Литекс отпадна безславно от Шампионската лига след загуба с 1:3 от Жилина на реванша в Словакия. "Оранжевите" успяха да поведат на стадион "Под Дубном", но в крайна сметка позволиха на домакините да ги обърнат във втория мач от третия квалификационен кръг. С общ резултат 4:2 Жилина продължава напред в Шампионската лига, а "оранжевите" остават на европейската сцена, но се пренасят във втората по значимост клубна надпревара на Стария континент - Лига Европа. Селекцията на Ангел Червенков ще трябва да елиминира един съперник, който ще бъде ясен в петък, за да влезе в групите на турнира.

В 50-ата минута Сандриньо откри резултата, но само 120 секунди след това Жилина изравни чрез Емил Рилке. В 54-ата Ивелин Попов бе изгонен за втори жълт картон и така на "оранжевите" се наложи да играят почти цялото второ полувреме с човек по-малко. Селекцията на Ангел Червенков не удържа развихрилите се словаци, които в 70-ата минута стигнаха до обрата с 2:1 с гол на Томаш Оравец след безумна грешка на опитния Небойша Йеленкович. Крайното 3:1 оформи Момоду Сисей в 84-ата.

В 22-ата минута вратарят на Литекс Родриго Галато спаси дузпа, изпълнена от капитана на домакините Роберт Йеж.

Първото положение в мача бе на сметката на българския отбор. Във 2-ата минута Георги Миланов направи двойно подаване с Уилфред Нифлор и пробва ефектен удар, но бе блокиран. В 6-ата Ондрей Шоурек решително се намеси, спирайки контраатака на българите, след като успя да пресече подаване на Йеленкович. Малко след това Николай Бодуров предотврати опасна атака на Момоду Сисей. Последва ситуация за Литекс. Христо Янев центрира добре от фаул в наказателното поле на Жилина, където Шоурек бе пласиран добре и изчисти с глава. Литекс имаше отлична възможност в 15-ата минута. Ивелин Попов центрира с външен фалц към Уилфред Нифлор, но французинът не успя да засече топката. Две минути по-късно Патрик Мраз стреля в стената от опасен пряк свободен удар на 20 метра фронтално срещу Родриго Галато. Бразилският вратар се превърна в герой малко след това, след като спаси дузпа, изпълнена от капитана Роберт Йеж. Наказателният удар бе отсъден за фаул на Николай Бодуров срещу Сисей.

Домакините пропуснаха ново добро положение в 28-ата минута. Тогава най-добрият футболист на терена до момента - Родриго Галато, спаси блестящо удар на Шоурек с глава. Вратарят на Жилина Мартин Дубравка не позволи на Литекс да поведе в 38-ата минута. Стражът спаси по невероятен начин топовен шут на Ивелин Попов от границата на наказателното поле.

Второто полувреме започна със серия центрирания в наказателното поле на Родриго Галато. Бразилският вратар и защитниците пред него обаче не позволиха на словаците да създадат опасно положение. Сандриньо откри резултата в 52-ата минута с фамозен гол. Бразилец прати топката зад Дубравка със силен изстрел от около 30 метра. Радостта на "оранжевите" обаче трая много малко. 120 секунди след това Емил Рилке изравни за домакините, засичайки центриране отдясно на Марио Печалка - 1:1. Две минути по-късно кошмарът за Литекс стана пълен. Ивелин Попов бе изгонен, след като получи втори жълт картон за нарушение срещу Роберт Йеж.

В 59-ата минута асистент реферът спря опасна атака на Литекс, след като видя засада след пас на Георги Миланов към Нифлор. Френският нападател бурно оспорва решението, което му коства жълт картон.

В 70-ата минута словаците стигнаха до обрата и вече водеха с 2:1. Томаш Оравец се разписа след добавка отблизо, след което Йебойша Йеленкович получи жълт картон, тъй като претендираше, че е било извършено нарушение срещу него. При ситуацията опитният сръбски халф сгреши фатално като предостави топката на домакините.

Шест минути преди края на мача Момоду Сисей вкара за крайното 3:1 с удар от границата на наказателното поле.

Жилина се превърна в страшилище за българските отбори. Както е известно, в края на 2008 година словашкият тим елиминира Левски от Купата на УЕФА след 1:1 в първия мач на стадион "Под Дубном" и загуба на "сините" с 0:1 на реванша, игран на "Герена". /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

ЖИЛИНА - ЛИТЕКС 3:1
0:1 Сандриньо (50), 1:1 Емил Рилке (52), 2:1 Томаш Оравец (70), 3:1 Момоду Сисей (84)
(Жилина продължава напред в Шампионската лига с общ резултат 4:2)

ЖИЛИНА
: 30.Мартин Дубравка, 5.Лубомир Гулдан, 12.Роберт Йеж, 3.Марио Печалка, 23.Ондрей Шоурек, 6.Патрик Мраз, 10.Томаш Майтан (63-27.Щефан Зошак), 18.Момоду Сисей (90+2-19.Доминик Фотик), 14.Томаш Оравец, 9.Емил Рилке (82-21.Павол Полячек), 28.Исиака Бело
Резерви: 22.Мартин Кърнач, 2.Станислав Ангелович, 16.Мартин Полет, 19.Доминик Фотик, 21.Павол Полячек, 24.Юрай Чупак, 27.Щефан Зошак
Треньор: Павел Хапал

litex.jpgЛИТЕКС: 31.Родриго Галато, 4.Джемал Берберович, 22.Пламен Николов, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 10.Сандриньо, 7.Христо Янев (61-8.Том), 17.Георги Миланов, 19.Уилфред Нифлор (66-11.Флорин Брату), 71.Ивелин Попов
Резерви: 1.Урош Голубович, 5.Михаил Венков, 21.Ивайло Цветков, 8.Том, 18.Илия Миланов, 27.Момчил Цветанов, 11.Флорин Брату
Треньор: Ангел Червенков