Атлетико (Мадрид) спечели първото издание на новосформирания турнир Лига Европа, който до миналия сезон бе Купата на УЕФА. На финала в Хамбург "дюшекчиите" победиха с 2:1 Фулъм след продължения. В герой за испанския тим се превърна уругвайският нападател Диего Форлан, вкарал и двете попадения за испанския тим.

В редовното време двата отбора си размениха по един гол. В 32-ата минута Диего Форлан откри за "дюшекчиите", а пет след това Саймън Дейвис изравни за английския тим, за да се стигне до двете продължение от по 15 минути. В 116-ата минута Форлан за втори път наказа Марк Шварцър, оформяйки крайното 2:1 и така не се стигна до изпълнение на дузпи.

Играната пред 49 000 зрители на "ХСХ Нордбанк Арена" среща започна в доста високо темпо. Първото положение пред една от двете врати бе в 12-ата минута, когато Серхио Агуеро изведе Диего Форлан на стрелкова позиция, но той би в аут. Малко след това и Хосе Антонио Рейес пробва мерника си, но Марк Шварцър бе на мястото си и улови топката. Фулъм отвърна с красив изстрела на Золтан Гера от въздуха, който премина на сантиметри над вратата.

В 32-ата минута "дюшекчиите" откриха резултата. Серхио Агуеро пробва изстрел към вратата на Фулъм, топката обаче се озова до Форлан, за когото не бе проблем да я прати в мрежата на Марк Шварцър - 1:0. Радостта на испанците обаче трая едва пет минути. В 37-ата Золтан Гера центрира балонно, топката бе отклонено от Алваро Домингес и попадна на крака на Саймън Дейвис, който от воле разстреля Давид де Хеа за 1:1.

При този резултат двата отбора се прибраха в съблекалните за почивка. През второто полувреме така и не падна нов гол. В 52-ата минута Золтан Гера бе изведен от дълбочина, но си поведе силно топката и Де Хеа успя да го изпревари. Малко след това Рой Ходжсън извади Боби Замора и пусна на мястото му Клинт Демпси. Серхио Агуеро и Диего Форлан правеха отчаяни опити да създадат нещо по-опасно пред вратата на англичаните. Така се стигна до две продължения от по 15 минути.

В 101-ата Агуеро пропусна да вкара, а малко след това отново той пропиля отлична възможност да даде преднина на Атлетико, след като от малък ъгъл отправи удар, но не можа да уцели очертанията на вратата.

В 116-ата минута обаче Диего Форлан за пореден път демонстрира головия си нюх. Неспиращият да бележи гол след гол този сезон уругвайки нападател с второто си попадение в мача донесе трофея на Атлетико. Агуеро центрира отляво, а в наказателното поле Форлан от трудна позиция Форлан успя да засече топката с десния крак, тя се промуши през краката на Бреде Хангеланд и след лек рикошет попадна във вратата на Фулъм - 2:1.

До края на второто продължение англичаните направиха отчаяни опити да стигнат до изравнително попадение и изпълнение на дузпи, което не се случи. Така Атлетико (Мадрид) стигна до едва втория си международен успех след далечната 1962 година, когато печели несъществуващата вече КНК след победа над Фиорентина на финала.

Както е известно, Фулъм започна участието си в турнира още от третия квалификационен кръг. В груповата фаза бе с ЦСКА, като "червените" спечелиха единствената си точка именно срещу англичаните (1:1) на Националния стадион "Васил Левски". Общо в надпреварата избраниците на Рой Ходжсън изиграха 19 мача. Победителят Атлетико (Мадрид) пък имаше 17 двубоя, като само в 5 от тях записа победи в редовното време, в 9 завърши наравно и претърпя 3 загуби.

За мениджъра на Фулъм Рой Ходжсън това бе втори загубен финал в евротурнирите, след като през 1997 година с Интер не успя да спечели Купата на УЕФА - 1:4 от Шалке 04 след изпълнение на дузпи. Освен това, спецът пропусна възможността да стане първият английски треньор, спечелил европейски трофей след Сър Боби Робсън, който през 1997 година триумфира с КНК начело на Барселона. /БЛИЦ

АТЛЕТИКО (Мадрид) - ФУЛЪМ 2:1 след прод. (1:1 в ред. време)
1:0 Диего Форлан (32), 1:1 Саймън Дейвис (37), 2:1 Диего Форлан (116)

Атлетико (Мадрид): 43.Давид де Хеа, 17.Томаш Уйфалуши, 21.Луис Переа, 18.Алваро Домингес, 3.Антонио Лопес, 19.Хосе Антонио Рейес (78-14.Едуардо Салвио), 12.Пауло Асунсао, 8.Раул Гарсия, 20.Шимао Саброса (68-9.Хосе Мануел Хурадо), 10.Серхио Агуеро (119-2.Хуан Валера), 7.Диего Форлан

Фулъм: 1.Марк Шварцър, 18.Арън Хюз, 12.Бреде Хангеланд, 6.Крис Беърд, 3.Пол Кончески, 16.Деймиън Дъф (84-10.Ерик Невланд), 13.Дани Мърфи (128-27.Джонатан Грийнинг), 20.Диксън Етуху, 29.Саймън Дейвис, 11.Золтан Гера, 25.Боби Замора (55-23.Клинт Демпси)