Украйна победи България със 79:69 в първа квалификация за Европейското първенство през 2017 година. Двубоят се игра в Двореца на спорта в Киев. Това бе дебют на Любомир Минчев като национален селекционер. Нашите изиграха първи мач от есента на 2014 година, когато за последно участваха в квалификациите за Евро 2015. От тогава две години нямаха официален двубой.

За съжаление Украйна се оказа твърде силна за обновения ни състав. Десетте точки не отразяват напълно представянето на паркета, тъй като нашите стопиха изоставането си едва в последната част. До тогава домакините водеха с 20 и повече точки почти през цялото време.

Съвсем очаквано една от звездите на Украйна - Кирило Фесенко, създаде най-много работа на България. Центърът, който има зад гърба си 4 сезона в Юта в НБА, реализира 15 точки, към които добави 10 борби за дабъл-дабъл. Неопитните центрове в нашия състав Ваклинов и Гълъбов по никакъв начин не успяха да му се противопоставят. Това поставя въпросът не бе ли по-удачно за този мач Любомир Минчев да избере американския център Джейсън Уошбърн пред гарда Дий Бост, който стартира като титуляр. Освен това плеймейкърът Бост разочарова при стрелбата - едва един успешен от общо шест опита! Отверченко остана с 14 точки, а Вячеслав Кравцов добави 13.

От нашите най-много точки вкара Чавдар Костов – 16, с 15 остана Александър Янев, 13 добави Иван Лилов. Александър Везенков остана с 9 точки. Звездата на Барселона бе едва 3/10 стрелба от игра. Стрелбата ни бе колеблива – едва 39% (26 успешни от общо 66 опита). За сметка на това Украйна записа 50% стрелба (28/56). Домакините бяха по-добри в стрелбата и от зоната за две точки, както и за три. Те спечелиха и повече борби – 37 срещу 34 за нас.

Домакините започнаха със серия 12:2, което предопредели края на първата част - 17:10. Във втората нашите заиграха по-отпуснато, но отново загубиха частта (25:15 за Украйна)

В началото на второто полувреме върнахме една тройка за 42:28. Центърът Фесенко обаче вкара кош и отбеляза фаул, причинен от Ваклинов. Отново Фесенко вкара кош и бе фаулиран за 47:30. Отверченко вкара две точки за 51:33. Чавдар Костов върна една тройка за 51:36. Сашо Янев вкара три точки за 51:41 по-малко от четири минути преди края на третата част. Везенков обаче направи фаул на линията за три точки и домакините дръпнаха с 60:41.

Последната част започна подобно на третата – с кош и фаул за Украйна и 66:47. Александър Янев с малко късмет отбеляза кош и бе фаулиран за 68:50. Пет минути преди края домакините нанизаха тройка за 73:54, последва грешка на Чавдар Костов, бърза атака на Украйна и резултатът набъбна на 75:54. Минута преди края нашите вкараха тройка и една бърза атака и намалиха изоставането си. Чавдар Костов реализира след индивидуален пробив за 78:65. В крайна сметка Украйна победи България със 79:69.