ЦСКА се класира на полуфинал за Купата на България след победа с 2:0 над Черно море в 1/4-финал. Двубоят се игра на Националния стадион “Васил Левски” и бе изгледан и от селекционера на България Лотар Матеус. Головете за победата на “червените” реализираха Спас Делев и Маркиньос. Преди два кръга “армейците” паднаха от Черно море във Варна с 0:1 за първенство, като това бе първото поражение за Милен Радуканов в “А” група. Футболистите на ЦСКА днес обаче играха поне с класа над съперника и заслужено стигнаха до полуфиналите. “Червените” се класират сред най-добрите четири в надпреварата за първи път от 2006 година. Тогава отборът игра финал именно срещу Черно море и спечели трофея след успех в 3:1.

Треньорът на “армейците” Милен Радуканов направи промяна в стартовия състав и вместо Шеридън на върха на атаката започна Спас Делев. Зад него действаше Маркиньос, а по двете крила Александър Тонев и Грегъри Нелсън. Вътрешни полузащитници бяха Тодор Янчев и Борис Галчев. Карето в отбрана бе познатото – Иван Бандаловски, Костадин Стоянов, Апостол Попов и Румен Трифонов.

Още във 2-ата минута Спас Делев би хубаво, но вратарят на Черно море Илко Пиргов акробатично спаси. Последва далечен удар на Тодор Янчев в аут. В първите 30 минути домакините от ЦСКА имаха тотален превес, но не стигаха до чисти голови положения. Много дейни по крилата бяха Тонев и Нелсън, както и Спас Делев, който не спря да се движи на върха на атаката. В 28-ата минута Тонев напредна отдясно, центрира в наказателното поле, Делев засече, но Пиргов спаси.

В 34-ата минута ЦСКА поведе с 1:0. Маркиньос пое в половината на гостите, бе фаулиран, но съдията Георги Йорданов продължи играта с прекрасен авантаж, Тодор Янчев пое топката и намери Спас Делев в наказателното поле, който реализира. След попадението натискът на “червените” продължи, атаките бяха раздвижени, виждаше се настроение в играта на отбора. В 43-ата минута нападателят на Черно море Георги Божилов получи жълт картон. Ситуацията нямаше да е по-различна от останалите на терена, но нападателят пет минути преследваше и риташе футболистите на ЦСКА, за да може да си изкара нарочно жълтия картон. Причината е, че той ще бъде наказан за следващия двубой с Видима и ще бъде на линия за срещата с “Левски”.

В началото на второто полувреме реферът Георги Йорданов даде набързо четири жълти картони на футболисти на Черно море. Последният картон бе с цената на червен за Александър Александров, който вече имаше един жълт картон. Така в последните 30 минути варненци останаха с човек по-малко на терена. В 63-ата минута Костадин Стоянов уцели гредата след центриране от корнер.

В 67-ата минута ЦСКА поведе с 2:0 и реши изхода на двубоя. Спас Делев изведе много добре Маркиньос зад защитата, бразилецът пое топката, влезе в наказателното поле и с лек удар я прати във вратата на гостите. След 70-ата минута Милен Радуканов извади двамата голмайстори Маркиньос и Спас Делев, за да ги запази за предстоящото дерби с Литекс в неделя. На техните места влязоха Емил Гъргоров и Станко Йовчев. В 83-ата минута страничният рефер отсъди несъществуваща засада на Иван Бандаловски по дясното крило. До края на двубоя ЦСКА запази преднината си и победи с лекота съперника си./БЛИЦ