вратата
35  смяна в Беларус, на мястото на капитана Мартинович влиза Игор Шитов
41 - ъглов удар за Беларус. Центриране, след което Страхил Попов остана да лежи на терена. Няма нищо сериозно
45 - 2 минути добавено време на първото полувреме
45+2 - ПРОПУСК на Беларус. Пробив отдясно, Занев бе надигран, Майевски изпусна от много удобно положение почти сам срещу Владислав Стоянов
45+2 - край на първото полувреме
--------------------------------------------
46 - начало на второто полувреме
52 -  жълт картон за Шитов (Беларус)
53 -  смяна в България, на мястото на Георги Миланов влиза Ивайло Чочев
54 - изстрел на Ивелин Попов от пряк свободен удар, но право в ръцете на вратаря
57 - ОПАСНО пред вратата на България, Шитов с отличен удар, но Стоянов спаси
58 - НОВА ОПАСНОСТ, този път удар на Поляков, но защитата ни се справя
60 -  смяна в Беларус, на мястото на Нехайчик влиза Павел Савитски
67 -  смяна в България, на мястото на Александър Тонев влиза Радослав Кирилов
72 -  жълт картон за Радослав Кирилов. Нападателят влезе добре отляво в наказателното поле и падна. Картонът вероятно е за симулация
74 -  смяна в Беларус, на мястото на Майевски влиза Корниленко
75 -  смяна в състава на България, на мястото на Ивелин Попов влиза Преслав Йорданов

1:0 Ивелин Попов (10)

Резултат с изображение за българия национален отбор логоБългария: 23.Владислав Стоянов, 14.Васил Божиков, 2.Страхил Попов, 3.Александър Александров , 4.Петър Занев, 6.Симеон Славчев, 21.Светослав Дяков , 17.Георги Миланов (53  18.Ивайло Чочев), 10.Ивелин Попов  (75  9.Преслав Йорданов), 20.Александър Тонев (67  11.Радослав Кирилов ), 7.Спас Делев
Резерви: 1.Георги Китанов, 13.Николай Михайлов, 5.Божидар Чорбаджийски, 8.Тодор Неделев, 9.Преслав Йорданов, 11.Радослав Кирилов, 12.Божидар Краев, 15.Даниел Златков, 16.Атанас Зехиров, 18.Ивайло Чочев, 19.Николай Димитров, 22.Антон Недялков
Селекционер: Петър Хубчев

Резултат с изображение за belarus national football teamБеларус: 22.Андрей Горбунов, 3.Александър Мартинович (35  4.Игор Шитов ), 5.Денис Поляков, 6.Сергей Политевич, 10.Александър Хлеб , 11.Михаил Гордейчук, 13.Павел Нехайчик (60  9.Павел Савитски), 14.Юри Кендиш , 18.Иван Маевски (74  8.Сергей Корниленко), 21.Игор Филипенко, 23.Денис Лаптев
Резерви: 1.Александър Гутор, 12.Сергей Черник, 2.Евгени Клопотски, 4.Игор Шитов, 7.Никита Корзум, 8.Сергей Корниленко, 9.Павел Савитски, 15.Сергей Кисляк, 16.Алексей Риос, 17.Роман Бегунов, 19.Максим Володко, 20.Николай Сигневич
Селекционер: Александър Хацкевич