Барселона се класира за полуфиналите на Шампионската лига за четвърта поредна година. Каталунците се наложиха с 1:0 при гостуването си на Шахтьор (Донецк), след като спечелиха с 5:1 в първия мач.

Единственото попадение в мача бе реализирано от Лионел Меси две минути преди почивката след асистенция на Дани Алвеш. Това бе 48-ият гол на аржентинеца от началото на сезона, един повече от личния му рекорд от миналия сезон. По този начин Меси се изравни с Телмо Сара, който реализира 48 попадения за Атлетик (Билбао) през сезон 1950/51. Рекордът за отбелязани голове в един сезон сред испанските клубове се държи от Ференц Пушкаш, който през шампионат 1959/60 има реализирани 49 попадения за Реал (Мадрид).

Шахтьор затрудни Виктор Валдес в началото на мача след удари на Дъглас Коща и Жадсон. Барса обаче владееше ситуацията на терена. Андрий Пятов пък парира удар на Ибрахим Афелай.

Това бе първото поражение на Шахтьор в Донецк от 16 мача насам, като преди днешната загуба украинският тим бе записал 12 победи и три равенства с голова разлика 34:6. На полуфинала Барселона най-вероятно ще играе срещу Реал (Мадрид). “Белия балет” има аванс от 4:0 след първия мач срещу Тотнъм./БЛИЦ

ВИДЕО ОТ ГОЛА НА ЛИОНЕЛ МЕСИ

(в първия мач 1:5)
0:1 Лионел Меси (43)

Шахтьор (Донецк): 30.Андрий Пятов, 32.Микола Ишченко, 14.Васил Кобин, 44.Ярослав Ракитски, 13.Вячеслав Шевчук, 3.Томаш Хюбшман (75-7.Фернандиньо), 20.Дъглас Коща (58-11.Едуардо да Силва), 8.Жадсон, 10.Вилиан, 22.Хенрик Мхитарян, 9.Луис Адриано (67-99.Марсело Морено)

Барселона: 1.Виктор Валдес, 2.Даниел Алвеш, 3.Жерар Пике (70-18.Габриел Милито), 16.Серхио Бускетс, 21.Адриано Корея, 14.Хавиер Масчерано, 6.Шави (66-17.Педро Родригес), 15.Сейду Кейта, 20.Ибрахим Афелай, 10.Лионел Меси (75-11.Хефрен Суарес), 7.Давид Вия