Тотнъм стигна до важен успех с минималното 1:0 като гост на Милан. Сблъсъкът на "Сан Сиро" бе първи мач между двата отбора от 1/8-финалната фаза на Шампионската лига. Реваншът на "Уайт Харт Лейн" в Лондон е на 9 март.

Ценното попадение за Тотнъм реализира Питър Крауч в 80-ата минута. Секунди преди последния съдийски сигнал пък не бе зачетен гол на Златан Ибрахимович. Срещата се игра под непрестанен дъжд пред 75 652 зрители.

"Шпорите" започнаха по-активно от "росонерите". Още в 1-ата минута Стивън Пиенаар и Аарон Ленън комбинираха по отличен начин, след което последният центрира в наказателното поле на Милан, където останаха съмнения за игра с ръка на Алесандро Неста.

В 10-ата минута Златан Ибрахимович бе изведен на стрелкова позиция, но се забави с нанасянето на удара, който в крайна сметка бе блокиран от играч на гостите.

В 18-ата вратарят на "росонерите" Кристиан Абиати бе заменен принудително от резервния страж Марко Амелия, след като се контузи при сблъсък с Питър Крауч и удари лошо главата си.

В 21-ата минута Ибрахимович обстрелва Еурельо Гомеш. Стражът на Тотнъм внимаваше и улови топката. Малко след това шведската звезда на Милан падна в наказателното поле на "шпорите", симулирайки за дузпа, което обаче не подлъга съдията от Франция Стефан Ланоа.

До почивката така и не бе създадено реално голово положение. Двата отбора разчитаха предимно на центриранията, но защитата на Милан и Тотнъм действаше прецизно в ситуациите.

В началото на второто полувреме в игра за "росонерите" се появи Алешандре Пато. Треньорът Масимилиано Алегри реши да извади неубедителния преди почивката Кларънс Зеедорф. Така спецът целеше да усили нападателната мощ.

В 49-ата минута Рафаел ван дер Ваарт пробва да прехвърли Марко Амелия, но топката излезе в аут. Секунди по-късно Гомес се изяви с отлично спасяване, отразявайки изстрел с глава на защитника на Милан Марио Йепес.

В 55-ата минута Матийо Фламини влезе изключително грубо в краката на хърватския защитник на Тотнъм Ведран Чорлука край тъчлинията. Французинът бе пожален от сънародника си Стефан Ланоа, който му спести червен картон и му показа жълт. Чорлука трябваше да напусне играта и бе принудително заменен от Джонатан Уудгейт.

В 60-ата минута Гомеш отново направи фантастично спасяване след удар отблизо с глава на Йепес.

Зачестиха грубостите, като на няколко пъти Дженаро Гатузо се изяви в типичната си светлина. Първо халфът на Милан си позволи край тъчлинията да хване за гушата и да изблъска помощника на мениджъра на Тотнъм Хари Реднап - Джо Джордън. След това действа грубо и срещу Крауч, а в 75-ата срита Пиенаар, за което получи жълт картон. Заради санкцията Гатузо ще бъде наказан за реванша на "Уайт Харт Лейн".

В 80-ата минута Крауч вгорчи живота на Милан. Снажният нападател на Тотнъм се разписа след перфектна контраатака, при която Аарон Ленън пое топката зад центъра, стигна до наказателното поле на домакините, преодолявайки бранител, след което подаде към оставения непокрит около точката на дузпата Крауч, който с десния крак реализира - 0:1. За звездата на "шпорите" това бе четвърто попадение от началото на сезона в Шампионската лига.

В оставащите минути "росонерите" много трудно достигаха до вратата на Тотнъм. В 5-минутното продължение избраниците на Алегри бяха близо до изравнително попадение. Първо Робиньо направи невероятен пропуск. Секунди след това пък Ибрахимович вкара гол, но той бе отменен заради засада и нарушение в атака на шведския нападател.

Така "шпорите" удържаха крехката си преднина и вече мечтаят за 1/4-финалите в Шампионската лига. Преди това обаче трябва да доизпълнят задачата си на реванша на "Уайт Харт Лейн" на 9 март. /БЛИЦ

МИЛАН - ТОТНЪМ 0:1
0:1 Питър Крауч (80)

МИЛАН: 32.Кристиан Абиати (18-1.Марко Амелия), 33.Тиаго Силва, 13.Алесандро Неста, 76.Марио Йепес, 77.Лука Антонини, 20.Игнацио Абате, 8.Дженаро Гатузо, 16.Матийо Фламини, 10.Кларънс Зеедорф (47-7.Алешандре Пато), 70.Робиньо, 11.Златан Ибрахимович

ТОТНЪМ: 1.Еурельо Гомеш, 22.Ведран Чорлука (59-39.Джонатан Уудгейт), 20.Майкъл Доусън, 13.Уилям Галас, 32.Беноа Асу-Екото, 7.Аарон Ленън, 12.Уилсън Паласиос, 30.Сандро, 40.Стивън Пиенаар (77-21.Нико Кранчар), 11.Рафаел ван дер Ваарт (62-14.Лука Модрич), 15.Питър Крауч