Националният отбор по волейбол на България падна от Бразилия с 1:3 гейма в първи мач от група "А" на Световната лига, който се игра в зала "Сабазиня" в Уберландия, Бразилия. Нашите играят и утре срещу Бразилия. В нашата група са още Южна Корея и Холандия.

Най-резултатен в мача бе нашата голяма звезда Матей Казийски с 20 точки, с по 11 останаха Цветан Соколов и Теодор Тодоров. Тодор Алексиев добави 10, капитанът Владо Николов остана със скромните за него 7 точки.

За победителите Мурильо завърши с 19 точки, Тиаго Алвес добави 12, с 11 остана Леандро Висото, колкото има и Сааткамп.

Първият гейм бе за България - 25:22. Нашите поведоха набързо с 2:0 в първия гейм, след което Мурильо намали на 1:2. Казийски направи 3:1. Разликата от две точки в наша полза продължи и първото прекъсване дойде при резултат 8:6 за България след добра атака на Владо Николов.

Момчетата на Силвано Пранди продължиха да трупат аванс и разликата набъбна на 12:7, а след това и на 13:8 след точка на Казийски. Второто прекъсване дойде при 16:10 след нова точка на звездата ни Матей Казийски.

Отново той и Теодор Тодоров направиха добра блокада за 20:16, след което домакините заиграха по-добре.
Мурильо направи две поредни точки от сервис, за да се стигне до резултат 23:22 в полза на “лъвовете”. Сааткамп обаче сгреши и нашите поведоха с 24:22, а след това Алексиев затвори гейма за 25:22.

Бразилците взеха втория гейм (25:20), след като играха доста добре и поддържаха разлика от 4 точки почти през цялото време. “Домакините” водеха с 8:7 при първото прекъсване. След това Владо Николов прати топката в аут за 9:7 за момчетата на Бернардо Резенде. Бразилците продължиха да увеличават аванса си, който стигна до 13:9 след блокада срещу Казийски. Авансът на домакините набъбна и до 6 точки при 20:14. Нашите опитаха да намалят преднината на съперника, но стигнаха само до 20:24 с точка на Тодор Алексиев, след която домакините затвориха гейма за 1:1.

В третия гейм Бразилия също стигна до успех – 26:24. Нашите продължиха да играят по-слабо и изоставаха през цялото време с изключение в началните минути. Българите поведоха с 3:1, но след това набързо резултатът стана 3:3. Равенството се запази до 5:5, а първото прекъсване дойде в наша полза – 8:6.
Домакините обърнаха развоя на гейма и започнаха да трупат аванс. Второто прекъсване дойде при 16:14. Нашите успяха да изравнят при 18:18 с точка на Соколов, който вкара и за 19:18. Теодор Тодоров реализира за 20:19, Казийски направи 21:19. Владо Николов вкара за 22:20, но след това българите сдадоха инициативата.

Домакините обърнаха резултата и първо стигнаха до равенство 23:23, а след това до 24:24 и до победата с 26:24.

В четвъртия гейм Бразилия отново стигна до успех – 25:23. Те отново водеха в резултата и първото прекъсване дойде при 8:6. Авансът набъбна в полза на “златистите” за 12:9. След това резултатът стана 16:13, а после 17:15. Нашите се поокопитиха в края на гейма и успяха да поизравнят играта и резултата. Момчетата на Пранди дори стигнаха до 20:20, но бразилците отново дръпнаха с 22:21, 23:22, след което затвориха гейма за 25:23 и съответно мача за 3:1 гейма./БЛИЦ

БРАЗИЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (22:25, 25:20, 26:24, 25:23)

БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде (3 точки), Мурильо Ендрес (19 точки), Лукас Сааткамп (11 точки), Леандро Висото (11 точки), Тиаго Алвеш (12 точки), Родригао (7 точки), Марио Жуниор
Селекционер: Бернарде Резенде

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Владимир Николов (7 точки), Матей Казийски (20 точки), Тодор Алексиев (10 точки), Николай Николов (5 точки), Теодор Тодоров (11 точки) – Теодор Салпаров-либеро; Георги Братоев (1 точка), Виктор Йосифов (1 точка), Цветан Соколов (11 точки)
Селекционер: Силвано Пранди