Литекс победи с класическото 3:0 "Ботев" (Пловдив) в контрола, играна пред около 1000 зрители в Ловеч. Проверката беше официално представяне на отбора на "оранжевите" за сезон 2011/2012. Феновете на шампионите се запознаха и с четирите нови попълнения - Тиаго Мирасема, Селио Кодо, Роберт Флорес и Бернар Итуа. Само последният не се появи в игра. Френският защитник дори не попадна в групата за мача.

Мирасема пък вкара едно от попаденията. Единият от двамата нови бразилци се разписа за 2:0 секунди след началото на втората част, след като се възползва от подаване на Том и лоша намеса на вратаря Илия Николов. В 28-ата минута пък Георги Миланов беше открил резултата с шут по земята от 30 метра.

В 90-ата минута опитният нападател Светослав Тодоров бе изведен сам срещу вратаря от младока Румен Руменов и с прехвърлящ удар прати топката в мрежата за крайното 3:0.

Контролата с "Ботев" беше генерална репетиция за селекцията на Любослав Пенев преди старта на похода към групите на Шампионската лига. На 12 юли (вторник) от 21:00 часа Литекс гостува в Черна гора на Могрен в първи мач от втория предварителен кръг на Лигата.

Днешната проверка беше първа за "канарчетата" от лятната им подготовка. Селекцията на Любослав Пенев пък вече беше изиграла 3 мача. Литекс записа загуби с 1:2 от Висла (Краков) и 2:3 от Дуисбург, както и равенство 0:0 срещу Оцелул (Галац).

За новака в Източната "Б" група дебют направиха доста нови играчи, сред които Александър Александров. Кривия дори удари греда - в 73-ата минута, когато беше близо до отбелязване на гол от малък ъгъл.

Контролата по минути - ТУК

ЛИТЕКС - "БОТЕВ" (Пд) 3:0
1:0 Георги Миланов (28), 2:0 Тиаго Мирасема (46), 3:0 Светослав Тодоров (90)
ЛИТЕКС: 31.Виничиус Баривиейра, 4.Джемал Берберович, 22.Пламен Николов, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 17.Георги Миланов, 8.Том, 7.Христо Янев, 11.Тиаго Мирасема, 12.Селио Кодо (46-9.Светослав Тодоров)
След почивката в игра се появиха: Евгени Александров, Илия Миланов, Роберт Флорес, Момчил Цветанов, Александър Барт, Страхил Попов, Деян Джерманович, Александър Цветков, Румен Руменов, Цветомир Панов)
Треньор: Любослав Пенев
"БОТЕВ": Илия Николов, 17.Ивайло Димитров, 27.Николай Димитров, 13.Костадин Гаджалов, 28.Емил Аргиров, 20.Николай Манчев, 19.Васил Гуджев, 10.Тодор Тимонов, 8.Йордан Христов, Петър Атанасов, 39.Наско Курдов (34-21.Тодор Неделев)
Треньор: Петър Хубчев