Берое измъкна равенство 1:1 Рапид (Виена) в първи мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Срещата се игра на стадион “Георги Аспарухов”, а над 5000 зрители подкрепяха своя тим, който изигра първия си европейски двубой от 24 години. Австрийците поведоха точно преди почивката от спорна дузпа, а пет минути преди края Владислав Златинов изравни.

Берое започна добре първото полувреме. Още в 4-ата минута тимът организира първата си атака, но Петър Димитров бе блокиран. Веднага след това той центрира, но прехвърли купа от играчи. В следващите минути Рапид взе инициативата, но българите показаха добър синхрон в защита.

В десетата минута Евгени Йорданов получи близо до точката за изпълнение на дузпа от Петър Димитров, но не успя да намери добре топката и я прати в аут. Отново той не успя да се разпише в 18-ата минута, когато получи в наказателното поле, но бе блокиран. Четири минути по-късно бе и първото чисто положение за “зелените” - Николай Станков напредна и стреля, но в ръцете на вратаря.

Велев центрира в 23-ата, но защитник изби. Рапид организира бърза контра, но изведеният очи в очи с Илчев нападател Гартлер стреля в ръцете му.

След половин час игра австрийците започнаха да налагат стила си, а Берое все по-трудно изнасяше топката. Опасно положение имаше в 34-ата минута, когато Илчев излезе неразчетено и подари топката на съперник. Притичалият Бачев поправи грешката.

В 44-ата минута Рапид получи право да изпълни фаул близо до флагчето за изпълнение на корнер, макар че Станислав Бачев не бе докоснал съперника. От центрирането не се получи опасна ситуация. В продължението на атаката Николай Станков игра неволно с ръка и съдията даде дузпа. Хофман направи 1:0 в добавеното време на първото полувреме.

Второто полувреме започна с хубава атака на Берое. Евгени Йорданов върна малко назад към Петър Димитров, който би над вратата с удар от границата на наказателното поле. Последваха по-силни минути за Рапид, но австрийците само разиграваха без сериозни положения.

В 60-ата минута Петър Димитров проби добре и центрира успоредно на голлинията, но никой не засече. В 63-ата Здравко Станков получи топката и потърси комбинация, но защитник изчисти.

Илиан Илиев реши да рискува и пусна в игра двама по-офанзивни футболисти – Тодор Христов и Владислав Златинов. За Рапид в игра се появи Хамди Салихи, който бе трансферна цел на ЦСКА преди няколко години.

Златинов имаше шанс да изравни в 75-ата минута. След страхотна комбинация с Тодор Христов нападателят удари греда. Малко след това гол на Салихи бе отменен правилно заради засада.

В 85-ата минута Берое стигна до гол. Жеков центрира от корнер, Владислав Златинов засече след меле пред вратарското поле и с удар от 2-3 метра направи 1:1. В този момент феновете на “зелените” избухнаха и не спряха да скандират името на клуба до края на мача./БЛИЦ

Срещата по минути тук

БЕРОЕ - РАПИД (ВИЕНА) 1:1
0:1 Хофман (45-д), 1:1 Владислав Златинов (85)

beroe.jpgБерое: 22.Карамфил Илчев, 2.Здравко Илиев, 30.Павел Ковачев, 24.Станислав Бачев, 28. Веселин Пенев, 16.Стефан Велев, 18.Петър Костадинов (80 - 19.Владислав Златинов), 88.Петър Димитров (79 - 11.Стойчо Младенов), 7.Слави Жеков, 20.Николай Станков (57 - 21.Тодор Христов), 14.Евгени Йорданов

rapid.jpgРапид:
 1.Раймунд Хедъл, 3.Юрген Паточка, 6.Марио Зонлайтнер, 8.Маркус Хайкинен, 11.Щефен Хофман, 14.Маркус Катцер, 16.Никица Йелавич, 20.Рене Гартлер (65 - 9.Гартлер), 21.Кристоф Заурер (58 - 28.Тримел), 23.Андреас Добер, 26.Томас Хинум