След два неуспешни опита Барселона най-сетне може да се нарече отбор № 1 в света, след като спечели Световното клубно първенство. Във финалния мач на турнира в ОАЕ каталунците се наложиха над Естудиантес с 2:1 след продължения и след обрат. Това бе и шести трофей за тима на Пеп Гуардиола за годината, след шампионската титла и купата на краля, Шампионската лига, суперкупата на Европа и тази на Испания.

Аржентинският носител на Копа Либертадорес откри резултата в в 37-ата минута с попадение на Босеи в 37-ата минута. Когато Естудиантес се виждаше в ролята на световен клубен шампион Педро Родрисе изравни за Барса в 89-ата минута. По този начин 22-годишният нападател прати мача в продължения.

Победният гол за каталунците бе реализиран от звездата на тима Лионел Меси в 110-ата минута. Така след загубата от Сао Пауло за Междуконтиненталната купа през 1992 г. и поражението от Интернасионал на финала на Световното клубно първенство през 2006 г., Барселона най-сетне стъпи на световния клубен връх.

Така "блаугранас" завоюваха шестия си трофей за 2009 година и записаха уникален рекорд в световната футболна история (Шампион на Испания, Купата на краля, Шампионска лига, Суперкупата на Испания, Суперкупата на Европа, Световна клубна титла). Нито един клуб досега не е печелил толкова титли в рамките на една календарна година. /БЛИЦ

ЕстудиантесБарселона 1:2
1:0 Мауро Босеи (37), 1:1 Педро Родригес (89), 1:2 Лионел Меси (110)

http://www.blitz.bg/documents/newsimages/220/2009-12-09-cl-EAFBRSXUC.jpgЕстудиантес: 5.Дамиан Албил, 2.Леандро Десабато, 3.Кристиан Сеяй, 8.Енцо Перес (79-18.Макси Нунес), 11.Хуан Верон, 13.Хуан Мануел Диас, 16.Херман Ре (90+1-21.Фаустино Рохо), 17.Мауро Босеи, 22.Родриго Брана, 23.Леандро Бенитес (76-5.Матиас Санчес), 30.Клементе Родригес

1.Виктор Валдес, 2.Дани Алвеш, 3.Жерар Пике, 5.Карлес Пуйол, 6.Шави, 9.Златан Ибрахимович, 10.Лионел Меси, 14.Тиери Анри (83-7.Хефрен), 15.Сейду Кейта (46-17.Педро Родригес), 16.Серхио Бускетс (79-24.Яя Туре), 22.Ерик Абидал