Най-добрата ни тенисистка в момента Цветана Пиронкова не успя да стори чудото и пропусна да се класира на финал на "Уимбълдън". 22-годишната пловдивчанка бе спряна на 1/2-финала от рускинята Вера Звонарьова. Цвети взе първия сет, но в крайна сметка загуби с 1:2 - 6:3, 3:6, 2:6. Сблъсъкът продължи 1 час и 46 минути игра.

България обаче се гордее с Пиронкова, която направи фурор в Лондон, достигайки най-високото стъпало до момента в кариерата си. Преди нея само една българка бе играла 1/2-финал на турнир от "Големия шлем". Мануела Малеева стори това два пъти на US Open през 1992 и 1993, но губи и двата мача. В първия случай тя пада с 2:6, 1:6 от Аранча Санчес Викарио, а във втория губи от бъдещата шампионка Щефи Граф с 6:4, 1:6, 0:6. Традицията българка да не достига финал на турнир от "Големия шлем" за жалост бе продължена и днес.

Цвети започна силно мача и поведе на Звонарьова в първия сет, който спечели с 6:3. Частта продължи 32 минути игра. Българката сервираше и въпреки, че изоставаше с 0:15 успя да вземе гейма - 1:0. След 40:0 във втория, рускинята изравни - 1:1. Цвети се наложи с 40:15 в третия и отново дръпна - 2:1. След като изоставаше в четвъртия, Цвети изравни - 30:30, но в крайна сметка загуби гейма и Звонарьова се добра до равенството 2:2.

Пиронкова сервираше в петия гейм, в който се представи блестящо и при всяка точка бе бурно аплодирана от публиката, заела места на централния корт, на който вчера Роджър Федерер бе елиминиран от чеха Томас Бердих. Цвети дръпна с 40:0, след което позволи на Звонарьова да намали на 15:40, но в крайна сметка българката взе гейма и поведе с 3:2.

22-годишната пловдивчанка се представи отлично и в шестия гейм, дръпна с 40:0, позволи на Вера да намали на 15:40, след което стигна до пробив и поведе с 4:2 гейма. В седмия Цвети изоставаше с 0:15, обърна до 40:15, позволи на Звонарьова да намали на 30:40, след което българката бе безгрешна и взе и този гейм - 5:2.

При изоставане в осмия и игра на Звонарьова на мрежата, Цвети спаси удара й и стигна до изравняване - 15:15, след което рускинята дръпна с 40:15 и спечели гейма - 5:3 за Пиронкова. Българката започна блестящо деветия гейм, дръпна с 40:0, рускинята намали до 30:40, Цвети след това не сгреши и взе успеха, повеждайки с 1:0 сета.

Рускинята започна силно втория сет, не позволи нито точка на Пиронкова в първия гейм и го спечели - 0:1. Цвети бе блестяща във втория гейм и изравни - 1:1. Последва силна игра на рускинята, която дръпна с 2:1 гейма. Звонарьова поведе с 30:0 в четвъртия гейм на втория сет, Цвети изравни до 30:30, след което стигна до обрата - 40:30. С добра игра на мрежата рускинята направи 40:40. Последва преднина на Пиронкова. След ново излизане на мрежата, Звонарьова изравни, Цвети отново дръпна и стигна до успеха в гейма - 2:2. Рускинята поведе с 3:2, след което Пиронкова бе колеблива в шестия гейм, позволи пробив - 4:2 за Звонарьова. Вера сервираше в седмия, който с лекота спечели и поведе с 5:2. Цвети не позволи нито точка на съперничката си в осмия гейм и намали на 3:5. Звонарьова се възполва от открилата й се възможност и стигна до успеха в сета, изравнявайки резултата - 1:1.

Рускинята започна силно третия сет и бързо поведе с 2:0 гейма. Българката намали на 1:2, но Вера бе безкомпромисна в четвъртия и петия гейм - 4:1. Пловдивчанката пропусна да вземе шестия, след като водеше с 40:15. Звонарьова стигна до 40:40, взе преднината и гейма - 5:1. Последва намаляване на резултата от страна на Цвети - 2:5, но съперничката й продължи със силната си игра и ликува с 2:1 сета.

Това бе втори мач между двете. През миналата година Цвети отвя Звонарьова на 1/8-финал в Москва с убедителното 6:0, 6:2. /БЛИЦ