Холандия се класира с лекота за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол в ЮАР. “Лалетата” победиха Словакия с 2:1 и чакат името на следващия си съперник, което ще стане ясно след мача Бразилия – Чили тази вечер. Холандците направиха интересно постижение - за първи път в историята си спечелиха първите си четири мача на световни финали.

Първата атака в мача бе за Словакия. Във втората минута Йендришек стреля от 25 метра, но над вратата. Холандия започна да налага стила си и в 6-ата минута удар на Ван Перси бе избит в корнер от Радослав Забавник. В 11-ата минута “лалетата” направиха една от типичните си атаки, Ван перси подаде в ляво на Снайдер, но нападателят стреля в ръцете на вратаря.

В 18-ата минута Холандия откри резултата. Робен получи по десния флаг от Матайсен, тръгна напред като мина двама защитници и прати от далечно разстояние топката в долния ляв ъгъл на вратата. За гола вина има бившият защитник на ЦСКА Радослав Забавник, който изпусна Робен.

В 37-ата се стигна до куриозен случай, когато страничният съдия Хименес повреди флагчето си и играта бе спряна, за да му бъде дадено ново. В 44-ата минута Холандия отново направи продължителна атака с много пасове, Робен потърси Ван Перси, който не успя да насочи топката към вратата.

Второто полувреме започна обещаващо. В 50-ата минута “оранжевите” имаха две поредни положения, но не вкараха гол. Първо Робен стреля от дъгата на наказателното поле, но вратарят Муха изби. Веднага след това Снайдер намери Матайсен в наказателното поле, той стреля от 7-8 метра, а вратарят пак показа класа.

След час игра дойдоха силните минути за словаците. В 63-ата минута Куцка опита да прехвърли вратаря от центъра, но той внимаваше. В 66-ата Щох получи на ъгъла на наказателното поле, влезе към центъра и стреля, но Стекеленбург изби. Веднага след това Витек бе изведен зад защитата в наказателното поле, но би в тялото на стража.

В 70-ата и 73-ата минути Кайт стреля точно, но и в двата случая Муха се намеси добре. Макар че Словакия привидно имаше инициативата, Холандия стигна до втори гол. В 84-ата минута Кайт бе изведен добре в наказателното поле, а Муха тръгна да го пресреща. Нападателят не стреля, а намери Снайдер около точката за дузпа, който на празна врата вкара за 2:0. Словаците искаха засада, но получиха само жълт картон за Шкъртел.

В 86-ата минута Елиа стреля след многоходова комбинация, но в ръцете на вратаря. В добавеното време Словакия получи право да изпълни дузпа, след като вратарят Стекеленбург фаулира Кучка. Роберт Витек вкара от бялата точка за 2:1.

По този начин Холандия, без много да се натяга, постигна закономерна победа./БЛИЦ

Срещата по минути тук

ХОЛАНДИЯ - СЛОВАКИЯ 2:1
1:0 Робен (18), 2:0 Снайдер (84), 2:1 Витек (90)

ХОЛАНДИЯ:
1.Мартин Стекеленбург, 2.Грегори ван дер Вил, 4.Йорис Матайсен, 3.Джони Хейтинга, 5.Джовани ван Бронкхорст, 6.Марк ван Бомел, 8.Найджъл де Йонг, 7.Дирк Кайт, 10.Уесли Снайдер (92 - 20.Ибрахим Афелай), 9.Робин ван Перси (80 - 21.Клаас Ян Хунтелаар), 11.Ариен Робен (71 - 17.Елиеро Елия)

slovakia_flag.JPG
СЛОВАКИЯ:
1.Ян Муха, 2.Петър Пекарик, 3.Мартин Шкъртел, 5.Радослав Забавник (87 - 14.Мартин Якубко), 7.Владимир Вайс, 11.Роберт Витек, 15.Мирослав Щох, 16.Ян Дюрица, 17.Марек Хамшик (87 - 10.Марек Сапара), 10.Ерик Йендришек (71 - 20.Камил Копунек), 19.Юрай Куцка