България загуби и втория си мач от Бразилия в група “А” на Световната лига. Днес взехме два гейма на съперника, но паднахме с 2:3 (26:24, 19:25, 15:25, 25:22, 9:15).

След вчерашното поражение с 1:3 гейма, явно сме стреснали домакините, като треньорът Бернандо Резенде бе заложил на суперзвездата Жиба в стартовия състав. Именно благодарение на него домакините поведоха с 3:0. Българите обаче се концентрираха и обърнаха развоя – 4:3. Двата тима се вкопчиха в здрава битка и не допускаха големи разлики в резултата.

Първото прекъсване дойде при 8:7 за “селесао”. След него изравнихме – 9:9 благодарение на страхотни изяви на капитана Владимир Николов. Съперникът дръпна с 13:10, но нашите стопиха разликата и с чудесна точка на Матей Казийски изравнихме – 18:18. След прекъсване българите започнаха да водят резултата, но Бразилия изравняваше.

При 22:21 в наша полза съдиите сгрешиха и подариха топката на домакините. Пранди поиска прекъсване при 24:24. Това доведе до резултат и спечелихме следващата точка, а Андрей Жеков сложи край на спора в първия гейм с ас

Вторият гейм се разви по противоположен начин. В началото България доминираше и поведе с 5:3. Последва прекъсване за Бразилия, но то не доведе до резултат. След като отбелязахме 9-ата си точка допуснахме срив и дадохме на съперника 7 поредни – до 12:9. Разликата варираше в 2-3 точки, но винаги за “селесао”.

При 16:19 съдията подари точка на домакините, след което дръпнаха с 5 точки - 21:16. Прекъсване за Силвано Пранди не доведе до голяма промяна и разликата остана 4 точки. В крайна сметка Бразилия взе гейма с 25:19.

В третия гейм съперникът буквално ни унизи с 25:15. Той започна равностойно, като до 10:10 двата тима си разменяха точки. В този момент при сервис на Висото бразилците спечелиха четири поредни точки, след което продължиха да трупат преднина. Стигна се до 7 точки при 12:19, след което тя набъбна на 9 и 10 – 14:24. Взехме една точка за 15:24, но загубихме гейма с 15:25.

Безсилието ни се видя в началото на четвъртия гейм, когато още с първия си сервис Николай Николов прати топката в мрежата. След трудно начало, в което губехме с 5:8 постепенно изравнихме. След 10:10 започнахме постепенно да трупаме преднина. Отлично в гейма се включи Цветан Соколов и след четири поредни негови точки поведохме със 17:14. Стигна се до 19:16 и след нова страхотна изява на Соколов – 20:16. При 22:17 разликата стана 5 точки, а при 24:18 пропуснахме четири геймбола, за да спечелим с 25:22.

След добро начало в тайбрека, постепенно го изпуснахме. При 6:6 дадохме пет поредни точки – 11:6. В този момент бе ясно, че губим, като в крайна сметка резултатът бе 15:9./БЛИЦ

Титулярната шестица на България: Андрей Жеков (2 точки), Христо Цветанов (2), Матей Казийски (10), Владимир Николов (12), Теодор Тодоров (10 точки), Тодор Алексиев (16)
Резерви: Георги Братоев, Владислав Иванов, Валентин Братоев, Теодор Салпаров, Николай Николов (4), Цветан Соколов (14)

Титулярната шестица на Бразилия: Бруно Резенде (3 точки), Леандро Висото (17), Мурильо Ендрес (18), Жиба (13), Лукас Сааткамп (6), Сидао (11), Марио Жуниор
Резерви: Уолъс де Сооуса (4), Сандро Карвальо, Родригао (5), Тиаго Алвеш