България и Бразилия се изправят един срещу друг в четвъртък и петък в мачове от група “А” на Световната волейболна лига. Два сблъсъка, които се очакват не само от феновете у нас, а и по цял свят. Преди мачовете двата тима имат по равен брой точки – по 25, а след срещите ще стане ясно кой ще се класира за финалната шестица в Кордоба (Аржентина). Сметките оставяме настрана, тъй като има няколко варианта момчетата на Пранди да отидат напред. Дори и при две загуби от Бразилия, но минимални с по 2:3 гейма, имаме шансове.

Ако се вярва на традицията, националният ни отбор трябва да продължи решителната фаза на Световната лига. След проверка на БЛИЦ се оказа, че до момента в 20-годишната история на турнира родните волейболисти никога не са отпадали от предварителните групи, когато са заедно с Бразилия.

До сега три пъти сме били със “селесао” в една група. Това се случва през 1994, 1997 година и в тазгодишното издание на Световната лига. В предишните два случая нашите продължават във финалните фази на надпреварата. През 94-а от четирите мача в група “В” с бразилците записваме четири поражения, но все пак успяваме да стигнем до финалната фаза в Италия. В това издание на Световната лига Любо Ганев печели приза за най-добър сервиз.

През 1997 година двата тима отново са в една група. От четирите мача този път успяваме да вземем един, а три губим. И този път обаче заедно с Бразилия се класираме за финалната фаза в Русия.

Общият баланс между Бразилия и България е 15 мача, от тях имаме 5 победи и 10 загуби. 10 от двубоите са в предварителни групи, а останалите 5 са част от елиминационни фази на турнира. От тях Бразилия има 3 победи, а нашите 2.

Интересен факт е, че националният ни отбор все още няма победа над Бразилия в България в среща от Световната лига. И трите успеха над “селесао” са постигнати или като гости, или по време на финалните турнири в страната домакин на Лигата. Така момчетата на Силвано Пранди излизат, за да променят историята - 20 години без успех над бразилците на българска територия. Последният ни успех над предстоящия ни съперник бе на 11 юли 2007 година – 3:2 гейма в мач от финалната група “F” в Полша.

Бразилия – България 3:0 гейма
*България е на второ място в групата със 7 победи и 5 загуби и продължава напред

Бразилия – България 1:3 гейма
*България излиза от групата, след като завършва на 2-о място с 9 победи и 3 загуби

България е в група “D” с Куба, Южна Корея и Египет

Мач от финалната група “F” в Москва (Русия)
Бразилия – България 0:3 гейма

*България излиза от групата като лидер, на второ място остава Бразилия, трета е Италия