Пламен Славов, пратеник на БЛИЦ в Гент, със съдействието на туристическа агенция "Галера"

“Левски” загуби с 0:1 гостуването си на белгийския Гент в мач от група “С” на Лига Европа. След поражението българския тим отпада, а последната среща със Спортинг в Лисабон на 16 декември няма да има значение. Португалският гранд победи с 1:0 Лил в другия мач и си осигури класиране за 1/16-финалите. Победното попадение за Гент отбеляза Уолъс в 77-ата минута.

През първото полувреме домакините имаха повече положения, но не стигнаха до попадение. Първият шанс обаче бе за “Левски”. В 4-ата минута Гара Дембеле изведе Христо Йовов в наказателното поле, но вратарят на Гент Йоргачевич излезе и с шпагат изби топката от краката на българина. В 6-ата минута Любиянкич стреля към вратата на Божидар Митрев, но Йордан Милиев бе застанал на голлинията и изчисти. Четири минути след това домакините имаха ново положение. Ел Ганаси се откъсна отляво по атаката, преодоля с лекота Мулдер и Сержиньо Грийн, след което влезе в наказателното поле и шутира, но след рикошет топката излезе в корнер. В 21-ата минута Владимир Гаджев отправи много хубав удар отдалеч, но топката излезе на сантиметри покрай десния страничен стълб.

В 34-ата минута Веселин Минев се подхлъзна отляво, играч на домакините започна атака, центрира успоредно и остро пред вратарското поле, но Тайс не успя да засече на метри пред голлинията на Божидар Митрев. В същата минута играчите на Гент искаха дузпа след съприкосновение между Сержиньо Грийн и Арбайтман, но норвежкият съдия Томи Скиервен не посочи бялата точка. В 37-ата минута Митрев показа класа и спаси много опасен и мощен изстрел от пряк свободен удар. В последните минути “Левски” поизравни играта и атакуваше, но не стигна до голово положение.

През второто полувреме домакините упражниха тотален натиск и съвсем логично стигнаха до попадение. Ясен Петров бе принуден да извърши смяна на полувремето, тъй като Мулдер се контузи. На негово място влезе младият Стефан Станчев. В 53-ата минута и Лъчезар Балтанов напусна с травма, а в игра се появи Мариян Огнянов. В 54-ата минута домакините организираха атака отдясно, Любиянкич получи с гръб към вратата, бе задържан от Милиев, но съдията не даде дузпа за белгийците. След 60-ата минута играчите на Гент обсадиха вратата на “Левски” и само добрите изяви на Божидар Митрев спаси тима. В 64-ата минута след изпълнение на корнер Веселин Минев игра с глава, Божидар Митрев увисна, а топката продължи назад. Любиянкич на метър пред голлинията обаче не можа да я засече.

Пет минути след това Митрев отрази страхотен удар на Ел Ганаси, който преодоля без проблеми младока Стефан Станчев. Играчът на домакините изпрати истинска бомба под гредата, но вратарят извади топката в корнер. В 71-ата минута “сините” имаха късмет, след като отново Ел Ганаси би към вратата, Митрев този път изпусна топката, но притичалият Азофейфа шутира на 2-3 метра над вратата.

В 77-ата минута Божидар Митрев капитулира. Уолъс напредна към наказателното поле, леко вляво, Мариян Огнянов бе до него, но не го спря, играчът на Гент направи още няколко метра и стреля по земя в далечния ляв ъгъл на Божидар Митрев. След попадението домакините се прибраха в своята половина, но и “Левски” не направи нищо, за да застраши вратата на Йоргачевич. В 80-ата минута в игра за “сините” се появи Исмаил Иса на мястото на Даниел Младенов, но за оставащите минути с нищо не помогна на съотборниците си./БЛИЦ