“Левски” победи Пирин с 3:2 в Благоевград в мач от 25-ия кръг на “А” група. Двубоят се игра на хубав терен и пълни трибуни на стадион “Христо Ботев”. Два гола за “орлетата” реализира Иван Цветков, едното от дузпа. Точни за гостите от София бяха Матондо, Гара Дембеле и Христо Йовов. След успеха “Левски” запази второто място в класирането с 57 точки. Пирин остана в зоната на застрашените от изпадане отбори с 21 точки.

Треньорът на домакините Костадин Ангелов започна с офанзивна схема. Димитър Илиев и Иван Цветков водеха атаката, а по крилата им помагаха Веселин Стойков и Димитър Воденичаров. Ясен Петров избра традиционната схема с Гара Дембеле на върха на атаката, а зад него бе Дарко Тасевски. По крилата действаха Жанвион Матондо и Даниел Младенов.

През целия двубой Пирин игра много добре и не заслужаваше да загуби. Домакините пропуснаха по-чистите голови положения. През второто полувреме и гредите помогнаха на вратаря на “Левски” Пламен Илиев. Още в 3-ата минута Иван Цветков бе изведен пред наказателното поле, но Веселин Минев с чист шпагат му отне. Три минути след това Пирин откри резултата. Иван Цветков получи извеждащо подаване, Иво Иванов се забави да го блокира и нападателят прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Пламен Илиев. В 14-ата минута страничният съдия маркира грешна засада на Гара Дембеле, който прати топката във вратата на “орлетата”. В следващите минути Пирин натисна и пропусна няколко положения. Домакините разчитаха на играта по крилата, където много дейни бяха Воденичаров и Веселин Стойков.

В 16-ата минута Димитър Илиев не успя да намери очертанията на вратата, след пробив на Стойков отляво. Димитър Илиев и Иван Цветков се представиха на ниво, тормозеха отбраната на “Левски” и в повечето случаи печелеха единоборствата. В 33-ата минута “Левски” изравни. Веселин Минев получи пас наляво от Гаджев, центрира и Жанвион Матондо с глава прати топката във вратата на Ганев. До края на полувремето тимът от Благоевград отново имаше превес. В 44-ата минута домакините атакуваха почти две минути, центрираха два пъти, но в крайна сметка Иван Цветков прати топката в ръцете на Пламен Илиев.

През второто полувреме Пирин отново започна по-добре. Ясен Петров направи две смени и на местата на
Даниел Димов и Матондо влязоха Христо Йовов и Исмаил Иса. В 50-ата минута на два пъти гредите помогнаха на “сините”. Първо Иван Цветков нацели левия страничен стълб, а при добавката и Юлиян Попев разтресе горната греда. В 58-ата минута Христо Йовов се отчете с греда и за гостите от София. След влизането на Йовов “сините” заиграха по-добре и логично поведоха. В 66-ата минута Гара Дембеле направи 2:1 след грешка в халфовата линия и защитата на Пирин. Антон Костадинов изведе Дембеле, който влезе в наказателното поле и прати топката във вратата на Веселин Ганев.

В 78-ата минута “сините” убиха интригата, след като Христо Йовов направи 3:1 след удар извън наказателното поле. При попадението основна вина носеха двамата защитници, които дори не направиха шпагат срещу играча на “Левски”. В 82-ата минута съдията Радан Мирянов даде дузпа за игра с ръка на Сержиньо Грийн. Иван Цветков бе точен за 2:3, но до края на двубоя домакините нямаха сили за изравнително попадение./БЛИЦ

Мачът по минути тук

ПИРИН - "ЛЕВСКИ" 2:3
1:0 Иван Цветков (6), 1:1 Жанвион Матондо (33), 1:2 Гара Дембеле (66), 1:3 Христо Йовов (78), 2:3 Иван Цветков (83-дузпа)

pirin.JPG
ПИРИН: 12.Веселин Ганев, 26.Юлиан Попев, 25.Димитър Наков, 5.Димитър Коемджиев, 20.Александър Башлиев, 8.Антон Костадинов (79 - Янко Сандански), 7.Руслан Иванов, 29.Димитър Илиев, 6.Димитър Воденичаров (70 - Антон Карачанаков), 9.Веселин Стойков, 24.Иван Цветков
Резерви: 1.Атанас Аршинков, 21.Антон Карачанаков, 14.Янко Сандански, 16.Костадин Кацимерски, 30.Мирослав Ризов, 27.Радослав Митревски, 15.Крум Бибишков
Треньор: Костадин Ангелов
"ЛЕВСКИ": 23.Пламен Илиев, 3.Сержиньо Грийн, 5.Иво Иванов, 55.Йордан Милиев, 14.Веселин Минев, 8.Даниел Димов (46 - Христо Йовов), 45.Владимир Гаджев, 6.Жанвион Юлу-Матондо (46 - Исмаил Иса), 17.Даниел Младенов, 22.Дарко Тасевски (62 - Мариян Огнянов), 9.Гара Дембеле
Резерви: 85.Кирил Акалски, 4.Стефан Станчев, 7.Александър Александров, 11.Марко Видович, 16.Мариян Огнянов, 10.Христо Йовов, 29.Исмаил Иса
Треньор: Ясен Петров

Стадион: "Христо Ботев"
Съдия: Радан Мирянов
Жълти картони: Иво Иванов, Гара Дембеле ("Левски")