Шахтьор (Донецк) се класира за първи път в историята си на четвъртфинал на Шампионската лига след успех с 3:0 над Рома. Украинците имаха предимство от първия мач, когато се наложиха с 3:2 в Рим.

Томаш Хюбшман се разписа с пета и даде аванс на тима си още в 18-ата минута. 29-годишният чешки халф засече центриране на Вилиан отляво и вкара първия си гол за сезона във всички турнири. Десет минути по-късно Хенрик Мхитарян събори Марко Бориело в наказателното поле, но нападателят на гостите би във вратаря Пятов отсъдената дузпа.

В 41-ята минута Рома остана с човек по-малко, след като Филип Мексес си заработи два жълти картона за нарушения срещу Луис Адриано. В края на първото полувреме Даниеле де Роси трябваше да бъде изгонен за удар с лакът в лицето на Дарио Сърна, но това остана незабелязано от Хауърд Уеб и неговите помощници.

В 58-ата минута Вилиан удвои аванса на домакините. Той се разписа с фалцов диагонален удар от границата на наказателното поле. Три минути преди края хърватския национал Едуардо да Силва оформи победата на тима си с четвъртото си попадение в Шампионската лига през този сезон.

Успехът на Шахтьор затвърди силата на украинският клуб като домакин. Тимът от Донецк не е допускал поражение в континенталните надпревари у дома повече от две години. С триумфа над Рома Шахтьор се класира за първи път в историята си на четвъртфинал в Шампионската лига и за втори път в Европа. Първият случай бе преди 2 години, когато стигна до финала и спечели последното в историята издание на турнира за Купата на УЕФА.

(в първия мач 3:2)
 1:0 Томаш Хюбшман (18), 2:0 Вилиан (58), 3:0 Едуардо да Силва (87)

Шахтьор (Донецк): 30.Андрий Пятов, 33.Дарио Сърна, 27.Дмитро Чигрински, 44.Ярослав Ракитски, 26.Разван Рац, 3.Томаш Хюбшман, 20.Дъглас Коща (60-11.Едуардо да Силва), 8.Жадсон, 10.Вилиан, 22.Хенрик Мхитарян (67-29.Алекс Тейшейра), 9.Луис Адриано (75-99.Марсело Морено)

Рома: 32.Александър Дони, 29.Николас Бурдисо, 4.Жуан, 5.Филип Мексес, 17.Джон Арне Рийзе, 11.Родриго Тадеи (46-87.Алеандро Роси), 16.Даниеле де Роси, 20.Симоне Перота (86-47.Джанлука Капари), 7.Давид Писаро, 9.Мирко Вучинич (66-33.Матео Бриги), 22.Марко Бориело