Левски стигна до равенство 1:1 срещу Калмар в Швеция в мач от Третия квалификационен кръг на турнира Лига Европа. “Сините” позволиха резултатът да бъде изравнен седем минути преди края на двубоя. Жоазиньо вкара гол след страхотна тупалка в 28-ата минута. Домакините от Калмар стигнаха до изравнителното попадение в 83-ата минута също след страхотен далечен удар на резервата Абиола Адауда.

Реваншът между двата отбора е на 5 август (четвъртък) на стадион “Георги Аспарухов”. Капитанът и титулярен вратар на Левски Георги Петков не взе участие в мача, тъй като не успя да свали високата температура, която го мъчеше още при тръгването за Швеция. Така на вратата на “сините” застана Божидар Митрев, а като резерва бе записан Гошо Петков.

В началото на мача Левски игра добре, но не създаде чисти голови положения. В 11-ата минута Дембеле напредна, центрира, но Даниел Младенов не успя да засече в наказателното поле. В 19-ата минута Младенов би, но право в ръцете на вратаря на Калмар. В 28-ата минута Тасевски намери Жоазиньо на границата на наказателното поле и той с прекрасен удар разстреля стража на домакините за 1:0. Само две минути след това българският тим пропусна да реализира второ попадение. Жоазиньо центрира, но Дембеле от малкото наказателно поле не засече към вратата. В 36-ата минута защитата на Левски не се справи с атака на Калмар, топката стигна до Божидар Митрев, който би в тялото на Иво Иванов, но домакините спечелиха само корнер. В добавеното време на първото полувреме Гара Дембеле вкара топката във вратата, но сръбският съдия Йованетич отмени попадението заради фаул на нападателя, който получи и жълт картон.

През второто полувреме домакините играха по-добре и създадоха доста положения пред Митрев. В 54-ата минута тъмнокожият Дъглас стреля с глава, но над вратата. В 66-ата минута и Рикардо Сантос би с глава, но отново не намери целта. В 76-ата минута шведите се отчетоха със сериозен пропуск. Иво Иванов се хвърли и с тялото си изби топката преди да влезе във вратата на българския тим. Две минути след това треньорът на домакините извърши три смени едновременно, което даде резултат.

В 83-ата минута един от резервните състезатели – Абиола Адауда разстреля с диагонален удар извън наказателното поле Божидар Митрев за крайното 1:1. До края на мача “сините” се прибраха в половината си и ритаха топката напред без да създадат опасност пред вратата на Калмар./БЛИЦ

Мачът по минути тук

КАЛМАР - ЛЕВСКИ 1:1
0:1 Жоазиньо (28), 1:1 Абиола Адауда (83)

Калмар: 1.Петер Васто, 5.Тобиас Карлсон, 7.Джими Аугустсон, 8.Хенрик Ридстстрьом, 9.Стефан Ларсон, 17.Даниел Мендес (78 - 18.Йохан Бертилсон), 19.Рикардо Сантос, 20.Ерик Израелсон (78 - 28.Марсел Сакраменто), 23.Матиас Йохансон, 25.Тобиас Ериксон, 80.Дъглас да Силва Виейра (78 - 11.Абиола Адауда)
Резерви: 45.Златан Азинович, 3.Йоахим Линц, 4.Маркус Линдберг, 11.Абиола Дауда, 14.Стефан Яландер, 18.Йохан Бертилсон, 28.Марсел Сакраменто
Треньор: Нане Бергстранд

Левски: 12.Божидар Митрев, 2.Дъстли Мюлдер, 5.Иво Иванов, 55.Йордан Милиев, 14.Веселин Минев, 10.Христо Йовов, 20.Жоазиньо, 22.Дарко Тасевски (69 - 7.Александър Александров), 45.Владимир Гаджев (85 - 30.Лъчезар Балтанов), 17.Даниел Младенов (79 - 8.Димитър Телкийски), 39.Гара Дембеле
Резерви: 1.Георги Петков, 7.Александър Александров, 8.Димитър Телкийски, 11.Елин Топузаков, 16.Мариян Огнянов, 29.Исмаил Иса, 30.Лъчезар Балтанов
Треньор: Ясен Петров