Реал (Мадрид) загуби у дома от „кръвния враг” Барселона с 0:2 в първи мач между двата тима от полуфиналите в Шампионската лига и на практика се прости с надеждите си да играе на финала в Лондон на „Уембли” на 28 май. „Кралският клуб” за пореден път игра с 10 души срещу 11 на каталунците, след като Пепе извърши груб фаул и получи червен картон от германския рефер Волфганг Щарк, който е известен „фен” на Лео Меси и Барса. Именно Меси пък вкара двата гола за каталунците след изгонването на Пепе и на практика прати отбора си на финал.

Срещата започна със спокойно и без бързи атаки към двете врати. Постепенно гостите от Барселона взеха инициативата и започнаха да владеят повече топката. Първото сериозно положение бе пропиляно от Давид Вия, който в 11-ата минута напредна добре по десния фланг в 11-а минута, преодоля противников играч и стреля то границата на наказателното поле, но топката премина покрай страничната греда на Касияс. Домакините от Реал (Мадрид) действаха пасивно, но въпреки това се опитваха да правят преса в средата на терена и не позволяваха на съперниците си да организират добри атаки. Точно в 25-а минута каталунците достигнаха до чисто голово положение, след като Меси изведе Шави сам срещу Касияс, но изстрелът на халфа бе спасен от Касияс. Барса продължи да владее повече топката, но трудно достигаше до наказателното поле на домакините. В добавеното време на първото полувреме Кристиано Роналдо отправи изненадващ удар от около 25 метра, който максимално затрудни Валдес, а при добавката намиращия се в засада Месут Йозилно също стреля в тялото на вратаря. Резервният вратар на гостите пък Хосе Пинто получи червен картон без изобщо да е играл, след като прекали с разправиите покрай резервните скамейки.

В началото на втората част Жозе Моуриньо пусна в игра Емануел Адебайор на мястото на Месут Йозил. В 50-а минута Кристиано Роналдо навлезе опасно в наказателното поле на гостите след несигурна намеса на Пуйол, но изстрелът на португалеца бе блокиран. Преломен момент в мача настъпи в 61-а минута, когато португалският бранител на Реал Пепе получи директен червен картон за грубо нарушение срещу Даниел Алвеш. При разправиите след това и треньорът на Реал Жозе Моуриньо бе изгонен от резервната скамейка и пратен на трибуните от германския рефер Волфганг Щарк. Малко преди това пък Серхио Рамос си бе изкарал жълт картон, който го вади от сметките на Моуриньо за реванша, което е още една неприятна новина за Реал. Четири минути след разправиите около червения картон Вия нахлу опасно отляво и отправи страхотен фалцов удар, който бе отразен от Касияс, а при добавката си с глава Педро стреля покрай вратата. Численият превес си каза думата в 77-ата минута, когато влезлият на мястото на Педро холандец Ибрахим Афелай проби по дясното крило и преодоля Марсело, след което центрира и Лионел Меси засече топката във вратарското поле право в мрежата на Касияс за 0:1. Останали с 11 срещу 10 човека каталунците разиграваха доста по-спокойно и рядко губеха топката. Три минути преди края Лионел Меси направи страхотен самостоятелен пробив между няколко бранители и излезе сам срещу Касияс, за да го матира за крайното 0:2. От тук до края мачът просто се доиграваше.

В крайна сметка Барса за пореден път надигра Реал (Мадрид) и заслужено спечели мача и може вече да мисли за втори финал срещу Манчестър Юнайтед в Шампионската лига. Двата тима спориха за трофея преди две години в Рим и тогава каталунците триумфираха.