ЦСКА Москва е новият шампион в баскетболната Евролига. На финала в Берлин тимът с треньор Димитрис Итудис победи Фенербахче със 101:96 след продължение. В редовното време двубоят завърши наравно 83:83. Срещата се превърна в невиждана драма. Фенербахче изоставаше с 21 точки, а преди началото на последната част имаше пасив от 16 точки. Последната четвърт обаче турският тим навакса изоставането си и спечели с 30:14, за да вкара срещата в продължение. В него след надлъгване ЦСКА Москва триумфира.

Това е седма титла за московския гранд (1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008, 2016). Тимът бе пети пореден път във финалната четворка в Евролигата, като едва от петия опит спечели титлата. Фенербахче за първи път в историята си игра финал в Евролигата.

Двубоят противопостави двамата треньори, които 13 години бяха тандем в Панатинайкос. На губещата страна днес бе легендарният Желко Обрадович, който понесе шамар от дългогодишния си помощник Итудис. Двамата спечелиха заедно пет пъти трофея в Евролигата с ПАО, но днес имаше само един победител и това бе Итудис.

Най-резултатен за победителите бе Нандо Де Коло с 22 точки, 19 добави Милош Теодосич, с 15 остана Кайл Хайнс. За Фенербахче Боби Диксън отбеляза 17 точки, дабъл-дабъл от 16 точки и 11 борби записа Екпе Юдо, а също 16 точки реализира Перо Антич. Отчайваща бе стрелбата на Фенербахче от линията за наказателен удар (27 от 39 опита), като само Ян Весели изпусна 9 пъти от общо 10 опита. За сметка на това ЦСКА Москва вкара 30 фаула от 32 опита. Отделно от това руснаците стреляха 61% за две точки, а Фенербахче едва 45%.

През цялото първо полувреме ЦСКА Москва тотално уби Фенербахче. Руснаците владееха всичко – стрелба от близко и далечно разстояние, без пропуск от наказателната линия и здрава защита. Първата част вървеше кош за кош и завърши 22:20 за ЦСКА Москва. Желко Обрадович направи променя в стартовата петица, залагайки на Никола Калинич, за която вероятно дълго ще съжалява. Сърбинът обаче не се възползва от шанса си и разочарова. Втората четвърт бе катастрофална за Фенербахче. ЦСКА Москва спечели с 28:10! Обичайните заподозрени за добра игра в жълто-синьо Луиджи Датоме и Ян Весели не успяваха да стигнат така лесно до коша на противника. Богдан Богданович се скъса да пропуска, а гардът Боби Диксън в пореден мач се провали. През това време играчите на ЦСКА Москва наказваха. Милош Теодосич плетеше уникални комбинации и вкарваше, а Кори Хигинс и Кайл Хайнс му помагаха. На полувремето руският тим водеше с 50:30.

В началото на второто полувреме се стигна до масова разправия, след като фен на ЦСКА Москва от първите редове бутна Никола Калинич. Няколко минути двубоят бе прекъснат, като най-активна бе пищна дама – привърженик на ЦСКА Москва. След това мъката на турския гранд продължи. Доказа за Ян Весели, който 5 минути до края на третата четвърт имаше НУЛА реализирани фаула от осем опита. Играта се изнерви и накъса, което бе добре дошло за руския гранд. За пет минути от началото на частта резултатът бе едва 6:3 (53:36). Весели счупи каръка едва от десетия си опит от фаула, реализирайки за първи път. Разликата набъбна злокобно на 21 точки в полза на ЦСКА Москва при 60:39. В края на третата част резултатът бе 69:53 за руския тим.

Четвъртата част буквално се превърна в истинска драма. Фенарбахче започна да топи разликата и резултатът стигна 79:76 в полза на ЦСКА (Москва). От 16 точки аванс за руския тим изведнъж “фенерите” се оказаха само с една назад - 78:79 1:44 минути до края. В този момент обаче Милош Теодосич извади поредната магия, подаде към Де Коло, който вкара за 81:78. Боби Диксън заби феноменална тройка за 81:81 – 43 секунди преди края. Последва атака за ЦСКА Москва, но Нандо Де Коло загуби топката. Последва фаул срещу Слукас, който вкара и двата пъти за 83:81. Една секунда преди края Де Коло пропусна от тройката, но Хряпа вкара с добавка за 83:83. В оставащите 1,9 секунди Екпе Юдо не успя да реализира и двубоят отиде в продължение.

В продължението Костас Слукас попари ЦСКА Москва с тройка за 86:83. Руснаците обърнаха до 87:86. Богданович вкара със сирената за 88:87 за Фенербахче. Де Коло реализира за 91:88. При 93:90 за ЦСКА Костас Слукас имаше атака, но не успя да я завърши. Руснаците дръпнаха с 95:90, след което Де Коло вкара два фаула за 97:90. Диксън върна една тройка за 93:97 при 30 секунди до края. Последното нападение бе за ЦСКА Москва, Фенербахче реши да пази, а не да прави фаул. В крйна сметка обаче Екпе Юдо направи фаул и Теодосич вкара за 99:93. Фенерите върнаха една тройка за 96:99. Последваха два фаула на Де Коло, който реализира за крайното 101:96.