Берое победи с 1:0 Черноморец (Поморие) и спечели Купата на България за първи път в историята си. Златното попадение за тима от Стара Загора реализира Дончо Атанасов в продължението на мача, когато всички очакваха последния съдийски сигнал на Николай Йорданов, а футболистите се настройваха за две продължения от по 15 минути. Не така мислеше обаче любимецът на феновете на Берое, известен като Марадончо. Нападателят прати топката в мрежата на вратата на поморийските "акули". Така Атанасов хвърли в екстаз близо четирите хиляди привърженици, пропътували разстоянието от Стара Загора до Ловеч, за да подкрепят на живо Илиан Илиев и избраниците му.

Първият изстрел към една от двете врати бе в 4-ата минута. Емануил Манев от състава на Черноморец (Поморие) отправи плътен удар от дъгата на наказателното поле, Боян Пейков обаче бе на мястото си и улови топката. Пет минути след това капитанът на Берое Слави Жеков затрудни максимално Янко Георгиев, вратарят демонстрира рефлекс, избивайки топката в корнер.

До почивката така и не се откри чисто голово положение пред една от двете врати. В края на първото полувреме с пропуски за Берое се отчетоха Петър Костадинов и Искрен Писаров, докато избраниците на Петър Хубчев не застрашиха сериозно вратата, пазена от Боян Пейков.

И след почивката двата отбора разчитаха предимно съперника да сгреши, за да контраатакуват. В 48-ата минута Слави Жеков пробва да изненада Янко Георгиев от пряк свободен удар вляво на около 30 метра от вратата на Черноморец. Капитанът на Берое стреля силно, но топката премина на сантиметри покрай вратата.

Десет минути след това поморийските "акули" пропуснаха най-изгодното си положение. Яни Пехливанов проби отлично, преодоля трима играчи на Берое и предостави топката на Емануил Манев, който стреля по земя, но Боян Пейков се намеси решително, спасявайки мрежата си суха.

Последваха предпазливи действия на играчите и на двата отбора, като играта бе предимно в средата на терена, а вратарите не бяха особено затруднени.

Драмата настъпи в продължението на мача, когато всички вече се бяха настроили за две продължения от по 15 минути. В 91-ата минута Дончо Атанасов "взриви" трибуните, след като реализира във вратата на Черноморец (Поморие). Иво Иванов центрира като пасът му едва достига дъгата на наказателното поле. Там обаче Георги Андонов успя с леко докосване с глава да продължи напред, тупването на топката обърка централната двойка защитници на Черноморец, Дончо Атанасов се възползва от това и хладнокръвно реализира в мрежата на Янко Георгиев.

Така от петия опит Берое най-после спечели Купата на България и ще играе в Лига Европа през есента.

Любопитното бе, че от много години насам на финала не игра нито един чуждестранен футболист. Младите специалисти Илиан Илиев и Петър Хубчев разчитаха само на български играчи. /БЛИЦ

Финалът по минути - ТУК

ЧЕРНОМОРЕЦ (Поморие) - БЕРОЕ 0:1
0:1 Дончо Атанасов (90+1)
ЧЕРНОМОРЕЦ (Поморие):
1.Янко Георгиев, 18.Мирослав Коев, 25.Пламен Димов, 2.Костадин Велков, 22.Малин Орачев, 14.Емануил Манев, 8.Георги Костадинов, 10.Станимир Митев, 17.Георги Чакъров (89-19.Галин Димов), 11.Цветан Филипов, 20.Яни Пехливанов
Резерви: 12.Пламен Колев, 4.Венелин Филипов, 31.Стайко Стайков, 3.Георги Калоянов, 19.Галин Димов, 21.Крум Стоянов, 9.Живко Петков
Треньор: Петър Хубчев

БЕРОЕ:
22.Боян Пейков, 2.Здравко Илиев, 5.Иво Иванов, 24.Станислав Бачев, 28.Атанас Атанасов (46-3.Тодор Тодоров), 18.Петър Костадинов, 10.Диан Генчев (70-20.Николай Станков), 17.Искрен Писаров, 7.Слави Жеков, 11.Дончо Атанасов, 77.Георги Андонов
Резерви: 33.Теодор Скорчев, 3.Тодор Тодоров, 6.Георги Божанов, 20.Николай Станков, 21.Милен Танев, 29.Симеон Минчев, 27.Атанас Апостолов
Треньор: Илиан Илиев