ЦСКА загуби от Порто с 1:3 в последен мач от група “L” на Лига Европа. “Червените” напускат европейската сцена, а португалският гранд още преди двубоя се бе класирал за 1/16-финалите. В другия мач от групата Бешикташ победи Рапид (Виена) с 2:0 и също преминава в следващата фаза. ЦСКА завършва на последно място с 3 точки, колкото има и Рапид, но тимът от Виена има предимство в преките двубои. “Армейците” се държаха достойно срещу далеч по-стойностния си съперник, който продължи феноменалната си серия от 35 мача без загуба (31 победи и 4 равенства).

Спас Делев реализира попадението на “До Драгао”, като изравни за 1:1 в 48-ата минута. Головете за Порто бяха дело на Николас Отаменди, Рубен Микаел и Хамес Родригес. Райс Мболи спаси дузпа на Фалкао в 57-ата минута.

ЦСКА започна с Мболи на вратата, като десен защитник действаше Костадин Стоянов, отляво бе Фабрицио Грило, а в средата Павел Виданов и Джузепе Акуаро. Като двойка опорни халфове играха Тодор Янчев и Коста Янев, отдясно бе Александър Тонев, а отляво Спас Делев. Сам в атака действаше Мишел Платини, а зад него бе Маркиньос. “Червените” започнаха добре първото полувреме и често поглеждаха към вратата на именития си съперник. В 5-ата минута Спас Делев намери Маркиньос пред наказателното поле, той разтегли надясно към Александър Тонев, който обаче от ъгъла на полето би над вратата. Две минути след това Платини извърши фаул в нападение в наказателното поле на “драконите” в опит да спечели единоборство с Отаменди.

В 10-ата минута Тодор Янчев изведе добре надясно Платини, но топката бе прекалено дълга и вратарят Елтон излезе и с крак изби. Доброто представяне на “армейците” продължи точно до 10-ата минута. След това домакините заредиха опасност след опасност пред вратата на ЦСКА. В 13-ата минута Фусиле центрира остро от десния фланг, Валтер бе оставен непокрит и с глава прати топката покрай вратата. В следващата минута Валтер би отдалеч, но Мболи изби в корнер. В 18-ата минута Платини открадна топката от двама играчи на Порто, влезе отдясно в наказателното поле, опита да намери Спас Делев, но защитник притича и изби.

В 22-ата минута Родригес би от границата на наказателното поле, Виданов безмислено подложи крак и подлъга Мболи, който бе принуден да избие в корнер. След изпълнението на ъгловия удар португалският гранд поведе с 1:0. След центрирането в наказателното поле Платини изчисти, но на крак на играч на Порто, който нанесе удар към вратата. Костадин Стоянов не успя да избие напред, топката попадна в Николас Отаменди, който от границата на наказателното поле я прати първо в десния стълб, а от там и във вратата. В 28-ата минута Фалкао финтира Грило, след което нанесе топовен шут към вратата на ЦСКА, но Мболи изби. Две минути след това от левия ъгъл на наказателното поле Валтер с много хубав фалцов удар разтресе левия страничен стълб на вратата на “червените”. В 38-ата минута последва ново центриране в полето на българите, Виданов обаче изчисти в корнер. Минута преди края на първото полувреме Райс Мболи се прояви за пореден път, след като спаси хубаво изпълнение на пряк свободен удар на Белуши. В добавеното време на първата част Маркиньос стреля също от фаул, но право в ръцете на Елтон.

Второто полувреме започна прекрасно за ЦСКА. В 48-ата минута Райс Мболи изпълни аут, топката прескочи Рубен Микаел в половината на Порто, Спас Делев я овладя пред наказателното поле и от движение я прати във вратата на домакините за 1:1. “Червените” обаче удържаха равенството само няколко минути. В 54-ата Порто излезе напред в резултата. След изпълнение на пряк свободен удар се получи рикошет в главата на Акуаро, след което Рубен Микаел от няколко метра разстреля Мболи за 2:1. В 56-ата минута Фалкао разигра защитата на ЦСКА, Павел Виданов го фаулира в наказателното поле и съдията даде дузпа за “драконите”. Зад топката застана Фалкао, който би много слабо по земя в долния десен ъгъл. Райс Мболи нямаше никакви проблеми и спаси удара на нападателя на Порто.

В 69-ата минута след центриране на Спас Делев вратарят на Порто Елтон изпусна за момент топката, но никой от ЦСКА не успя да притича, за да играе с нея. В 77-ата минута на мястото на Александър Тонев влезе Килиан Шеридън, а преди това Грило напусна за сметка на младока Мартин Дечев. В 90-ата минута Платини намери Спас Делев отдясно, той центрира, но Отаменди изчисти в корнер. В третата минута от добавеното време Хамес Родригес направи 3:1. Жоао Моутиньо преодоля Борис Галчев на границата на наказателното поле, подаде наляво към Родригес, който с диагонален удар порази вратата на “червените”. В следващата атака Моутиньо разтресе горната греда зад Мболи./БЛИЦ

Мачът по минути тук

Класиране в групата на ЦСКА тук

ПОРТО - ЦСКА 3:1
1:0 Николас Отаменди (22), 1:1 Спас Делев (48), 2:1 Рубен Микаел (54), 3:1 Родригес (90+3)

porto.jpgПорто: 1.Елтон, 4.Майкон, 5.Алваро Перейра, 7.Фернандо Белуши, 30.Николас Отаменди, 13.Хорхе Фусиле, 23.Соуза (80 - Фреди Гуарин), 28.Рубен Микаел (71 - Жоао Моутиньо), 9.Фалкао (59 - Хълк), 18.Валтер, 19.Хамес Родригес
Резерви: 54.Тиаго Мая, 6.Фреди Гуарин, 8.Жоао Моутиньо, 12.Хълк, 16.Серено, 26.Андре Кастро, 27.Укра

cska_logo.JPGЦСКА: 92.Райс Мболи, 4.Костадин Стоянов, 2.Павел Виданов, 6.Джузепе Акуаро, 30.Фабрицио Грило (63 - Мартин Дечев), 5.Тодор Янчев (87 - Борис Галчев), 21.Коста Янев, 7.Спас Делев, 24.Александър Тонев (77 - Килиан Шеридън), 28.Маркиньос, 32.Мишел Платини
Резерви: 12.Иван Караджов, 8.Румен Трифонов, 22.Марко Еспозито, 27.Мартин Дечев, 18.Борис Галчев, 14.Димитър Илиев, 26.Килиън Шеридън