Левски победи ЦСКА с 1:0 във вечното дерби, което този път се състоя още на старта на сезона в "А" група. Единственото попадение в сблъсъка на Националния стадион "Васил Левски" реализира Гара Дембеле. Привлеченият на "Герена" от Локомотив (Пловдив) френски нападател не спира да бележи с екипа на Левски. Голаджията се разписа във вратата на "армейците" в 39-ата минута и то при дебюта си във вечното дерби.

Минути преди началото на сблъсъка в лагера на ЦСКА останаха шокирани. Причината за сериозното притеснение бе контузията, която титулярният защитник Костадин Стоянов получи на загрявката и отпадна от сметките на треньора Павел Дочев. Мястото му в стартовия състав се наложи да заеме юношата Мартин Дечев, за когото това бе първо участие във вечното дерби и изобщо за ЦСКА в официален мач. Както е известно, в събота вечер друг титулярен бранител на "армейците" отпадна за вечното дерби. Веселин Минев се контузи на последната тренировка и поради тази причина Дочев не можа да използва и него за сблъсъка с Левски. Румен Трифонов пък трябваше да изтърпява наказание. Така в защитата на ЦСКА титуляри срещу "сините" излязоха Павел Виданов - в дясната зона, а Апостол Попов си партнира с Джузепе Акуаро в центъра на отбраната, докато Мартин Дечев бе на левия бек.

През първото полувреме падна само едно попадение, а негов автор стана Гара Дембеле, който успя да даде преднина на Левски. В 7-ата минута френският нападател на ЦСКА Елиот Гранден спечели топката пред наказателното поле на съперника, подаде вдясно на Маркиньос, бразилецът стреля, но встрани от вратата, пазена от Георги Петков. Три минути след това Тодор Янчев действа решително. Капитанът на "червените" се върна да помага в защита и отне топката от Даниел Младенов, който се озоваваше на стрелкова позиция. В 13-ата италианският защитник Джузепе Акуаро пропусна да се разпише с глава. При острото центриране на Спас Делев от корнер той се размина с топката пред голлинията. Последваха слаби удари на Маркиньос и Борис Галчев, които не намериха целта. В 16-ата минута пред "сините" се откри отлична възможност да поведат в резултата. Дарко Тасевски изведе Жоазиньо сам срещу Иван Караджов, но нисичкият бразилец би слабо, право в тялото на вратаря. Две минути след това "армейците" претендираха за дузпа за нарушение на Йордан Милиев срещу Спас Делев в наказателното поле на "сините". Съдията Станислав Тодоров обаче не отсъди такава.

В 22-ата минута Гара Дембеле премина през няколко защитници на ЦСКА, нахлу през центъра, стреля, но Апостол Попов действа решително, блокирайки удара му. В 30-ата Георги Петков се намеси отлично, хвърляйки се в левия ъгъл и изби в корнер силен изстрел на Маркиньос. Две минути след това Иво Иванов изпусна Димитър Илиев вдясно от вратата на Левски, нападателят на ЦСКА центрира към Спас Делев, който овладя на гърди и стреля, но над напречната греда.

В 39-ата минута "сините" ликуваха. Гара Дембеле откри резултата. Централният защитник на Левски Иво Иванов изрита топката в предни позиции, Апостол Попов не успя да я изчисти добре с глава, след което Дембеле се пребори за нея с Джузепе Акуаро в наказателното поле на ЦСКА и от близко разстояние разстреля Иван Караджов, промушвайки я между краката му - 0:1.

До почивката не се случи нищо интересно, освен смяната на Борис Галчев с Коста Янев в 44-ата минута.

След почивката "сините" значително намалиха оборотите, а "армейците" опитваха да изравнят резултата. Ясен Петров изкара Даниел Младенов от игра и пусна опитният Димитър Телкийски. В 47-ата минута Коста Янев отлично изведе Димитър Илиев, но той не успя да засече топката от добра позиция. След това Тодор Янчев нанесе силен изстрел, а топката профуча покрай лявата греда на вратата на Левски. В 59-ата Георги Петков получи жълт картон, след като си позволи да бави изпълнението на аут. Секунди след това и Владимир Гаджев бе санкциониран. Халфът на "сините" фаулира Тодор Янчев в средата на терена.

В 62-ата минута край тъчлинията Дарко Тасевски промуши топката между краката на Апостол Попов, тя бе насочена към Телкийски, който бе повален от Гранден вляво от вратата на ЦСКА. Френският нападател получи жълт картон, а при последвалото изпълнение на фаула не се случи нищо опасно пред вратата на "армейците". В 66-ата Маркиньос пропусна от изгодна позиция, Георги Петков спаси удара му.

В 69-ата Спас Делев отстъпи мястото си на Александър Тонев, а след това и Дормушали Саидходжа се появи на терена. Муши замени Тодор Янчев, а капитанската лента взе Павел Виданов. С извършените офанзивни смени бе ясно, че Павел Дочев цели само едно - гол във вратата на Левски. "Сините" обаче се бранеха успешно и след всяка изминала минута отчайваха съперника си.

Големият шанс за ЦСКА дойде след 80-ата минута, когато Левски остана с човек по-малко. Владимир Гаджев симулира за дузпа и получи втори жълт и съответно червен картон. Така "червените" получиха възможност десетина минути да бъдат с човек повече, но и това не даде резултат.

В последната минута на продължението Маркиньос също бе изгонен за втори жълт картон. "Сините" удържаха крехкия си аванс от 1:0 и се поздравиха с трите точки, измъкнати от ЦСКА още на старта на шампионат.

Това бе 126-ия сблъсък в "А" група между двата гранда. Успехът е юбилеен 50-и за "сините", които вече имат преднина от 9 победи над "армейците", при 36 равенства. Головата разлика е 185:171 в полза на Левски. /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

ЦСКА - ЛЕВСКИ 0:1
0:1 Гара Дембеле (39)

cska_logo.JPGЦСКА: 12.Иван Караджов, 2.Павел Виданов, 6.Джузепе Акуаро, 19.Апостол Попов, 27.Мартин Дечев, 5.Тодор Янчев (77-9.Дормушали Саидходжа), 18.Борис Галчев (44-21.Коста Янев), 28.Маркиньос, 14.Димитър Илиев, 15.Елиот Гранден, 7.Спас Делев (69-24.Александър Тонев)
Резерви: 1.Здравко Чавдаров, 21.Коста Янев, 3.Томи Костадинов, 24.Александър Тонев, 10.Руи Мигел, 9.Дормушали Саидходжа
Треньор: Павел Дочев

Levski_.jpgЛЕВСКИ: 1.Георги Петков, 2.Дъстли Мюлдер, 5.Иво Иванов, 55.Йордан Милиев, 14.Веселин Минев, 45.Владимир Гаджев, 10.Христо Йовов, 17.Даниел Младенов (46-8.Димитър Телкийски), 20.Жоазиньо, 22.Дарко Тасевски (69-30.Лъчезар Балтанов), 39.Гара Дембеле (83-11.Елин Топузаков)
Резерви: 12.Божидар Митрев, 11.Елин Топузаков, 30.Лъчеар Балтанов, 7.Александър Александров, 8.Димитър Телкийски, 29.Исмаил Иса, 16.Мариян Огнянов
Треньор: Ясен Петров