Уругвай победи домакина на Световното първенство по футбол ЮАР с 3:0. Така урусите събраха четири точки от първите си два мача в група “А” и имат големи шансове за класиране на осминафиналите. Това е първи успех за южноамериканците на световни финали от 1990 година, когато биха Южна Корея с 1:0 в груповата фаза и отпаднаха на осминафиналите от Италия. В единственото участие на Мондиал оттогава през 2002 година те загубиха от Дания и направиха равенства с Франция и Сенегал.

Селекционерът на победителите Оскар Табарес бе избрал по-офанзивна схема, като в нападение играха Луис Суарес и Единсон Кавани, а звездата на тима Диего Форлан бе изтеглен в по-задни позиции. Това се оказа решаващ ход, като тримата създадоха куп атаки и положения, нещо което не видяхме в мача с Франция (0:0).

В самото начало на срещата Уругвай натисна. Форлан започна много добре и бе в центъра на атаките за тима си. Едва след 15-ата минута ЮАР погледна към вратата на Муслера. В 22-ата минута Луис Суарес стреля опасно, но вратаря Куне изби. В 24-ата минута Форлан откри резултата с 25-ия си гол за националния отбор – 1:0. Нападателят открадна топката на 30-ина метра от вратата и стреля, като след рикошет тя влезе във вратата.

След гола Катлего Мфела опита да направи нещо интересно, но нямаше шанс да изравни. В 43-ата минута Дикгакой получи жълт картон и няма да играе в последния мач от групата с Франция.

Луис Суарес започна много силно второто полувреме. В 61-ата минута обаче направи голяма грешка, като след центриране оставен сам си поведе силно топката. В 68-ата минута бе най-чистото положение за ЮАР. Гакса центрира и Мфела изпревари Муслера, след което стреля с глава, но над вратата.

В 76-ата минута вратарят Куне фаулира Луис Суарес в наказателното поле и получи директен червен картон, а съдията даде дузпа за Уругвай. Форлан направи 2:0 от бялата точка в 80-ата минута. В добавеното време той започна атака, която премина през Суарес и бе завършена от Алваро Перейра – 3:0./БЛИЦ

Срещата по минути тук
Класирането в групата тук

ЮАРУругвай 0:3
0:1 Форлан (24), 0:2 Форлан (80-д), 0:3 Перейра (90+5)

flag_South_Africa.jpgЮАР: 16.Итумеленг Куне, 2.Сибонисо Гакса, 4.Аарон Мокоена, 20.Бонгани Кумало, 3.Цепо Масилела, 11.Теко Модисе, 13.Кагишо Дикгакой, 10.Стивън Пиенаар (79 - 1.Джоузефс), 12.Ренейлве Лечолониане (57 - 19.Съпрайс Морири), 8.Сифиве Чабалала, 9.Катлего Мфела

uruguay_flag.jpgУРУГВАЙ: 1.Фернандо Муслера, 2.Диего Лугано, 3.Диего Годин, 4.Хорхе Фусиле (20.Алваро Фернандес), 16.Максимилиано Перейра, 15.Диего Перес (89 - Валтер Гаргано), 17.Егидио Аревало, 7.Единсон Кавани (89 - 21.Себастиан Фернандес), 11.Алваро Перейра, 9.Луис Суарес, 10.Диего Форлан