ЦСКА загуби тежко с 0:3 от завършилия на 14-о място в холандското първенство през изминалия сезон Де Граафшап. Това е първо поражение на “червените” в контролите, след като до момента записаха три победи и две равенства. Сериозната загуба е и първа от поражението с 1:4 от Локомотив (Пловдив) в “А” група в края на сезона. Под ръководството на Милен Радуканов тимът досега не беше падал с такава разлика освен от "смърфовете".

Следващата и последна проверка на тима на лагера в Холандия е в неделя (24 юли) срещу шестодивизионния немски Зонсбек от 18:00 часа българско време. Във вторник ЦСКА се прибира в България и започва подготовка за финала за Суперкупата срещу Литекс, който е на 30 юли. Днешната контрола изгледа един от собствениците на клуба Димитър Борисов.

Мениджърът на ЦСКА Милен Радуканов заложи на Благой Макенджиев на вратата, след като титулярят Иван Караджов получи болки в кръста и пропусна двубоя. В защита отдясно започна Мартин Дечев, който замени контузения Бандаловски. В центъра играха Костадин Стоянов и Апостол Попов, а отляво Румен Трифонов. Титулярната двойка опорни халфове бяха познатите Тодор Янчев и Борис Галчев, по дясното крило започна Грегъри Нелсън, а отляво Саша Живец. На върха на атаката излезе Спас Делев, който замени контузения Мишел Платини, а зад него игра Янис Зику.

В първите минути отбраната на ЦСКА игра безобразно и допусна няколко поредни грешки. Домакините се възползваха и логично вкараха два бързи гола. Първото положение беше за българския тим. В 5-ата минута Спас Делев надбяга защитник на Де Граафшап, влезе отдясно в наказателното поле, но стреля покрай вратата. В следващата минута Апостол Попов направи грешка и позволи на Куаха да открие резултата. След центриране защитникът на “армейците” пропусна топката между краката си, зад него дебнеше Куаха, който отблизо разстреля Благой Макенджиев. В 11-ата минута холандците реализираха второ попадение. Този път трима “червени” бранители не успяха да изчистят топката след балонно центриране, Макенджиев също не се намеси добре и Вандертаверт от 1-2 метра направи 2:0. Слабата игра в защитата на ЦСКА продължи, Костадин Стоянов сгреши, но този път не падна гол. Последва далечен удар на Розе, който обаче не намери целта.

Едва след 15-ата минута “армейците” се поокопитиха и започнаха да атакуват. В 16-ата минута Грегъри Нелсън навлезе в наказателното поле, но пропусна сам срещу вратаря. От тук до края на първото полувреме започнаха поредицата пропуски на ЦСКА, които дори докараха до смях зрителите на стадиона. В рамките на 25-30 минути играчите на Милен Радуканов направиха 6-7 пропуска, сред които две греди. Първо в 21-ата минута Саша Живец пропусна да засече след хубаво центриране на Зику в наказателното поле. В 31-ата минута Зику прехвърли вратаря, но топката срещна напречната греда. Секунди след това Тодор Янчев беше изведен сам срещу вратаря на холандците, но също реши да го прехвърля и стреля покрай вратата. В 33-ата минута и Спас Делев изскочи сам срещу стража на Де Граафшап, но отново не намери очертанията на вратата. В 38-ата минута след удар на Зику от фаул топката профуча на сантиметри покрай дясната греда. Четири минути преди края на полувремето гредата отново се оказа помощник на холандците. Спас Делев излезе очи в очи с вратаря Терол, но нацели гредата.

На полувремето Радуканов направи една смяна и на мястото на Живец пусна Адемар. Към 50-ата минута над терена започна да вали силен дъжд и да духа силен вятър, което затрудни действията на футболистите. ЦСКА спря да създава положения пред вратата на противника. Милен Радуканов направи още две смени, извади Мартин Дечев и Зику и на техни места пусна съответно Павел Виданов и Жуниор Мораес. Именно бразилецът имаше шанс да намали резултата в 80-ата минута, но прати топката покрай вратата. В 84-ата минута Мейер от Де Граафшап реализира за крайното 3:0. Играчът на холандския тим видя, че Благой Макенджиев е излязъл напред и го прехвърли с удар почти от центъра на терена./БЛИЦ