Литекс падна от унгарския Дебрецен с 0:2 в първи плейоф за влизане в групите на Лига Европа. Точни за домакините от Дебрецен бяха Адамо Кулибали и Жолт Лашко. “Оранжевите” останаха с човек по-малко в 70-ата минута, когато за втори жълт картон бе изгонен защитникът Александър Барт. Реваншът между двата отбора в Ловеч е на 26 август.

Литекс започна много добре двубоя, но не успя да отбележи. Противно на хубавото начало домакините стигнаха първи до попадение. В 22-ата минута Адамо Кулибали реализира за 1:0, след като получи пас от Шекели в наказателното поле и не остави шансове на вратаря на Литекс Урош Голубович. Последваха нови добри минути за българския тим, но Нифлор бе блокиран добре в 26-ата минута и не успя да стреля. В 32-ата минута домакините поведоха с 2:0. След центриране от корнер Лашко засече с глава и простреля Голубович. В 39-ата минута Небойша Йеленкович отправи добър удар към опразнената врата на Дебрецен, но топката излезе в аут. В последните минути на първото полувреме домакините имаха нови два шанса да отбележат след центрирания, но вратарят на Литекс спаси.

Второто полувреме започна като първото и Литекс имаше превес. В 50-ата минута Том останал сам срещу вратарят на Дебрецен стреля в тялото му, след това топката се върна в Нифлор, който също уцели стража и не успя да прати кълбото във вратата. В 56-ата минута отново Том имаше възможност да направи нещо по-интересно, но падна в наказателното поле вместо да стреля или центрира и да създаде опасност. Три минути след това отново бразилецът би, но вратарят бе на мястото си и улови. В 61-ата минута Литекс организира нова атака, но Сандриньо би в корнер.

В 70-ата минута “оранжевите” останаха с човек по-малко на терена, след като втори жълт и съответно червен картон получи Александър Барт. В 79-ата минута Цвиткович стреля много опасно към вратата на Литекс, но топката мина на сантиметри покрай страничния стълб. В последната минута влезлият като резерва Светльо Тодоров имаше шанс да намали, но вратарят на Дебрецен спаси удара му от наказателното поле.

Мачът по минути тук

ДЕБРЕЦЕН - ЛИТЕКС 2:0
1:0 Адамо Кулибали (22), 2:0 Жолт Лашко (32)

______.jpgДебрецен: 31.Миндаугас Малинаускас, 24.Мирсад Миядиноски, 86.Жолт Лашко, 22.Чаба Бернат, 16.Адам Комлоши, 30.Золтан Киш, 33.Йозеф Варга, 55.Петер Шакали, 77.Петер Цвиткович, 11.Петер Кабат, 39.Адамо Кулибали
Резерви: 12.Джордже Пантич, 4.Даян Симач, 7.Тибор Домби, 10.Балаш Фаркаш, 20.Яник Мбенгоно, 21.Форсел Фодор, 29.Ищван Шпицмюлер

logo_1_299.jpgЛитекс: 1.Урош Голубович, 4.Джемал Берберович, 6.Ивайло Петков, 2.Александър Барт, 5.Михаил Венков, 10.Сандриньо (66 - 9.Светослав Тодоров), 23.Небойша Йеленкович, 8.Том, 17.Георги Миланов, 21.Александър Цветков, 19.Уилфред Нифлор (71 - 7.Христо Янев)
Резерви: 31.Виничиус, 3.Петър Занев, 7.Христо Янев, 9.Светослав Тодоров, 11.Флориан Брату, 18.Илия Миланов, 27.Момчил Цветанов