Барселона победи Шахтьор (Донецк) с 5:1 в първи четвъртфинал на Шампионската лига и почти сигурно си гарантира участие в следващата фаза. Ако това се случи, каталунците ще играят на четвърти пореден полуфинал в турнира и ще изравнят постижение на Ювентус и Реал (Мадрид). Именно Кралския клуб е вероятният съперник на Барса в следващата фаза, тъй като “белия балет” взе аванс от 4:0 над Тотнъм.

“Блаугранас” получиха ранен контрол над мача, след като Андрес Иниеста откри резултата още във втората минута. Испанският национал се възползва от грешка в защитата и прати топката във вратата на Пятов. Той отпразнува попадението си със захапан палец в чест на новородената си дъщеричка. Половин час по-късно Иниеста изведе Дани Алвеш в чиста позиция и бразилският защитник удвои аванса. Преднината на Барса стана класическа осем минути след почивката, когато Жерар Пике се разписа след изпълнение на корнер.

В 59-ата минута Ярослав Ракицки би покрай Виктор Валдес и върна едно попадение за Шахтьор. Само минута по-късно Сейду Кейта възстанови аванса от три гола на каталунците, след като с удар от границата на наказателното поле прониза горния ъгъл на вратата. Четири минути преди края на мача Шави вкара пети гол и съвсем улесни задачата на тима на Пеп Гуардиола за реванша след седмица.

В Донецк Барселона няма да може да разчита на Андрес Иниеста, който натрупа жълти картони и ще бъде наказан. Шахтьор също загуби важен играч заради същата причина. Разван Рац няма да може да играе на реванша./БЛИЦ

1:0 Андрес Иниеста (2), 2:0 Даниел Алвеш (34), 3:0 Жерар Пике (54), 3:1 Ярослав Ракитски (59), 4:1 Сейду Кейта (60), 5:1 Шави (86)

Барселона: 1.Виктор Валдес, 2.Даниел Алвеш, 3.Жерар Пике, 16.Серхио Бускетс, 21.Адриано Корея (77-19.Максуел), 14.Хавиер Масчерано, 6.Шави, 15.Сейду Кейта, 8.Андрес Иниеста (90+1-20.Ибрахим Афелай), 10.Лионел Меси, 7.Давид Вия (70-17.Педро Родригес)

Шахтьор (Донецк): 30.Андрий Пятов, 33.Дарио Сърна, 32.Микола Ишченко, 44.Ярослав Ракицки, 26.Разван Рац, 3.Томаш Хюбшман (83-11.Едуардо да Силва), 20.Дъглас Коща, 8.Жадсон (70-7.Фернандиньо), 10.Вилиан (75-29.Алекс Тейшейра), 22.Хенрик Мхитарян, 9.Луис Адриано