Литекс победи с 2:0 у дома Академик (София) в мач от 5-ия кръг на “А” група. Головете за ловчанлии реализираха Том и Нифлор. През целия двубой “оранжевите” имаха превес и логично спечелиха трите точки. “Студентите” записаха четвърто поредно поражение и от началото на сезона имат само една точка – равенство в първия кръг като гост на Черноморец.

В 17-ата минута Христо Янев стреля опасно, но вратарят на Акедемик спаси. В следващата ситуация Светльо Тодоров имаше шанс да реализира, но почти на голлинията защитник на гостите и стражът се хвърлиха в краката му и предотвратиха опасността. В 35-ата минута именно Светльо Тодоров изведе Том вдясно в наказателното поле на Академик, като преодоля цялата защита, бразилецът влезе и с плътен удар реализира за 1:0.

В 47-ата минута Том бе в основата и на второто попадение. Той проби отдясно, центрира и Нифлор засече за крайното 2:0. След попадението гостите от София показаха добра игра, имаха интересни атаки и спокойно можеха да отбележат. В 52-ата минута защитникът на Академик Иван Иванов би опасно, но на сантиметри покрай вратата. В 82-ата минута Юлиян Петков разтресе горната греда зад Виничиус./БЛИЦ

Мачът по минути с БЛИЦ
13 -
удар на Георги Миланов отдалеч, но Михайлов лови
17 - пряк свободен удар за Литекс на границата на наказателното поле
17 - прекрасен удар на Христо Янев, но вратарят Емил Михайлов спаси
18 - пропуск на Светослав Тодоров, който получава топката в малкото наказателно поле, но защитник на Академик и вратарят се хвърлят в краката му и предотвратяват опасността
35 - topka.jpg ГООЛ за Литекс, голмайстор Том, който получи подаване от Светослав Тодоров през цялата защита на Академик. Том влезе отдясно на скорост в наказателното поле и с плътен удар прониза вратаря на "студентите"
41 -
Том центрира в наказателното поле, Нифлор не успя да засече
42 - Том отново центрира, този път Светльо Тодоров би с глава, но прати топката в аут
45 - край на първото полувреме
-----------------------------------------------------
46 - начало на второто полувреме
46
47 - topka.jpg ГООЛ! 2:0 за Литекс. Том проби по десния фланг и надбяга персоналния си пазач, след което центрира. Нифлор засече на няколко метра от вратата и покачи резултата на 2:0
52 -
След късо изпълнение на фаул Иван Иванов стреля опасно към вратата на Литекс, топката минава на сантиметри от дясната греда
81 - смяна в състава на Академик, на мястото на Михаил Петров влиза Кирил Динчев
82 - ГРЕДА за Академик след удар на Юлиян Петков. След разбъркване в наказателното поле на Литекс Петков нацели горната греда на вратата
89 - пропуск на Брату от точката за изпълнение на дузпа, след като Том би към вратата, топката рикошира в съперник и попадна в Брату, но страничният съдия е вдигнал флага за засада
90 - край на мача

ЛИТЕКС - АКАДЕМИК 2:0
1:0 Том (35), 2:0 Нифлор (47)

Литекс: 31.Виничиус, 2.Александър Барт, 5.Михаил Венков, 33.Николай Бодуров, 23.Небойша Йеленкович, 7.Христо Янев, 8.Том 9.Светослав Тодоров (46 - 21.Александър), 17.Георги Миланов, 18.Илия Миланов, 19.Уилфред Нифлор,
Резерви: 1.Голубович, 3.Занев, 6.Ивайло Петков, 11.Брату, 16.Страхил Попов, 21.Александър Цветков, 22.Пламен Николов

Академик: 33.Михайлов, 5.Сечков, 6.Кюмюрджиев, 7.Александров, 10.Аспарух Василев, 13.Юлиян Петков, 16.Иванов, 17.Велинов (46 - Бонфин), 21.Мбемба, 24.Гюнери, 25.Петров
Резерви: 1.Чавдаров, 2.Асенов, 8.Селимински, 14.Л. Николов, 18.Динчев, 20.Бонфин, 22.Радулов