ЦСКА записа нова загуба в група “Е” на турнира Лига Европа. “Червените” паднаха като гости от Базел в Швейцария с 1:3. Попадението за момчетата на Любо Пенев реализира Тодор Янчев. Капитанът на ЦСКА влезе в историята, след като този гол бе под номер 300 за “армейците” в евротурнирите.

Старши треньорът Любослав Пенев бе включил в стартовия състав двама от изгонените преди няколко дни заради пиянски изцепки. Титуляри бяха Павел Виданов и Маркиньос, а дебют направи парагваецът Уго Баес. За първи път от почти една година титуляр с червената фланелка излезе и Владимир Манчев.

В първия половин час на двубоя ЦСКА игра много добре и дори надигра съперника си. Маркиньос центрира няколко пъти в първите минути, но гостите от София не стигнаха до чисто голово положение. В 23-ата минута Тошко Янчев организира добра атака, напредна през центъра на терена, подаде надясно към Иван Стоянов, но нападателят не успя да центрира добре. В 27-ата минута Маркиньос стреля отдалеч, вратарят на Базел Коломба не помръдна, но топката мина малко над вратата.

В 35-ата минута, когато ЦСКА играеше равностойно и удържаше равенството, домакините откриха резултата. Гелаберт шутира извън наказателното поле, топката рикошира в играч на “червените”, след това в гърба на Бенямин Хюгел и влетя в мрежата на Здравко Чавдаров.

Само 5 минути след това Александър Бранеков направи безумна грешка. Защитникът не успя да спре топка в наказателното поле, а след това фаулира Александър Фрай. Съдията веднага показа бялата точка, а звездата на домакините направи 2:0. В 42-ата минута домакините имаха шанс да направят и 3:0, но Алмерарес отблизо не успя да прати топката във вратата, след добра намеса на Чавдаров. Минута преди края на полувремето Инкоом напредна отдясно, центрира, но топката се фалцира и отиваше под гредата, но Чавдаров изби.

През втората част ЦСКА отново игра добре. Три минути след подновяването на играта Фрай подаде на Алмерарес в наказателното поле, но в последния момент Здравко Чавдаров излезе и улови топката преди играча на Базел да стреля към вратата. В 50-ата минута Инкоом от състава на домакините можеше да бъзе изгонен, след като удари с ръка без топка падналия Уго Баес край страничната линия, но съдията не видя положението.

В 55-ата минута Маркиньос можеше да реализира, но за пореден път не бе съсредоточен. След удар на Николай Манчев извън наказателното поле, защитник изчисти лошо, Маркиьнос стреля с глава, но вратарят на Базел закачи топката и спаси. В 61-ата минута дойде и най-красивото положение в мача. Маркиньос центрира от корнер отдясно, Тодор Янчев получи топката на ъгъла на наказателното поле, овладя я на гърди и с мощен шут я прати във вратата на домакините. Радостта на “червените” обаче трая само 6 минути.

В 67-ата Павел Виданов сгреши фатално, след като остана под топката при дълго подаване към Фрай в наказателното поле, нападателят на швейцарците овладя, мина покрай Здравко Чавдаров и направи 3:1. В 72-ата Араторе от състава на Базел пропусна от границата на малкото наказателно поле, като прати топката над вратата. Две минути след това Маркиньос пак можеше да направи нещо по-опасно, но настъпи топката в наказателното поле на домакините и не успя да стреля.

В 82-ата минута резервата за “армейците” Руи Мигел шутира извън наказателното поле, топката рикошира в крак на защитник на Базел, но излезе над вратата. В 84-ата минута отново Маркиньос напредна отдясно, влезе в наказателното поле на Базел, но стреля по диагонал в ръцете на вратаря Коломба. В последните минути на срещата бразилецът напусна контузен и остави ЦСКА с човек по-малко на терена./БЛИЦ

Мачът по минути тук

Базел - ЦСКА 3:1
1:0 Гелаберт (35), 2:0 Александър Фрай (41-д), 2:1 Тодор Янчев (61), 3:1 Александър Фрай (67)

Базел: 23.Коломба, 4.Атан, 6.Гелаберт (64 - Араторе), 8.Хюгел, 11.Чипърфийлд, 13.Фрай, 14.Щокер, 15.Алмерарес, 20.Сафари (79 - Шакири), 22.Инкоом, 24.Кабрал
Резерви: 18.Веселс, 9.Щрелер, 10.Перович, 17.Шакири, 27.Араторе, 28.Ферати, 33.Шахин