Националният отбор на България по волейбол загуби от Куба с 2:3 гейма (25:22, 23:25, 28:26, 28:30, 11:15) в решителния двубой от третата групова фаза на световното първенство по волейбол. Така нашите не успяха да се класират на полуфиналите, където отива Куба. На полуфиналите Бразилия играе срещу Италия, а Куба срещу Сърбия.

Нашият национален отбор продължава участието си за разпределение на местата от 5-о до 8-о. Следващият мач на "трикольорите" е на 8 октомври (петък) срещу Русия.

Нашите играха добре, имаха шанс да победят и изпуснаха Куба. След като взеха първия гейм, във втория "лъвовете" бяха на крачка от успех. При 23:23 обаче Тодор Алексиев не успя да прати топката в полето на съперника без блокада срещу себе си и така да ни доближи до успех. Кубинците спечелиха гейма и изравниха 1:1, с което взеха лек психологически превес. В третия гейм България отново бе по-добра и заслужено спечели след 28:26. Последва четвърти гейм, който отново изпуснахме по глупав начин. В края на гейма нашите поведоха няколко пъти, имаха мачбол, но така и не реализираха важната точка, за да вземат мача и загубиха гейма - 2:2. В тайбрека кубинците не ни оставиха шансове и спечелиха.

В първия гейм България тръгна отлично и бързо поведе с 6:2 след няколко поредни точки на капитана Владимир Николов последвани от аут на Роберланди Симон. Треньорът на кубинците Орландо Блекууд взе прекъсване, но и то не помогна. Владо Николов продължи да реди мощна атака след атака и резултатът стана 8:2. Постепенно кубинците стопиха разликата до 9:7 след успешни атаки на Йоандри Леал и Вилфредо Леон и аут на Виктор Йосифов. Двата отбора продължиха равностойно до 14:12, след което кубинците изравниха 15:15 след грешка от сервис на Владо Николов, блокада на Османи Камехо и ас на Симон. Все пак техническото прекъсване дойде при минимално предимство за България - 16:15 след сервис в аут на Симон. Българските момчета успяха да си върнаха преднината при 19:16 след нова атака на Владо Николов и блокада на Николай Николов срещу Камехо. След това играта продължи точка за точка до 23:20 и второ прекъсване за Орланди Симон. До края нашите устискаха трите точки преднина и затвориха гейма при резултат - 25:22.

Вторият гейм предложи истинска драма. Нашите още в началото поведоха с 5:3 след мощна атака на Тодор Алексиев и ас на Владо Николов, но веднага последва обрат при 6:5 за Куба след ас на Роберланди Симон и пайп на Йоандри Леал. Постепенно авансът на Куба нарасна до 12:9, а след това и до 14:9. Техническото прекъсване дойде при 16:10 след отлична атака на Роландо Сепеда. Разликата набъбна до 21:12 след мощни атаки на Османи Камехо и Вилфредо Леон и два аса на Райдел Йерезуело. Вторият тайм-аут на Силвано Пранди даде резултат и българските "лъвове" намалиха изоставането си на 22:16 след две блокади на Ники Николов. След прекъсването на Орландо Блекууд последваха нови две блокади на Ники Николов и Владо Николов и аут на Роландо Сепеда и 22:19. Българите продължиха със силната си игра и съумяха да изравнят при 23:23 след атака в аут на влезлия като резерва Фернандо Ернандес и успешна такава на Тодор Алексиев. При 23:23 Тодор Алексиев не успя да вкара топката в полето на съперника, след като нямаше блокада срещу него и я прати в аут – 24:23 за Куба. След това съперникът спечели и последната точка в гейма – 25:23.

В третия гейм Куба поведе с 2:0. Равенството се запази до 5:5, след което България дръпна с 8:5 след аут на Сепеда и блокада на Матей Казийски. Разликата се запази до 11:8 след поредна атака в аут на Йоандри Леал и тайм-аут за Орландо Блекууд и Куба. Нашите увеличиха аванса си - 16:12 след страхотна блокада на Матей Казийски. Силвано Пранди поиска прекъсване при 19:16 след мощен ас на влезлия като резерва за Куба Фернандо Ернандес. Кубинците продължиха със силната си игра и намалиха на 21:20 след атака на Ернандес и блокада на разпределителя Райдел Йересуело, но България си върна преднината веднага при 23:20 след атака на Владо Николов и блокада на Виктор Йосифов. Куба за пореден път успя да изравни при 24:24 след блокада на Хенри Бел срещу Владо Николов. Последваха два миниобрата, за да се стигне до 26:26. В крайна сметка България спечели трудно и драматично гейма с 28:26 след грешка от сервис на влезлия като резерва Йоандри Диас и мощна контра на Владо Николов.

Драмата и битката продължи и в четвъртия гейм. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. Куба изравни при 11:11. Второто техническо прекъсване дойде в тяхна полза - 16:15 след блок-аут на Вилфредо Леон. Българите за пореден път успяха да изравнят при 21:21 след мощна атака на влезлия като резерва Валентин Братоев и ас на Владо Николов, което накара Орландо Блекууд да вземе тайм-аут. България поведе с 23:21 след аут на Вилфредо Леон и блокада на Вальо Братоев. Последва второ прекъсване за Куба и 23:23 след атака през центъра на Османи Камехо и аут на Братоев. Двата отбора се "хванаха" в здрава битка до 28:28, нашите имаха няколко мачбола, но ги пропиляха и загубиха с 28:30.

Първите две точки в тайбрека бяха за Куба, но бяха последвани от грешен техен сервис. Симон безпощадно заби за 1:3. Владо Николов направи същото, но Симон в центъра се извиси за 2:4. Колективна непростима грешка допуснаха българите за 4:7. През центъра нямаше кой да спре кубинците и при смяната на игралните полета ни водеха с 3 точки – 5:8. Отново успешната българска атака бе дело на Владо Николов (6:8), но пак през центъра Леон отбеляза при 6:9. Тодор Алексиев намери начин на прати точката между блокада за 7:9, но пък Ернандес с всички сили ни заби при 7:10. Същото направи и Симон – 7:11. Леал сгреши сервис и ни подари 8-ата точка, докато пък Йересуело просто пусна за 8:12. Владо Николов се разписа, а Куба сгреши за 10:12. Леон се извиси и заби за 10:13, след което Леал ни пропука за 10:14 и мач-бол за Куба. Атаката на Леон излезе в аут – 11:14. Казийски сервира в мрежата – 11:15./БЛИЦ

България - Куба 2:3 гейма (25:22, 23:25, 28:26, 28:30, 11:15)