Националният отбор по волейбол за жени, който миналата година завърши на второ място в Европейската лига, започна със загуба в тазгодишното издание на надпреварата. В първия си мач момичетата загубиха като гост на Чехия с 1:3 гейма (25:16, 21:25, 21;25, 21:25). Това бе официален дебют за новия треньор на тима ни Драгутин Балтич.

За България не играха две от най-силните ни състезателки. Капитанът Ева Янева пропуска мачовете с Чехия заради контузия, а Елица Василева има ангажименти с клубния си тим Бергамо, който се класира за финалите в Италия. В тяхно отсъствие Страшимира Филипова се представи на много високо ниво и реализира 19 точки.

Първият гейм на двубоя бе страхотен за нашия отбор. Момичетата ба Драгутин Балтчин доминираха и взеха частта с лекота – 26:16.

Във втория гейм на терена излязоха две преобразени шестици. За съжаление нашите свалиха нивото, а момичетата от Чехия заиграха по-организирано и намалиха броя на грешките си. Така те взеха втория и третия гейм с по 25:21 точки.

Четвъртата част започна кошмарно за нас – 0:8 точки. Балтич поиска прекъсване, след което нещата се промениха към добро. България намали разликата на 2 точки при 19:21, но в крайна сметка загуби гейма и мача след 21:25.

Следващата среща на националките е отново срещу Чехия утре в 19 часа.

По-рано през деня Израел победи Унгария с 3:1 гейма (25:18, 25:15, 18:25, 25:21) в първи мач от нашата група “Б”.

България: Диана Ненова, Емилия Николова, Добриана Рабаджиева, Кремена Каменова, Цветелина Заркова, Страшимира Филипова - Мария Филипова-либеро