Мъжкият национален отбор по волейбол записа първа победа в Световната лига и спечели за сефте под ръководството на Радостин Стойчев в официален мач. Във втората среща с Германия победихме с 3:2 гейма (25:21, 23:25, 25:22, 20:25, 15:9) пред препълнената зала във Варна.

Както е известно, вчера паднахме от същия съперник с 2:3 гейма. Мачът днес се разви почти по същия начин, но в тайбрека показахме страхотна игра и заслужено триумфирахме.

Радостин Стойчев започна със състава от вчера. Много силно се представи капитанът на тима ни Владимир Николов, който бе най-резултатен в мача с 27 точки. За разлика от вчера Матей Казийски, който има проблеми с травма, не бе толкова точен и финишира със скромните за възможностите си 15 точки.

Като цяло се видя, че липсата на получилия тежка контузия Теодор Салпаров е сериозна, а посрещането продължава да не е на ниво. На блокада бяхме по-добри, като Теодор Тодоров дори на няколко пъти сам спря атаки на съперника.

Възпитаниците на Радостин Стойчев поведоха с 12:9, но гостите обърна развоя на мача - 12:14. При 18:19 отлична игра на единична блокада на Теодор Тодоров и тройна негова блокада заедно с Матей Казийски и Андрей Жеков даде шанс на българите да стигнат до спечелване на гейма. Две решителни намеси на капитана Владимир Николов при 20:19 и 24:21 и негова последна точка затвориха гейма при 25:21 за България.

Вторият бе повторение на вчерашния мач, като Германия го взе без да покаже стойностна игра. Родните национали направиха доста грешки и загубиха частта с 25:23.

Едва в третия гейм Казийски се разигра. Това веднага се усети на терена и тимът ни водеше през почти всичкото време. За съжаление разликата не бе повече от 2-3 точки и се наложи да треперим до последно за гейма. Все пак националите го взеха с 25:22 и поведоха с 2:1.

Четвъртата част премина през куп обрати. Германия поведе с 6:3 и 11:8, но с 4 поредни точки при сервис на Виктор Йосифов изравнихме. В един момент поведохме, но гостите взеха инициативата, натрупаха преднина и спечелиха с 25:20. Нашият треньор си позволи в половината време да ползва резервите Христо Цветанов, Константин Митев, Николай Пенчев и Цветан Соколов.

В тайбрека започнахме вихрено с 5:0 при сервиси на Владо Николов. Германия спечели една точка и се стигна до 8:2 и 10:4 в полза на нашите. До края двата тима бяха равностойни и България затвори мача с 15:9.

На 4 и 5 юни играем следващите си мачове от Световната лига с Япония във Варна.

БЪЛГАРИЯ – ГЕРМАНИЯ 3:2 (25:21, 23:25, 25:22, 20:25, 15:9)

България: Андрей Жеков (4 точки), Матей Казийски (15 точки), Владимир Николов (27 точки), Тодор Алексиев (12 точки), Теодор Тодоров (7 точки), Виктор Йосифов (6 точки) - Владислав Иванов-либеро (Христо Цветанов, Константин Митев, Николай Пенчев, Цветан Соколов)

Германия: Симон Тишер (7 точки), Йохен Шьопс (22 точки), Роберт Кром (21 точки), Маркус Бьоме (11точки), Щефан Хюбнер, Макс Гюнтьор (8 точки) - Фердинанд Тиле-либеро (Патрик Щоервалд, Кристиан Дюнес, Маркус Поп)