Балкан (Ботевград) се класира за полуфиналите в баскетболното първенство, след като затвори четвъртфиналната серия срещу Левски с 2:0 победи. "Зелените" от Ботевград победиха и днес в "Универсиада" в София със 109:104 след две продължения. На полуфиналите момчетата на треньора Небойша Видич очакват победителя от двойката Берое - Спартак (Плевен) (1:1 победи до момента).

Двубоят в София днес започна с минута мълчание в памет на починалия в петък легендарен баскетболист Георги Христов. Един от най-великите български състезатели си отиде на 70-годишна възраст, а през целия си живот бе емблема на ботевградския баскетбол. Играчите на Балкан играха с черни ленти на потниците и спечелиха в негова памет.

Първата част бе за Балкан, който я спечели с 20:12. На полувремето Балкан водеше само с три точки - 42:39. Левски изигра страхотна трета четвърт, която спечели с 19:11 и след нея поведе с 57:53. В последните десет минути обаче домакините сякаш спряха да вкарват, Балкан затегна защитата и заслужено обърна резултата. "Сините" не успяха да реализират кош повече от четири минути от началото на частта, през което време Балкан дръпна с 62:57 след серия от 9:0. След това Дурчев се развихри с тройка за 67:60. Ботевградчани поддържаха аванса си между 6-9 точки, като в последните минути се разигра и Брендън Фортънбъри.

Прави чест на младите баскетболисти на Левски, че не се отказаха и до края търсеха обрата. Резултатът стигна 75:78. Напрежението се покачи още малко, след като Душан Цветкович пропусна и двата фаула при оставащи 19 секунди до края. Йордан Минчев бе фаулиран, след като вкара за 77:78 и изравни от наказателната линия за 78:78. Мартин Маринов отбеляза два наказателни удара за 78:80, но Левски изравни за 80:80. При оставащи 3 секунди до края капитанът на Балкан Мартин Маринов изнесе топката, стреля от крак от зоната за три точки, но пропусна и двубоят отиде в продължение.

В добавените пет минути Левски поведе с 83:82, Фортънбъри обърна за 84:83, Алекс Симеонов заби уникална тройка за 86:84. Фортънбъри отговори със същото изпълнение за 87:86 в полза на Балкан. Мартин Маринов закова уникална тройка за 90:86. След това обаче драмата продължи и шест секунди преди края ботевградчани водеха само с две точки при 92:90 след кош на Йордан Минчев за Левски. Секунди преди края Николай Маринов направи фаул извън линията за три точки срещу Ангел Пейчинов, което означаваше три наказателни удара. Пейчинов пропусна първия, но вкара следващите два и при резултат 92:92 прати двубоя във второ продължение.

Във второто продължение играчите на Левски продължиха да показват сърцата игра и поведоха при 100:96 след тройка на Алекс Симеонов. Мартин Маринов за пореден път вкара в най-важния момент за 105:103. Фортънбъри реализира за 107:104, а Мартин Маринов добави два фаула за 109:104.

Най-резултатен за Балкан стана Брендън Фортънбъри с 24 точки, с 20 остана Николай Върбанов, 19 добави капитанът Мартин Маринов. За Левски Евгени Хаджирусев записа 25 точки, като изигра един от най-силните си мачове. 23 добави Алекс Симеонов. Левски записа 39% от стрелбата, 51% от зоната за две точки и 25% от зоната за три (10 успешни от 40 шута). Балкан стреля доста по-добре - 50%, от зоната за две точки бе 68%, а от зоната за три точки 26% (9 от 34). При борбите ботевградчани бяха също по-добре - 56 срещу 47. Гостите обаче направиха повече грешки - 13 срещу 8.