Интер победи Байерн с 2:0 на финала на Шампионската лига на “Сантяго Бернабеу” в Мадрид и стъпи на европейския връх за първи път от 45 години. За последно “нерадзурите” триумфираха в най-престижния континентален клубен турнир през 1965 г. Германският шампион пък отново загуби финал на ШЛ в Испания и това стана 11 години след поражението от Манчестър Юнайтед с 1:2 на “Камп Ноу” в Барселона.

В герой за италианските шампиони се превърна аржентинският национал Диего Милито, който вкара и двата гола за успеха над баварците. С този успех тимът на Жозе Моуриньо стигна до исторически за клуба требъл – Шампионска лига, титла и купа на Италия.

Интер имаше предимство в играта през първата част, но Байерн, воден от Ариен Робен, също имаше своите шансове. В 16-ата минута баварците можеше да получат дузпа за игра с ръка на Майкон при корнер пред вратата на Жулио Сезар.

Уесли Снайдер на два пъти опита да изненада Ханс-Йорг Бут с удари от далечно разстояние. В 30-ата минута Робен изработи жълт карто на Кристиан Киву, въпреки че повторенията показаха минимален контакт между двамата.

В 35-ата минута Милито откри резултата с удар над Бут от 15 метра, след като бе изведе в чиста позиция от Снайдер. Малко по-късно холандецът получи възможност да удвои преднината на Интер, но би право във вратаря на Байерн.

Баварците започнаха второто полувреме с натиск, който се изрази с пропуснато чисто положение от Томас Мюлер още в първата минута след почивката. Хамит Алтънтоп, Ариен Робен и отново Мюлер пропуснаха чисти положения за Байерн.

Интер успяваше да отговори с контраатаки и Уесли Снайдер създаде удобни положения за Самуел Ето`о и Горан Пандев. 20 минути преди края “нерадзурите” стигнаха до втори гол. Диего Милито надигра Даниел ван Буйтен и след като се оказа срещу Бут нямаше проблем да прати топката във вратата.

До края на мача Байерн се опита да промени изхода на двубоя, но опитите на играчите и на треньора Луис ван Гаал се отбиваха в перфектно подредената защита на Интер. Така треньорът на “нерадзурите” Жозе Моуриньо успя да надиграе Луис ван Гаал в сблъсъка на двама от най-добрите тактици в съвременния футбол. Ученикът Моуриньо победи учителя Ван Гаал. Холандецът даде път на Специалния в треньорския занаят, когато двамата бяха заедно в Барселона в края на ХХ век./БЛИЦ

Байерн – Интер 0:2
0:1 Диего Милито (35), 0:2 Диего Милито (70)

http://imagecache.soccerway.com/new/teams/150x150/961.gifБайерн: 22.Ханс-Йорг Бут, 21.Филип Лам, 5.Даниел ван Буйтен, 6.Мартин Демикелис, 28.Холгер Бадщубер, 17.Марк ван Бомел, 31.Бастиан Швайнщайгер,  10.Ариен Робен, 8.Хамит Алтънтоп (63-18.Мирослав Клозе), 25.Томас Мюлер, 11.Ивица Олич  (74-33.Марио Гомес)
Резерви: 1.Михаел Ренсинг, 13.Андреас Гьорлиц, 18.Мирослав Клозе, 23.Даниел Пранич, 26.Диего Контенто, 33.Марио Гомес, 44.Анатолий Тимошчук
Треньор: Луис ван Гаал

http://imagecache.soccerway.com/new/teams/150x150/1244.gifИнтер: 12.Жулио Сезар, , 13.Майкон, 6.Лусио, 25.Валтер Самуел, 4.Хавиер Санети, 26.Кристиан Киву (68-5.Деян Станкович), 19.Естебан Камбиасо, 10.Уесли Снайдер, 27.Горан Пандев (79-11.Съли Мунтари), 9.Самуел Ето`о, 22.Диего Милито (90+1-23.Марко Матераци)
Резерви: 1.Франческо Толдо, 2.Иван Кордоба, 5.Деян Станкович, 11.Съли Мунтари, 17.Макдоналд Марига, 23.Марко Матераци, 45.Марио Балотели
Треньор: Жозе Моуриньо