Лукойл Академик записа победа на старта на финалната серия на Националната Баскетболна Лига (НБЛ). В първи мач за трофея шампионите се наложиха в Правец над “Левски” с 81:76. "Студентите" бяха пълни господари на терена през по-голямата част от срещата, като след 30 минути игра имаха аванс от 19 точки - 70:51. Едва в заключителните десет минути столичани се вдигнаха на щурм, но успяха само да свалят изоставането си до пет точки. Вторият мач от серията е отново в Правец на 26 май (четвъртък) от 18:00 часа.

Най-резултатен за победителите беше Тодор Стойков с 18 точки, а Брендън Хийт завърши с 16 точки и 8 асистенции.

Арън Харпър наниза 31 точки за "сините", а Доналд Коул и Златин Георгиев приключиха съответно с по 15 и 13.

Двубоят започна с размяна на точни стрелби, след което “Левски” излезе напред – 8:2 след тройки на Доналд Коул и Арън Харпър. Домакините обърнаха при 11:10, след което затегнаха защитата и направиха серия от 15:0 точки за 26:12.

В началото на вторите десет минути Хийт наниза осем точки, а Дамян Стояновски реализира първата си тройка. Авансът на Лукойл премина границата от 20 точки – 37:13. Едва във втората половина на частта гостите от София се събудиха и успяха да намалят пасива си до 21:40 след две поредни точни стрелби от далеч на Чековски и Харпър, което принуди Арсич да вземе тайм-аут. В оставащото време на първото полувреме Ламонт Мак и Стойков увиснаха с по три фала, но Лукойл отново увеличи аванса си – 50:28.

След почивката двата тима си размениха по един кош и разликата от 21 точки се запази – 52:31. Проблемите за „сините” се задълбочиха, след като за по-малко от три минути двамата братя Стефан и Златин Георгиеви извършиха четвъртите си лични нарушения и бяха заменени. “Левски” бе равностоен в тази част и дори я спечели с 23:20, но резултатът на таблото бе категорично в полза на Лукойл - 70:51.

Заключителните десет минути бяха отново за “Левски”. След осем точки на Харпър и два коша на Стефан Георгиев разликата падна на девет точки – 69:78 три минути до края. В заключителните 180 секунди гостите дадоха всичко от себе си, за да стигнат до обрат, но времето и силите не им стигнаха и сирената прозвуча при 81:76 в полза на Лукойл Академик.

Лукойл Академик - "Левски" 81:76 (26:12, 24:16, 20:23, 11:25)

Лукойл Академик: Бруно Шундов - 9 точки, Брендън Хийт - 16, Тодор Стойков - 18, Девин Грийн - 8, Травис Питърсън - 9 (Божидар Аврамов - 7, Тенчо Банев - 6, Дамян Стояновски - 3, Ламонт Мак - 6, Веселин Веселинов)

"Левски": Асен Великов - 0, Златин Георгиев - 13, Арън Харпър - 34, Доналд Коул - 15, Стефан Георгиев - 6 (Станислав Славейков - 5, Гьорги Чековски - 3, Васил Александров - 0, Бойко Младенов - 0)