Локомотив (София) се класира за Третия квалификационен кръг на Лига Европа след уникална драма. Българският тим победи с 3:2 македонския Металург (Скопие) в среща-реванш от Втория квалификационен кръг и след 0:0 в първия мач продължава напред в надпреварата. В следващата фаза “железничарите” чакат победителя от двойката Дънди Юнайтед (Шотландия) – Шльонск (Полша). “Червено-черните” бяха на път да запишат една от най-срамните страници в историята си, след като губеха с 1:2 до 85-ата минута и не се виждаше как може да стигнат до обрат. С попадения в последните пет минути обаче Локомотив стигна до победата с 3:2.

Двубоят на Националния стадион “Васил Левски” се превърна в мъка за Локомотив (София), но играчите показаха истинско геройство и дух и стигнаха до крайния успех. Гостите поведоха с 1:0 и в края на първото полувреме Калоян Караджинов пропусна дузпа. През втората част Преслав Йорданов реализира нова дузпа за 1:1, но македонците попариха “железничарите” с второ попадение. В 85-ата минута Преслав Йорданов и в 89-ата минута Любомир Божинов реализира за 3:2 за Локомотив. Гостите играха с човек по-малко от 55-ата минута, когато Мамеди получи червен картон.

Слаб мач изигра цялата защита на “червено-черните”, както и нападателят Мирза Мешич. Дългучът се криеше от топката в повечето положения и пропиля всички възможности, които се откриха пред него. Отсъствието на Марчо Дафчев се отрази и халфовата линия на Локомотив игра трагично. Въпреки това момчетата на Диян Петков се бореха до последната минута и подкрепени от страхотната агитка изхвърлиха македонския си съперник.

Още в 4-ата минута Металург попари българския си противник с гол за 1:0. Централната двойка бранители Танко Дяков и Савич проспа подаване към Миле Кръстев, който беше изведен от втора позиция. При първия удар Галев улови, но при добавката македонецът прати топката във вратата. В 17-ата минута Атанас Атанасов пробва далечен удар извън наказателното поле, но далече в аут. Пет минути след това Мешич пропусна с глава, като не намери очертанията на вратата. Минутите минаваха, а домакините така и не създаваха чисти голови положения. Момчетата на Диян Петков разчитаха на центрирания към високия Мешич, но бранителите на гостите от Скопие се справиха с абсолютно всички топки.

В 34-ата минута съдията от Швейцария даде първа дузпа за Локомотив (София). Зад топката застана Калоян Караджинов, който би в обсега на вратаря и пропусна. Стражът изби в корнер. В 41-ата минута Коста Янев нанесе топовен изстрел, но топката рикошира и излезе в аут.

Драмата предстоеше през второто полувреме. Гостите продължиха да играят компактно и добре подредени и атакуваха чрез бързи контри. В 50-ата минута Илийоски беше оставен сам в наказателното поле, но в последния момент Савич подложи крак и изби в корнер. В 55-ата минута гостите от Скопие останаха с човек по-малко, след като съдията показа втори жълт и съответно червен картон на Аргон Мамеди. В следващата минута реферът продължи да помага на Локомотив и даде втора дузпа. Нарушението дойде при разбъркване в наказателното поле при центриране. Зад топката застана Преслав Йорданов, който изравни за 1:1.

В 62-ата минута Металург (Скопие) обаче направи 2:1. След центриране отляво Танко Дяков не успя да блокира нападател на гостите, той продължи топката назад към свой съотборник, който оставен сам прати топката с лекота във вратата на “червено-черните”. След попадението Диян Петков пусна още един нападател – Мариян Андонов. Това обаче оголи защитата и на няколко пъти гостите спокойно можеха да стигнат до ново попадение. Това за щастие не се случи и в 85-ата минута Преслав Йорданов изравни за 2:2 и съхрани надеждите на отбора за краен успех. След центриране отдясно нападателят се оказа най-съобразителен в мелето и провря топката зад голлинията. Една минута преди края на редовното време Любомир Божинов изпълни перфектно пряк свободен удар и прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата на Металург за крайното 3:2./БЛИЦ

Двубоят по минути тук

ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ) - МЕТАЛУРГ (СКОПИЕ) 3:2
0:1 Миле Кръстев (4), 1:1 Преслав Йорданов (57), 1:2 Блаже Илийоски (62), 2:2 Преслав Йорданов (85), 3:2 Любомир Божинов (89)
(0:0 в първия мач)

loko_sofia.JPGЛокомотив (София): 84.Валентин Галев, 28.Атанас Атанасов (59 - Васил Велев), 12.Дарко Савич, 5.Танко Дяков, 11.Кристиян Добрев, 21.Коста Янев (68 - Мариян Андонов), 18.Калоян Караджинов (46 - Преслав Йорданов), 32.Любомир Божинов, 16.Искрен Писаров, 99.Мирза Мешич, 8.Владислав Романов
Резерви: 22.Боян Пейков, 3.Йордан Върбанов, 7.Васил Велев, 9.Преслав Йорданов, 20.Александър Манолов, 77.Мариян Андонов, 88.Румен Горанов

metalurg.jpgМеталург (Скопие): 12.Игор Павлович, 4.Аргон Мемеди, 5.Игор Кралевски, 7.Благойче Лямчевски (60 - Тенекеджиев), 10.Блаже Илийоски, 11.Васко Митрев, 13.Горан Драгович, 14.Драган Начевски, 18.Сърджан Захариевски, 20.Миле Кръстев, 21.Миле Петковски
Резерви: 1.Андрея Ефремов, 2.Александър Кръстевски, 3.Боян Гьоргевски, 6.Петър Лямчевски, 15.Марко Симоновски, 24.Александър Тенекеджиев, 9.Музафер Еюпи