Най-дългият мач в историята на тениса свърши. Джон Иснър победи Николас Маю с 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68 след 11 часа и 5 минути.

Двамата счупиха рекорда за най-дълъг мач като време, рекорда за мач с най-много геймове и този за най-много асове в една среща. Те играха три дни, като във вторник стартираха епичния двубой, но той бе прекратен при 2:2 сета, защото се стъмни. Вчера съперничеството бе подновено като в петия сет те стигнаха до 59:59, когато отново мачът бе спрян заради тъмнината след точно 10 часа. След час и 5 минути днес Иснър стигна до успеха в петия сет със 70:68.

Началото на мача не предвещаваше подобна драма. Иснър спечели първия сет с 6:4, Маю обаче стигна до обрат след 6:3, 7:6. Американецът изравни сетовете след 7:6.

206-сантиметровият Иснър имаше предимството да сервира първи в петия сет, а 190-сантимертовият му съперник бе догонващ. Двамата печелеха подаванията си. При 10:9 американецът имаше мачбол, но го пропиля.

Всичко започна отново, за да продължи безкрайно. В 71-ия гейм Маю изпусна шанс за пробив и съперникът му дръпна с 36:35. После се стигна до ново равенство, като двамата продължиха да взимат подаванията си до 59:59. В този момент съдията реши, че мачът не може да продължи заради тъмнината и бе прекратен, а играчите се прибраха напълно изтощени.

В доиграването днес срещата се развиваше по същия начин. Иснър поведе с 69:68 и стигна до пробив, който означаваше победа и край на най-големия маратон в цялата история на тениса!./БЛИЦ

Най-важните рекорди, които Иснър и Маю подобриха
-Най-дълъг мач в историята на тениса (като време) - Иснър и Маю играха 11 часа и 5 минути. До този момент рекорда се държеше от Фабрис Санторо и Арно Клеман (6 ч. и 33 минути) от “Ролан Гарос” през 2004 година.
-Най-дълъг мач в историята на тениса (като брой геймове) - Иснър и Маю изиграха общо 183 гейма, а предишният рекорда от 112 бе на Панчо Гонзалес и Чарли Пасарел, отново на “Уимбълдън” през 1969 година.
-Най-много асове в един мач – Предишният рекорд бе на Иво Карлович – 78. Иснър вкара 112 срещу Маю, а французинът отвърна със 103.

Любопитно
Електронното табло на корта работи до 47:47 гейма, след което изгасна. От АиБиЕм заявиха, че не е програмирано за по-голям резултат. За доиграването днес таблото бе поправено.
В официалния сайт на “Уимбълдън” бе отразен резултатът до 50:50, след което геймовете започнаха от 0. На лайв-скора се появи текст “Към геймовете на Иснър и Маю добавяйте по още 50”.