Шампионът на България Литекс и Жилина не се победиха в първия мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига, завършил 1:1. Срещата се игра пред пълните трибуни на Градския стадион в Ловеч, където любимците си подкрепяха 7000 души.

Гостите от Словакия, които преди два сезона елиминираха Левски от евротурнирите, поведоха при гостуването на Литекс в 66-ата минута с гол на Томаш Майтан. В 79-ата Том изравни, а до края не падна ново попадение. Преди това удар на Ивайло Петков срещна гредата, а с редица пропуски пред вратата на Жилина се отчетоха нападателите Ивелин Попов и Уилфред Нифлор.

През първото полувреме избраниците на Ангел Червенков превъзхождаха съперника си, но така и не стигнаха до чисто положение пред вратата, пазена от Мартин Дубравка. Словаците разчитаха предимно на контраатаки, които често пъти бяха много опасни. Ивелин Попов и Нифлор имаха възможност да отбележат, но шансът не беше с тях.

След почивката мачът стана много по-динамичен, като и двата тима имаха възможности за гол. Първото по-сериозно се откри пред Литекс. В 59-ата минута Ивайло Петков нацели дясната греда с перфектно изпълнение от пряк свободен удар. Малко преди Жилина да открие резултата Уилфред Нифлор бе близо до отбелязване. Французинът обаче не успя да засече центриране на Том отдясно.

В 66-ата минута стражът на Литекс Родриго Галато бе принуден да вади топката от мрежата си. Томаш Майтан откри за гостите, засичайки центриране от дясно - 0:1.

Последва натиск на "оранжевите", който заслужено бе възнаграден с попадение във вратата на Жилина. В 79-ата минута Нифлор свали топката с глава към Ивелин Попов, който стреля от малък ъгъл, а пред голлинията Том я засече, пращайки я във вратата, пазена от Дубравка.

При резултат 1:1 Литекс се хвърли да вкарва втори гол. И можеше да го стори в последната минута. Центриране на Христо Янев в наказателното поле завърши с разбъркване и карамбол, но топката така и не попадна в очертанията на вратата.

Реваншът в Словакия е на 4 август (сряда). /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

ЛИТЕКС - ЖИЛИНА 1:1
0:1 Томаш Майтан (66), 1:1 Том (79)

Литекс:
31.Родриго Галато, 2.Александър Барт, 22.Пламен Николов, 3.Петър Занев, 33.Николай Бодуров, 6.Ивайло Петков, 10.Сандриньо (72-11.Флорин Брату), 23.Небойша Йеленкович (85-7.Христо Янев), 8.Том (88-17.Георги Миланов), 19.Уилфред Нифлор, 71.Ивелин Попов
Резерви: 1.Урош Голубович, 5.Михаил Венков, 7.Христо Янев, 17.Георги Миланов, 18.Илия Миланов, 27.Момчил Цветанов, 11.Флорин Брату
Треньор: Ангел Червенков

____________.jpgЖилина: 30.Мартин Дубравка, 5.Лубомир Гулдан, 7.Владимир Лейтнер, 15.Йозеф Пячек, 23.Ондрей Шоурек, 12.Роберт Йеж, 9.Емил Рилке, 10.Томаш Майтан, 18.Момоду Чийсей (69-39.Иван Лейтава), 28.Бело Бабатунде, 14.Томаш Оравец (88-24.Журай Чупац)
Резерви: 22.Мартин Кърнач, 6.Патрик Мряз, 16.Мартин Полет, 21.Павол Полячек, 24.Журай Чупац, 27.Щефан Зошак, 39.Иван Лейтава
Треньор: Павел Хапал