Манчестър Юнайтед победи Шалке 0:4 с 4:1 в реванша от полуфиналите на Шампионската лига и с общ резултат 6:1 се класира за финала на най-престижната клубна надпревара. Попаденията за победителите реализираха Антонио Валенсия, Дарън Гибсън и Андерсон (два пъти), а Хурадо се разписа за немския тим.

Мачът за титлата е на 28 май на “Уембли”, а английският тим ще играе срещу Барселона, който отстрани с 3:1 Реал (Мадрид). Двубоят ще бъде повторение на този от сезон 2008/09, когато испанците победиха с 2:0. В историята си Юнайтед има 4 финала в Шампионската лига, като печели трофеите през 1968, 1999 и 2008 година.

Срещу Шалке мениджърът на “червените дяволи” Сър Алекс Фъргюсън бе направил доста промени в стартовия състав, тъй като тимът му имаше предимство от 2:0 след първата среща. Централните защитници Рио Фърдинанд и Немяна Видич бяха получили почивка заради предстоящото дерби с Челси през уикенда. Същото бе положението с Райън Гигс и Патрис Евра. Уейн Рууни не бе в групата заради контузия, но още в началото на седмицата треньорът бе заявил, че Димитър Бербатов ще води атаката. Митко бе подпомаган от Валенсия и Нани. Българинът игра 77 минути и бе сменен от Майкъл Оуен веднага, след като асистира на Андерсон за четвъртия гол

Шалке бе с най-доброто, като в групата след продължително лечение на контузия се завърна Клас-Ян Хунтелаар. Голмайсторът на Шампионската лига Раул игра в предни позиции, но беше пазен добре от защитата на съперника.

На “Олд Трафорд” се получи хубав мач, като двата тима търсеха атаките и играеха на висока скорост. В началото на двубоя домакините натиснаха. В 18-ата минута Бербатов направи хубав пробив, но Нойер пресече паса му към Валенсия. Три минути по-късно българинът повтори действието си, но бранител го спря.

Юнайтед стигна до гол в 26-ата минута. Андерсон започна атаката и комбинира с Гибсън, последва пас към Валенсия, който технично отбеляза – 1:0. Шест минути по-късно голмайсторът върна жеста към съотборника си и Гибсън шутира силно, за да реализира за 2:0. Вратарят Нойер има сериозна вина за гола, тъй като подцени ситуацията и не успя да улови топката.

Малко след това немците върнаха едно попадение чрез Хурадо, който в 35-ата минута се разписа след грешка на Джони Евънс.

Второто полувреме бе по-силно за Димитър Бербатов, който участваше в почти всяка атака за тима си. Той изведе по чудесен начин Андерсон в 55-ата минута, но Нойер спаси. В 70-ата минута попадение на Крис Смолинг беше отменено заради засада. Две минути след това Андерсон отбеляза за 3:1 след поредната слаба проява на гостите в дефанзивен план. Халфът в един момент беше на земята, но пръв се добра до топката и я насочи в мрежата.

В 76-ата минута Бербатов предпочете да подаде на свободния Андерсон, за когото не бе трудно да оформи крайния резултат.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД (Анг) - ШАЛКЕ 0:4 (Гер) 4:1
1:0 Валенсия (26), 2:0 Гибсън (32), 2:1 Хурадо (35), 3:1 Андерсон (72), 4:1 Андерсон (76)
(2:0 след първия мач)

юнайтед_1.jpgМанчестър Юнайтед: 1.Едвин ван дер Сар, 21.Рафаел (60 - 3.Евра), 22.Джон О`Шей, 23.Джони Евънс, 28.Дарън Гибсън, 8.Андерсон, 12.Крис Смолинг, 18.Пол Скоулс (73 - 24.Флетчър), 25.Антонио Валенсия, 17.Нани, 9.Димитър Бербатов (77 - 7.Оуен)
Резерви: 29.Томаш Кушчак, 3.Патрис Евра, 7.Майкъл Оуен, 11.Райън Гигс, 14.Хавиер Ернандес, 15.Неманя Видич, 24.Дарън Флетчър

шалке_2.jpgШалке 04:
1.Мануел Нойер, 3.Серхио Ескудеро, 4.Бенедикт Хьоведес (70 - 25.Хунтелаар), 7.Раул, 11.Александер Баумьохан (74 - 9.Еду), 14.Кириякос Пападопулос, 17.Джеферсон Фарфан (75 - 32.Матип), 21.Кристоф Мецелдер, 22.Ацуто Учида, 31.Юлиян Дракслер, 18.Хуарадо
Резерви: 33.Матис Шобер, 2.Ханс Сарпей, 9.Еду, 13.Лукас Шмиц, 16.Али Карими, 25.Клаас-Ян Хунтелаар, 32.Жоел Матип